Megtárgyalta az Országgyűlés az OBH elnökének 2020. évi beszámolóját Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Dr. Senyei György, az OBH elnöke beszámolt az Országgyűlés plenáris ülésén a bíróságok általános helyzetéről és igazgatási tevékenységéről a 2020. évre vonatkozóan.

Kiemelte, hogy a 2020-as évben a bíróságok tevékenységére közvetlen kihatással volt a járványhelyzet és az annak kapcsán bevezetett rendkívüli jogrend. A befejezett ügyek száma ezzel együtt a törvényszéki másodfokon, az ítélőtáblákon és a Kúrián is meghaladta az érkezett ügyek számát, így ezeken az ítélkezési szinteken az ügyhátralék is csökkent az előző év végéhez képest.

Az ítélkezés időszerűsége kapcsán rögzíthető, hogy 2020-ban a perek 86%-a 1 éven belül – az ítélőtáblákon 6 hónapon belül – az adott ítélkezési szinten befejeződött és az elhúzódó ügyek számát is sikerült tovább csökkenteni. Az ítélkezés megalapozottságát és a döntések elfogadottságát jelzi, hogy az ügyforgalom legnagyobb részét kitevő járásbírósági civilisztikai ügyszakban a perek csaknem 94%-a első fokon jogerőre emelkedett.

bíróságok működése

A hatályon kívül helyezési arány – a járásbíróságok és a törvényszékek viszonylatában – mind büntető, mind civilisztikai ügyszakban javult az előző évhez viszonyítva.

A járványügyi helyzetben különösen felértékelődtek a digitális megoldások: az év során több, mint 1 millió 800 ezer elektronikus beadvány érkezett a bíróságokra, a távmeghallgatások száma pedig megháromszorozódott az előző évi adatokhoz képest: az előző évi mintegy 6400-al szemben 2020-ban már több, mint 20.000 távmeghallgatást tartottak a bíróságok.

Az Országgyűlés igazságügyi bizottsága a beszámoló elfogadására tett javaslatot a plenáris ülés számára, amiről a testület egy későbbi időpontban szavaz.

(birosag.hu)




Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.