Megszüntették az NVI elnöke elleni nyomozást


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Pálffy Ilonát bűnpártolás bűntettének gyanúja miatt jelentette fel Nyakó István szocialista politikus.


Megszüntették nyomozást a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke, Pálffy Ilona ellen, akit bűnpártolás bűntettének gyanúja miatt jelentett fel Nyakó István szocialista politikus – közölte Ibolya Tibor fővárosi főügyész szerdán.

Az ügy előzménye, hogy február 23-án Nyakó Istvánt megakadályozták abban, hogy elsőként nyújtsa be az NVI-nek a vasárnapi zárva tartásról szóló népszavazási kérdést. Lukács Zoltán, az MSZP frakcióvezető-helyettese akkor azt mondta, hogy a „hatalom” küldhette az embereit a választási iroda székházához.

A fővárosi főügyész azt írta: a Budapesti Nyomozó Ügyészségen bűnpártolás bűntettére utaló feljelentés miatti ügy alapját a Budapesti Rendőr-főkapitányságon (BRFK) népszavazás rendje elleni bűntett miatt indult büntetőeljárás képezte. A BRFK ugyanis az utóbbi ügyben folytatott nyomozástól különítette el Nyakó István feljelentését.

A nyomozó hatóság az elkülönített ügy iratait megküldte a hatáskörrel rendelkező Budapesti Nyomozó Ügyészségre, a népszavazás rendje elleni bűntett miatt indult eljárást pedig megszüntette.

Nyakó István feljelentésének lényege az volt, hogy a helyszínre érkező rendőröket az NVI vezetőjének utasítására küldték el, illetve nem kértek rendőri intézkedést, továbbá hagyták, hogy megsemmisítsék a népszavazási kezdeményezést akadályozó embereknek a beléptetőrendszer által rögzített adatait.

 

Ibolya Tibor közleménye szerint a Budapesti Nyomozó Ügyészség megvizsgálta az elkülönített eljárás iratait, és arra a következtetésre jutott, hogy fogalmilag kizárt a bűnpártolás bűntettének megvalósulása, mivel a szóban forgó bűncselekmény nyilvánvaló előfeltétele egy alapbűncselekmény megállapíthatósága, márpedig a BRFK megszüntette az alapbűncselekmény – népszavazás rendje elleni bűntett – miatt indult nyomozást.

Másfelől, tényszerűen kijelenthető, hogy az NVI vezetőjének nincs joga utasítani a szolgálatot teljesítő rendőrjárőröket, továbbá a feljelentésben foglaltakkal szemben a beléptetőrendszer által rögzített információk megsemmisítését sem az NVI elnöke rendelte el, az adatok kezelését ugyanis a biztonsági feladatokat ellátó cég végezte a vonatkozó jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően.

Mindezekre figyelemmel tényállási elemek hiányában nem állapítható meg a bűnpártolás bűntette, ezért a Budapesti Nyomozó Ügyészség megszüntette az eljárást – olvasható a közleményben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Így működik a közösségi finanszírozás

A fintech-forradalom egyik mérhető sikertörténete, hogy miként vált az adomány és előfizetés jellegű közösségi finanszírozás a hagyományos forrásgyűjtési módszerek – mint a klasszikus banki finanszírozás vagy a kockázati tőkebefektetések – alternatívájává. Ebből a gyors fejlődésből az is következik, hogy kevésbé egységes a kép a köztudatban a „crowdfunding” jelenségről. Hány formája van? Melyek esnek szabályozás alá? Kik a szereplők a folyamatban? Milyen jogszabályok vonatkoznak rá?  Hogyan adóznak? Sok-sok tisztázandó körülmény közül a fő kérdés mindenekelőtt azonban az, hogy megjelennek-e erre szakosodott szolgáltatók Magyarországon is. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából sok kérdésre választ kapunk.

2024. április 25.

NMHH: reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága