Kötelezettségvállalással zárult a UPC monori körzetével kapcsolatos GVH eljárás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2015-ben erőfölénnyel való visszaélés miatt indított vizsgálatot a UPC Magyarország Telekommunikációs Kft.-vel (UPC) szemben, mert a Monori körzetben állítólagosan túlzottan magas áron kínálta ADSL szolgáltatásait, amelyek minősége azonban elmaradt az ország többi részén elérhető kábelhálózatának minőségétől. Végül azonban a GVH döntésében nem állapított meg jogsértést és nem szabott ki bírságot sem, arra tekintettel, hogy a UPC mind a 14 problematikus település vonatkozásában a hálózat korszerűsítésre illetve árazásra vonatkozó kötelezettségvállalásokat tett.


A GVH vizsgálata a 29-es számozási (monori) körzetben nyújtott szélessávú internet-szolgáltatásra irányult. A GVH gyanúja szerint a UPC erőfölényes helyzetben volt a 29-es körzet olyan 14 településén, ahol más komoly internet-szolgáltató nem volt jelen saját hálózattal. A GVH szerint ezeken a településeken a UPC visszaélhetett erőfölényével azáltal, hogy korlátozta a technikai fejlődést (ti., nem cserélte le vagy fejlesztette rézpáras hálózatát) illetve azáltal, hogy tisztességtelenül magas árakat alkalmazott.

A UPC által felajánlott és a GVH által elfogadott kötelezettségvállalások értelmében a UPC 2019. június 30-ig köteles hálózatfejlesztéseket végrehajtani 12 érintett településen. Emellett köteles biztosítani, hogy a korszerűsített hálózatok árazási és minőségi feltételei ne legyenek rosszabbak a UPC országos szolgáltatási feltételeinél. Két további településen a UPC hálózatfejlesztés helyett öt éves időtartamra kötelezettséget vállalt a vizsgált időszaknál jelentősen kedvezőbb árak alkalmazására. A UPC köteles a kötelezettségvállalásról, a hálózatfejlesztésekről és az új hálózatra váltás lehetőségéről a fogyasztókat megfelelően tájékoztatni, valamint a kötelezettségvállalás teljesítését rendszeresen igazolni a GVH felé.

Érdekesség, hogy hat település esetében a fejlesztéseket a UPC saját forrásain túl állami támogatás is segíti. Időközben ugyanis a magyar kormány pályázatot hirdetett a szélessávú internet-hozzáférés országos biztosításának támogatására. Ez a pályázat az EU digitális menetrendjének való megfelelést szolgálta, amelynek célkitűzése a 30 Mbit/s-os szélessávú internet-hozzáférés biztosítása az EU valamennyi lakosa számára. A kormányzati pályázat az olyan vidéki települések esetében (köztük több, a GVH vizsgálatával érintett település esetében is) igyekezett ehhez megfelelő pályázati forrást nyújtani, ahol ilyen hálózatfejlesztések kereskedelmi alapon nem volnának megvalósíthatók. A UPC a pályázat eredményeként támogatást kapott többek között hat, a GVH vizsgálatával érintett település vonatkozásában is. Ezen hat település tekintetében a UPC által vállalt hálózatfejlesztés költségeinek megközelítőleg 40-50%-át fedezi pályázati forrás, a fennmaradó részt pedig a UPC saját forrásaiból finanszírozza.

 

A cikk szerzője: dr. Kőmíves Attila, ügyvéd

 

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.