Külügyi megállapodások, mini-Dubaj, emlékévek – hazározatok a Parlamentből


Elfogadta az Egyesült Arab Emírségekkel kötött gazdasági megállapodást kedden az Országgyűlés. A képviselők 2025-öt Klebelsberg Kunó és Jókai Mór emlékévévé nyilvánították.

Kihirdették a Magyarország és az Európai Unió Bűnüldözési Képzési Ügynöksége (CEPOL) közötti székhely-megállapodást

Az Országgyűlés által 182 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül kedden elsőként elfogadott javaslat értelmében Magyarország a CEPOL rendelkezésére bocsátja az Üllői út 114-116. szám alatt található BIF Tower épületet határozott időtartamra, 2033. december 31-ig, biztosítva annak kormányhatározatban meghatározott költségeit.

A törvény szerint az ügynökség épületei és helyiségei mentességet élveznek a házkutatás, az igénybevétel, az elkobzás és kisajátítás, illetve a zár alá vétel minden formája alól, továbbá a CEPOL, annak eszközei, bevételei és más vagyontárgyai adó- és vámmentességet élveznek.

Gazdasági megállapodás az Egyesült Arab Emírségekkel

Az Országgyűlés 134 igen 43 nem szavazattal és 6 tartózkodás mellett elfogadta a Magyarország és az Egyesült Arab Emírségek közötti gazdasági együttműködésről szóló megállapodás kihirdetéséről szóló törvényt.

Az együttműködés kiterjed az ipar, a kereskedelem és a piac, a beruházások, az idegenforgalom, a logisztika és az ezekhez kapcsolódó infrastruktúra, az ingatlanok, valamint a mezőgazdaság és az élelmezésbiztonság területére.

A megállapodás kiemeli a budapesti Rákosrendező állomás területének vegyes célú ingatlanfejlesztését. A magyar fél a megállapodásban vállalja, hogy a fejlesztési területet az Egyesült Arab Emírségek által kijelölt vállalatnak értékesíti, és a projektet nemzetgazdaságilag kiemelt jelentőségűvé minősíti, valamint hogy megvalósítja a szükséges infrastrukturális fejlesztéseket. A megállapodás részeként épülhet fel a „mini-Dubaj” néven elhíresült projekt.

Az Egyesült Arab Emírségek arra tett vállalást, hogy ösztönzi az általa kijelölt gazdasági szervezetet 5 milliárd euró összegű városfejlesztési beruházás megvalósítására, beleértve Rákosrendező vasútállomás megépítését.

Külügyi tárgyú törvények

Hét külügyi tárgyú törvényt is módosít az a javaslat, amelyet az Országgyűlés 151 igen 23 nem szavazattal és 9 tartózkodás mellett fogadott el. A változtatások technikai jellegű módosítások és a gyakorlati tapasztalatok alapján történő pontosítások mellett a külszolgálati törvény hatályát kiegészítik a Nemzetközi Olimpiai Bizottság magyar állampolgárságú állandó és egyéni teljes jogú tagja részére adományozható rendkívüli és meghatalmazott nagyköveti ranggal.

Szintén módosulnak a kulturális diplomatákra, valamint a kulturális intézet működésével kapcsolatos feladatokat ellátó adminisztratív és technikai külszolgálati munkakörbe kihelyezett kormánytisztviselőkre vonatkozó szabályok.

A jogszabály új rendelkezést léptet érvénybe a tartós külszolgálatra történő felkészülés rendjére és annak megszűnésére, szerepel benne a felelősségre vonási eljárásokkal kapcsolatos jogi helyzetek rendezése, és kiegészíti a tartós távolléti formák körét. A jogszabály a konzuli védelemről szóló törvény kapcsán az uniós ideiglenes útiokmányok felhasználására is tartalmaz pontosítást.

Klebelsberg Kunó-emlékév

Az Országgyűlés 182 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta a 2025. év Klebelsberg Kunó-emlékévvé nyilvánításáról szóló kormányzati határozati javaslatot, Klebelsberg Kunó születésének 150. évfordulója alkalmából.

Az országgyűlési határozat szerint gróf Klebelsberg Kunó kiemelkedő kultúr- és tudománypolitikus volt, aki egyszerre tűzte ki célul a tudományos intézményrendszer és az iskolahálózat nagyarányú fejlesztését.

Klebelsberg 1922-től 1931-ig tartó vallás- és közoktatásügyi minisztersége idején rendkívüli munkát végzett, oktatás-, tudomány-, sport- és kulturális politikája máig ható, maradandó értékeket teremtett; azon 20. századi magyar államférfiak közé tartozik, akik szellemi hagyatéka megkerülhetetlen – áll az indoklásban.

Az emlékév lehetőséget ad arra, hogy Klebelsberg Kunó születése 150. évfordulójának megünneplésével méltó módon lehessen tisztelegni szellemi nagysága és államférfiúi erényei előtt.

Jókai Mór-emlékév lesz 2025

Az Országgyűlés 182 igen szavazattal – ellenszavazat és tartózkodás nélkül – Jókai Mór-emlékévvé nyilvánította a kormány kezdeményezésére a 2025-ös évet, a kiemelkedő magyar író születésének 200. évfordulója alkalmából.

Az indoklás szerint Jókai Mór munkássága és máig ható eleven szellemi öröksége kultúránk kitörölhetetlen része, a vele való foglalkozás az anyanyelvápolás, az identitásőrzés nemzetmegtartó feladatának is minőségi forrása lehet.

Kihirdették a WHO nemzetközi egészségügyi rendszabályainak módosítását

Az Országgyűlés 172 igen, 6 nem szavazattal és 5 tartózkodás mellett kihirdette az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzetközi egészségügyi rendszabályainak módosítását, amelyet a koronavírus-világjárvány tapasztalatai alapján kezdeményeztek. A módosítások a világjárványok jobb előrejelzését, a gyorsabb válaszadást szolgálják.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.