Múzeumok éjszakája a bíróságokon


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Idén a Zalaegerszegi Törvényszék, a Győri Ítélőtábla és a Veszprémi Törvényszék nyitotta meg kapuit a Múzeumok Éjszakáján, ahol különleges rendezvényeken vehettek részt a látogatók: perszimuláció, tárgyalótermi túra, tárlatvezetés, szoborkiállítás, bűnmegelőzési filmvetítés és nyereményjáték várta a látogatókat.


A Zalaegerszegi Törvényszék épület-együttese évek óta helyszíne a Göcseji Múzeum szervezte Múzeumok Éjszakájának, s ez idáig  leginkább tárlatvezetéssel egybekötött bírósági sétán vehettek részt az érdeklődők. Idén azonban egész éjszaka nyitva tartott a törvényszék épülete, ahol programok sokaságát kínálták a látogatóknak. A bíróságra érkezők megnézhették azt a bűnmegelőzési kisfilmet, amely a Belügyminisztérium – Nemzeti Bűnmegelőzési Tanácsa által meghirdetett sikeres pályázat révén készült el. A figyelmesebbek –  ajándékokért cserébe – bűnmegelőzési tesztet tölthettek ki, de lehetőség volt játszani, fotózkodni a tárgyalóteremben is, ahol az érdeklődők megismerkedhettek a bírósági munkával, a tárgyalótermi renddel, ölthettek talárt, s jogesetek ismertetése révén bűnmegelőzési programon is részt vehettek. 

[multibox]

Sokan érkeztek a bírósági tárlat megtekintése, illetve a tárlatvezetés miatt, de a legnagyobb érdeklődés a perszimulációt kísérte. Bár Nagykanizsán, s Lentiben már volt példa iskolákban hasonlóra, de a Zalaegerszegi Törvényszéken most elsőként került sor egy valóságalapú per eljátszására a pályázat révén. A dolog azért is különleges volt, mert az egyes szereplőket a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum Ganz Ábrahám Szakgimnáziuma diákjai alakították. A fiatalokat az elmúlt hetekben bírósági mentorok készítették fel az egyes szerepekre, s játékuk nagy sikert aratott.
Az előre meghirdetett programok mellett meglepetés is volt: a  látogatók válogatást láthattak a nagykanizsai Ludvig Művésztelep Nemzetközi Szoborgyűjteményéből. 
A törvényszék éjszakai vendégei az Országos Bírósági Hivatal pályázata révén nemrég elkészült bíróságtörténeti kiadvánnyal is gazdagodtak.

A Győri Ítélőtábla hagyományaihoz híven idén is csatlakozott a Múzeumok éjszakája programsorozathoz és június 24-én este megnyitotta kapuit az érdeklődők előtt.

A 115 fő látogató a magyar jogi népszokások széles tárházából összeállított válogatásból álló, valamint a bírósági szervezetrendszerről és a Győri Ítélőtábla felállításáról, működéséről szóló előadáson vehetett részt, melyet dr. Gaál Mariann bírósági titkár tartott. A hallottak alapján szerzett tudást egy kvíz kitöltésével módjában állt tesztelni is a közönségnek, a kiváló eredmények jutalma pedig a Győri Ítélőtábla által kiállított elismerő oklevél volt.   
Az elméleti ismertetőt követően a résztvevők megtekinthették a tárgyalótermeket, a beszélő helyiséget, valamint a fogdát, melyet – mint minden évben, idén is – nagy érdeklődés övezett.

[htmlbox BDT]

Idén immár harmadik alkalommal csatlakozott a Veszprémi Törvényszék a Múzeumok Éjszakája országos programjához, amelyen közel 400 intézmény mintegy 2100 programmal várta az érdeklődőket.
A törvényszék a Laczkó Dezső Múzeummal együttműködve összesen 522 látogatót fogadott 2017. június 24-én 9 órától éjjel 1 óráig.
Az egykori várbörtön -3. szintjén kialakított állandó kiállítás mellett a látogatók megismerhették a törvényszék épületének történetét és megtekinthették a tárgyalótermeket. Tájékoztatást kaptak a bíróság munkájáról, a bíróvá válás folyamatáról, a polgári és a büntető eljárások főbb szabályairól, a tanúk jogairól és kötelezettségeiről, a tanúgondozási feladatokról, a mediációról, a gyermekközpontú igazságszolgáltatásról és a bíróságot érintő, közérdeklődésre számot tartó, aktuális kérdésekről.
A vendégek megtudhatták a talárviselés szabályait, valamint „elfoglalhatták” a bíró, az ügyész és az ügyvéd székét.
(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.