Közel ötmillió elektronikus irat a bíróságokon


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az elektronikus kiadmányok száma egy év alatt csaknem kétszeresére növekedett.

Több mint 2 millió elektronikus beadvány érkezett a bíróságokra 2 013. január 1-től 2018. év végéig. A civilisztikai (polgári, gazdasági, közigazgatási, munkaügyi) perekben 1.275.676 db, a civilisztikai nemperes ügyekben (csőd, felszámolás, végrehajtási, perenkívüli ügyek, civil szervezetek nyilvántartási ügyei) 333.751 db, a büntető és szabálysértési ügyekben 451.410 db beadvány érkezett a fenti időszakban.

A bíróságok az ügyfeleknek közel 2,8 millió elektronikus kiadmányt küldtek ki 2017 és 2018 évben.

Az elektronikus kiadmányok száma egy év alatt csaknem kétszeresére növekedett, 2017. évben 925.557 db, míg 2018. évben már 1.827.284 db iratot kézbesített a bíróság elektronikusan az ügyfelek részére.

6 év alatt a bíróságokra elektronikus úton érkezett beadványok és a bíróság által kiküldött elektronikus kiadmányok száma tehát összességében majdnem elérte az 5 milliót.

Az elektronikus ügyintézés hozzájárul a bírósághoz való hozzáférés egyszerűsítéséhez, segítségével az ügyfelek költséget és időt takaríthatnak meg. Rövidülnek a kézbesítési határidők, az ítélkezés időszerűségi mutatói javulhatnak, s a bírósági eljárások gyorsabban lezárulhatnak.

Az OBH infografikája itt található.

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

Az EU helye a nemzetközi MI-irányítás rendszerében

Az Európai Unió mesterséges intelligenciáról szóló rendelete, az AI Act (AIA) 2024. augusztus 1-jén lépett hatályba és ahogyan az egyes rendelkezései szakaszosan alkalmazhatóvá válnak, úgy formálja át az európai szolgáltatási környezetet.

2024. szeptember 13.

A GDPR és a DMA kapcsolódási pontjai

A GDPR és a DMA kapcsolódási pontjait bemutató iránymutatáson dolgozik az Európai Bizottság és az Európai Adatvédelmi Testület (EDPB).

2024. szeptember 13.

„Az MI olyan, mint egy kalapács”

A mesterséges intelligencia veszélyeiről, konstruktív és etikus használatáról beszélt többek között Rab Árpád jövőkutatót, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöki tanácsadója az Új Médiakultúra Magazinban megjelent interjújában.