A holland fellebbviteli bíróság szerint a koronavírus-járvány megfékezésére elrendelt éjszakai kijárási tilalom januári bevezetése a holland kormány részéről jogszerű és a járványügyi helyzet miatt indokolt lépés volt.
A holland vendéglátóipari szövetség (KHN) által benyújtott kereset ügyében másodfokon eljáró hágai bíróság azt közölte, a holland kormány a vonatkozó törvények alapján jogosult volt a kijárási tilalom bevezetésére.
Elengedhetetlenül szükség volt az intézkedésre
A fellebbviteli bíróság ezzel megsemmisítette a mintegy másfél héttel ezelőtt első fokon hozott végzést, amely jogosulatlanság címén arra szólította fel a holland kormányt, hogy azonnali hatállyal oldja fel az intézkedést. Az ügyben első fokon eljáró bíróság indoklása szerint a kormánykoalíció nem volt jogosult a rendkívüli hatáskörök alkalmazására, mondván, a vonatkozó törvény értelmében nem volt vészhelyzet az országban a tilalom bevezetésekor.
A fellebbviteli bíróság pénteki határozatában ezzel szemben úgy ítélte meg, hogy a holland kormány jogszerűen használta a sürgősségi hatásköröket a kijárási tilalom bevezetésére. Az eljárás során továbbá megfelelően bizonyította, hogy az intézkedésre elengedhetetlen szükség volt a járvány visszaszorításához.
Hollandiában is kijárási tilalom van érvényben
A holland kormány a múlt héten új törvénytervezetet dolgozott ki és fogadott el, amely szilárdabb jogi alapot biztosít a kijárási tilalmat is magában foglaló rendkívüli intézkedések meghozatalának.
Hollandia január végén rendelt el este kilenc és reggel fél öt között érvényes kijárási tilalmat, amelyet több lépcsőben, jelenleg március 15-ig meghosszabbított.
A legfrissebb adatok szerint Hollandiában az új koronavírus-fertőzéses esetek száma emelkedik az országban. A hét folyamán 25 543 új esetet regisztráltak, amíg egy héttel ezelőtt 21 368-at. Jelenleg 1917 ember fekszik kórházban a vírus okozta betegség miatt, közülük 538-an részesülnek intenzív ellátásban. A járvány helyi megjelenése óta 15 626 ember halálát okozta a betegség, és 1 093 843 ember szervezetében mutatták ki a koronavírust Hollandiában.
(MTI)
Kapcsolódó cikkek:
Az Európai Parlament asztalán a magyar sajtószabadság
2021. április 13.

Az uniós kifizetések és a jogállamisági kritériumok összekapcsolásáról vitázott az Európai Parlament hétfő este. A Magyarországot ért kritikák egyik fő célpontja a hazai média helyzete. Az Európai Bizottság múlt heti jogállamisági jelentése a médiahatóságok átpolitizáltságát, az állami hirdetések elosztását és a KESMA létrejöttét is kritizálta. A torz médiapiac és a járvány gazdasági hatásai miatt a nagy független hírportálok közül többen is előfizetéses rendszer bevezetését tervezik.
Jogerősen három évet kapott egy szolnoki marihuánadíler
2021. április 13.
Lezárult annak a harmincas évei végén járó, büntetett előéletű férfinak a büntetőügye, akit a 2018. május 10-én vettek őrizetbe, mert két szolnoki ingatlanban négy vevőnek évekig árult, valamint a jogerős ítélet szerint fogyasztott és magánál is tartott marihuánát.
Az EJEB elmarasztalta Törökországot Ahmet Altan újságíró fogva tartása miatt
2021. április 13.
A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága kimondta: a felperes cselekedetei nem szolgáltattak alapos gyanút a vád részére, ahogy nincs bizonyíték arra sem, hogy Altan részese volt a kormány megdöntésére vonatkozó tervnek.
Milosevic kulcsemberei ellen indult újra a tárgyalás Hágában
2021. április 13.
Jovica Stanisic és Franko Simatovic volt szerb titkosszolgálati vezetők felelősek a szerbek kiképzéséért és felszereléséért, hogy "brutális etnikai tisztogatást" folytassanak Bosznia-Hercegovinában és Horvátországban.
Meghalt Erdei Árpád, az Alkotmánybíróság volt tagja
2021. április 12.
Erdei Árpád vasárnap, életének 83. évében, hosszan tartó, súlyos betegségben hunyt el.