Kiadhatók a felhasználók adatai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az USA Legfelsőbb Bírósága keddi döntésében arra kötelezte a Microsoftot, hogy a világon bárhol tárolt elektronikus adatokat adja ki a hatóságnak, ha a felhasználót drogkereskedelemmel gyanúsítják. 


Az ügy azután került a Legfelsőbb Bíróság elé, hogy a fellebbviteli bíróság a Microsoftnak adott igazat és elutasította az adatok kiadására vonatkozó kérelmet, mivel azokat Írországban tárolják.

Az ügy lényege az volt, hogy amennyiben az amerikai kormány parancsot bocsát ki egy amerikai e-mail szolgáltatóra, akkor ennek a szolgáltatónak ki kell-e adnia a külföldön tárolt elektronikus információit.

A cloud törvény alapján egyértelműnek tűnik a helyzet, az ugyanis kimondja, hogy „a szolgáltatónak meg kell őriznie, el kell tárolnia és rendelkezésre kell bocsátania minden vezetékes és elektronikus tartalmat, amely egy vásárlóval vagy feliratkozóval kapcsolatos, és a szolgáltató birtokában, őrizetében, ellenőrzése alatt van, függetlenül attól, hogy a felvételt, az információt a szolgáltató az USA-n belül vagy kívül tárolja.”

Az ügy még 2013-ban indult, amikor amerikai ügynökök kezdeményezték egy körzeti bíróságnál, hogy kötelezze a Microsoftot minden e-mail és releváns információ kiadására egy felhasználóról, akit drogkereskedelemmel gyanúsítottak. A bíróság államérdekre hivatkozással kibocsátotta a parancsot.

A dokumentum arra kötelezte a Microsoftot, hogy meghatározott e-mailfiókok és az ahhoz kapcsolódó minden releváns tartalmat adjon ki. A Microsoft azonban kifogást emelt a döntés ellen, amikor kiderült, hogy a kért tartalmakat Dublinban tárolják.

A tárgyaláson a bíróság arra kötelezte a céget, hogy tegyen eleget a parancsban foglaltaknak, függetlenül attól, hogy külföldön tárolja az adatokat. A Microsoft fellebbezett és a fellebbviteli bíróság neki adott igazat. Ezt követően elfogadták a cloud törvényt és az alapján új parancsot bocsátottak ki, amely előírta az információk kiadását.

Mivel a felek egyetértettek abban, hogy az új parancs alapján kell az ügyet megítélni, ezért a bíróág kötelezte a Microsoftot az adatok kiadására és felkérte a fellebbviteli bíróságot az átadás megtörténtének ellenőrzésére.

(jurist.org)

[htmlbox gdpr_komm]

Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.