Márciustól ellenőrzik a hálapénz elfogadását


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Január elsejétől a vesztegetés jogszabályi tényállása kibővült a büntető törvénykönyvben a hálapénzzel, amit a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) ellenőriz az egészségügyi szolgálati jogviszonyban állóknál a hálapénz elfogadását.

A hálapénz alatt az egészségügyi szolgáltatáshoz kapcsolódóan adott, ígért, elfogadott vagy kért jogtalan előnyt kell érteni. Csak ajándéktárgy adása vagy elfogadása megengedett, készpénz vagy minden más ellenszolgáltatás értékhatártól függetlenül a büntető törvénykönyvbe ütközik – mondta a Nemzeti Védelmi Szolgálat korrupciómegelőzési főosztályának vezetője, Váradi Piroska a Kossuth rádió műsorában.

Az ezredes hangsúlyozta: nem a „csőbe húzás” vagy a csapdába csalás a céljuk, sőt, munkájukban a bűnfelderítés messze meghaladja az úgynevezett megbízhatósági vizsgálatok vagy integritási tesztek számát.

A tesztek során megalapozott indok, például ellenőrzött bejelentés vagy az egészségügy korrupciós kitettségének kockázatelemzését követően tudomásukra jutott adat esetén, illetve ügyészi engedély birtokában tesztelik a vizsgált embereket olyan valósnak tűnő szituációban, amikor az NVSZ munkatársa az orvost megvesztegetni próbáló betegnek vagy hozzátartozójának adja ki magát. Ennek során mindig a vesztegetés elfogadóját tesztelik, nem a betegeket.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 11.

Lazít a kormány a lakás-takarékpénztári megtakarítások szabályozásán

Egy éjszaka megjelent jogszabálytervezet értelmében módosítanának több, a pénzügyi közvetítőrendszert érintő törvényt. A jórészt technikai jellegű módosítások mellett a lakástakarékpénztárakról szóló 1996. évi CXIII. törvény három lényeges ponton változna – írja a Portfolio.

2024. szeptember 11.

Korlátozta az önkormányzatok szerződési szabadságát a kormány

Az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktus, humanitárius katasztrófa miatti veszélyhelyzet idejére rendeletben írta felül a kormány az önkormányzatok szerződési szabadságát – figyelt fel a Magyar Közlönyben megjelent döntésre a 24.hu.