Kibővült a digitális bűnözők elleni Kiberpajzs program


Kibővült a digitális bűnözők elleni Kiberpajzs program: a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) is csatlakozott a tavaly ősszel elindított kezdeményezéshez – jelentették be a program alapítói hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón.

A Kiberpajzs oktatási-kommunikációs programot az online csalások visszaszorítása érdekében tavaly novemberben indította el az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK), a Magyar Bankszövetség, a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet. Ehhez később csatlakozott az Igazságügyi Minisztérium is, amely áldozatsegítő és fogyasztóvédelmi feladatkörében támogatja az együttműködést.

Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára a sajtótájékoztatón kiemelte: Magyarországon naponta egy család veszti el a kiberbűnözők miatt teljes megtakarítását, és hetente egy magyar céget ér súlyos veszteség  a digitális térben. A kibertérben a gyenge láncszem leggyakrabban a megtévesztett ember, ezért a védekezést a „digitális immunrendszer” fejlesztése jelenti – mondta.

Kardos Ferenc, a Médiaunió Alapítvány ügyvezetője elmondta: a bankszövetség sikerrel pályázott a Médiaunió Alapítvány felhívására, aminek köszönhetően reklámfelületeken is terjeszteni tudják a legfontosabb kiberbiztonsági üzeneteket. A Médiaunió fennállásának 15. évében, 14. társadalmi célú kampányával a kibertér veszélyeire igyekszik felhívni a figyelmet. A 2023 májusban indult és egészen 2024 első negyedévéig tartó kampány a pénzügyi és az adatvédelmi veszélyekre fókuszál.

Kandrács Csaba, a jegybank alelnöke arról tájékoztatott, hogy  egyre több ügyet kezel a Pénzügyi Békéltető Testület, mert ugrásszerűen nőtt a kibercsalásos ügyek száma. Idén áprilisig 319 új kibercsalási ügy érkezett a testület elé, ez 12-szer annyi mint 2018-ban, az első ilyen esetek évében volt összesen. A testület gyors és ingyenes vitarendező fórum, a polgári peres bíróságok alternatívája, a lakossági ügyfelek anyagi-elszámolási jogvitája esetén segít egyezséget létrehozni a pénzügyi intézménnyel. A piaci szereplő jogsértése esetén így az ügyfél kára megtérülhet – ismertette. Az elkövetési módok bővülnek közlése szerint, hamis befektetésekkel kecsegtetnek híres emberek nevével visszaélve, vagy jogosulatlan bankkártya tranzakciókkal okoznak kárt az ügyfeleknek. A Kiberpajzs együttműködéssel erősíthető az ügyfelek tudatossága – mondta.

Bíró Marcell, a programhoz most csatlakozott SZTFH elnöke elmondta: a kezdeményezés azokra a kockázatokra hívja fel a figyelmet, amellyel az állampolgárok naponta találkozhatnak. Kiemelte: a cégek 66 százaléka ellen követtek el csalást, akik több mint 250 millió forintot fizettek a csalóknak, a helyreállítási költség pedig meghaladta az 500 millió forintot tavaly az első két hónapban egy kutatás szerint.

A hatóság kezdeményezésére múlt héten kiberbiztonsági tanúsítvány keretrendszer létrehozásáról döntött az Országgyűlés. A nemzeti kiberbiztonsági tanúsítási keretrendszer biztosítja, hogy az infokommunikációs termékekkel és szolgáltatásokkal kapcsolatban az SZTFH – a hadiipari terület kivételével – kiberbiztonsági elvárásokat, követelményeket fogalmazzon meg, értékelje e követelmények teljesülését, elősegítse a kiberbiztonsági szempontoknak megfelelő termékek piaci felhasználását – sorolta.

Gál Kristóf alezredes, az ORFK szóvivője elmondta, hogy a rendőrség a lehető legszélesebb körben és eszközökkel igyekszik felhívni a figyelmet arra, hogy az emberek ne váljanak áldozattá. Legyenek körültekintőek, ne adják meg személyes, vagy banki adataikat telefonon, sms-ben, e-mailben. A rendezvényen bemutatták azokat a prevenciós kisfilmeket, amelyekben a leggyakrabban előforduló online csalási módszerekre hívják fel a lakosság figyelmét közérthetően.

További együttműködéseket is terveznek pénzügyi intézményekkel, hatóságokkal a digitális biztonság erősítése érdekében – válaszolta Kovács Levente.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.