KIM: több mint kétszázhúsz eljárás egyszerűsödött


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A lakosságra nehezedő adminisztratív terhek csökkentését célzó program keretében 228, az állampolgárokat érintő hatósági eljárást vizsgáltak felül és egyszerűsítettek – közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM).


A közlemény szerint az ügyek folyamatának átszervezése, az elektronikus lehetőségek kiterjesztése, a széleskörűbb és pontosabb tájékoztatás, a benyújtandó dokumentumok számának csökkenése mellett az ezekkel kapcsolatos jogszabályok jelentős része is egyszerűsödött. Ennek eredményeként az egyszerűsítési programba bevont eljárások esetében 25 százalékkal csökkentek a lakosság adminisztratív terhei – írták, hozzátéve azt is: ha az aleljárásokat külön számoljuk, akkor 249 eljárást lehet egyszerűbben elintézni.

A minisztérium felidézte: a Magyary Zoltán közigazgatás-fejlesztési program részeként tavaly elindított program célja, hogy csökkenjen a lakosságot érintő hivatali bürokrácia.

A tárca szerint az egyszerűsítés az élethelyzetet veszi alapul. Az egyszerűsítés érinti a családdal kapcsolatos ügyeket, az adózási kérdéseket, a közmű- és egyéb szolgáltatások területét, az otthonteremtési lehetőségeket, a nyugdíjellátást, az okmányokkal kapcsolatos intéznivalókat, a közúti közlekedéssel, mezőgazdasági területtel, munkavállalással, egészségbiztosítással kapcsolatos eljárásokat, valamint az aláírási címpéldány használatát is.

A program részeként a minisztérium kidolgozta a jogszabályok nyelvi egyszerűsítésének az állampolgárok mindennapi életébe is átültethető gyakorlatát: 26 jogszabály szövegét vizsgálták meg és egyszerűsítették az érintett szakterületek. A nyelvi egyszerűsítésre kijelölt jogszabályok zöme a hatósági eljárások egyszerűsítéséhez kapcsolódott.

Az egyszerűsítési munka folyamatáról és eredményeiről a Magyary-program honlapján lehet tájékozódni, ahol a lakossági visszajelzéseket is várják.

Ezeket a feladatokat az Új Széchenyi Terv keretén belül, kiemelt projekt keretében, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával, mintegy 174 millió forint támogatási keretösszegből valósították meg.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.