Megalakult az új OBT


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az új összetételű Országos Bírói Tanácsot (OBT) a változás igénye hozta létre – mondta Hilbert Edit, a testület elnöke az OBT keddi budapesti alakuló ülésén, amelyen számos felszólaló hangsúlyozta a bírói függetlenség és a hatalommegosztás fontosságát.


A testület elnöke kiemelte: az OBT-nek rendkívül fontos hatáskörei vannak, így például felügyeli a központi bírósági igazgatást, a – Handó Tünde által vezetett – Országos Bírósági Hivatalt és maga is közreműködik a bírósági igazgatásban. A hatalommegosztás tehát a bírói szervezetben is érvényre jut – mutatott rá. 

Átlátható, kiszámítható, nyugodt, stabil bírósági működésre van szükség – fűzte hozzá Hilbert Edit, aki a Budapest Környéki Törvényszék elnöke, az új OBT választott tagja és leghosszabb bírói szolgálati viszonya révén első soros elnöke. (A 15 tagú testület tagjai félévenként, bírói szolgálati viszonyuk hosszának sorrendjében váltják egymást az elnöki székben.)

Az ülésen tanácskozási joggal résztvevő Handó Tünde is kiemelte a bírói szervezeten belüli hatalommegosztás és ugyanakkor az együttműködés fontosságát, amelynek eredménye szerinte az előző OBT hatéves működése során például az illetmények emelése és az ügyhátralék csökkentése.

[htmlbox jogtar_kepzes]

 

Vízkelety Mariann, az Igazságügyi Minisztérium igazságügyi kapcsolatokért felelős államtitkára is a bírói függetlenség és a hatalmi ágak közötti párbeszéd fontosságát hangoztatta. Az előző OBT eredményei közé sorolta a bírói etikai kódex elfogadását, és emlékeztetett a bírói, ügyészi illetmények háromszori ötszázalékos emelésére, továbbá a bírósági, ügyészségi dolgozók illetményének növelésére. A magyar jogrendszer 2010 és 2018 között csak a rendszerváltáskorihoz mérhető átalakuláson és megújuláson ment keresztül – jegyezte meg.

Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke hozzászólásában felvetette: az elmúlt évek tapasztalatai alapján vajon elmondható-e, hogy a bírósági szervezet szabályozása beváltotta a hozzá fűzött reményeket vagy időszerűvé vált a módosítása? Arra is felhívta a bírói tanács figyelmét, hogy a meglévő szabályokkal is többféleképpen lehet élni. A bíró legyen független, koncentrálhasson zavartalanul az ítélkezésre, az elé került ügyeket pedig törvényesen és a lehető leggyorsabban döntse el, ez mindenkinek az érdeke – szögezte le.

Darák Péter, a Kúria elnöke köszöntötte az OBT újonnan megválasztott tagjait és jó munkát kívánt nekik.

Polt Péter legfőbb ügyész egyebek mellett arról beszélt, hogy támogatja a közös célok elérését, az egyik legfontosabb kérdésnek pedig a képzést tartja.

A 15 tagú OBT-nek tagja a mindenkori Kúria-elnök és 14 bíró, akit hat évre választ a mintegy háromezer magyar bíró. Az első, 2012-ben létrejött OBT mandátumának lejárta után nemrégiben választották meg a testület tagjait, akik kedden a Kúria épületében tartották meg alakuló ülésüket.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 18.

Az országos átlagnál is jobban javult a zalai bíróságok ügykezelése

Az országos átlagnál több ügy érkezett tavaly a zalai bíróságokra, de többet is zártak le, és a két éven túl elhúzódó esetekben is nagyobb volt a csökkenés – közölte az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöki kabinetjének főosztályvezetője csütörtökön Zalaegerszegen, sajtótájékoztatón.

2024. április 18.

Erőszakos Sztárbox-jelenetek miatt büntették a Kanapéhuszárokat

Összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a Kanapéhuszárok című műsorszám két epizódja miatt, miután állampolgári bejelentésre, hatósági ellenőrzést követően hivatalból indított közigazgatási hatósági eljárást a médiaszolgáltatóval szemben. A Kanapéhuszárok vizsgált epizódjaiban a Sztárbox olyan erőszakos jelenetei is láthatók voltak, amelyek alkalmasak lehettek a tizenhat éven aluli gyermekek személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága csütörtökön.