Négyszeres túljelentkezés a bírósági fogalmazói felvételi eljárás során


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nagy sikerrel zárult az Országos Bírósági Hivatal második féléves fogalmazói felvételi eljárása. A statisztikák szerint egyre többen jelentkeznek bírósági fogalmazónak és jelentősen emelkedett a bírósági elnökök által felvehető pályázók száma is. Dr. Engel Izoldát, az OBH központi igazgatási feladatokkal megbízott bírója az alábbiak szerint foglalta össze a pályázatokkal kapcsolatos tudnivalókat. 

 


A fogalmazói felvételi eljárás három fő fordulóból áll, úgy is fogalmazhatunk, hogy egy három körös felvételi állásinterjúból álló kiválasztási rendszert alkalmazunk. A pályázóknak először a központilag szervezett írásbeli majd szóbeli versenyvizsgán kell eredményesen szerepelniük, végül pedig a bíróságonként helyi szinten – a kinevező bírósági elnök által – lebonyolított személyes meghallgatást követően dől el a sorsuk, itt mondják ki a végeredményt.

[multibox]

Ahhoz, hogy az állásra jelentkezők részt vehessenek ezen a három fordulón, legelső lépésként az aktuális pályázati kiírásnak megfelelően, a jelentkezési határidőn belül érvényes pályázatot kell benyújtaniuk az OBH-hoz. 

Az aktuális pályázati kiírások közzététele az eddigi gyakorlatnak megfelelően az I. féléves időszakban január-február hónapban, míg a II. féléves időszakban június-július hónapban várható. 

A pályázatok kötelezően csatolandó mellékleteiről, illetve a felvételi eljárás részletes menetéről megújult honlapunkon folyamatosan tájékoztatjuk a jelentkezőket. 2016. II. félévében a korábbi időszakhoz képest jelentősen csökkent az érvénytelen pályázatok száma, ami azt mutatja, hogy jó úton indultunk el a pályázók teljeskörű tájékoztatását illetően. Ha valaki havonta ránéz a bíróságok honlapjára, biztosan nem tévesztheti el szem elől az aktuális pályázati kiírást.

 

A fogalmazói felvételi eljárás eredményei, a pályázók és a sikeres vizsgázók száma

A megreformált felvételi eljárás debütálása során négyszeres túljelentkezést tapasztaltunk, tehát a korábbi időszakokhoz képest csaknem kétszer annyi jelentkező fordította figyelmét egy esetleges bírósági karrier irányába. A 122 pályázó közül 92 fő pályázatát tudtuk továbbítani a személyes meghallgatást végző bírósági elnököknek, mely a korábbi féléves adatokhoz képest szintén nagyon jó eredmény. Sikertelen írásbeli vagy szóbeli vizsgát 7 fő tett, a többiek időközben visszavonták pályázatukat, vagy nem jelentek meg a vizsgákon, ez az ún. „lemorzsolódási szám” is kedvezőbben alakult.

[htmlbox Fogyasztói_adásvétel]

A legtöbb pályázat ezúttal is a Fővárosi Törvényszék által kiírt álláshelyekre érkezett. Ehhez azonban az is hozzátartozik, hogy ez a törvényszék kérte a legtöbb, azaz 13 álláshely kiírását. Ha a jelentkezők számát összevetjük a kiírt álláshelyek számával megállapítható, hogy egy-két kivételtől eltekintve a legtöbb törvényszék legalább ugyanennyire népszerű. 

Célul tűztük ki, hogy a korábbi félévek adatait összesítve a jelentkezők számára szemléltessük, hogy hova, hányan jelentkeztek, illetve hova, milyen eredménnyel kerültek felvételre a pályázók, így megkönnyítendő a megpályázni kívánt álláshelyek kiválasztását.

A pályázók felkészültsége és eredményei  

A bírói hivatás egy egyedülállóan szép, folyamatos kihívásokkal teli hivatás. Mindes egyes ügy külön alapos felkészülést igényel, ugyanakkor a tárgyalóteremben mindig előfordulhatnak olyan körülmények, problémás helyzetek melyekre előre nem lehet felkészülni, azonban mégis nyomban dönteni kell. Ezekben az esetekben a bíró személyében rejlő készségek, képességek jelentik a garanciát arra, hogy a döntéseket időben, a kellő szakmai alapossággal hozza meg. 

Ezért változtattuk meg a fogalmazói felvételi eljárás szabályait is akként, hogy elsődlegesen a leendő fogalmazók meghatározott készségei, képességei meglétét, ezek fejleszthetőségét vizsgáljuk. A fogalmazói versenyvizsga nem egy második államvizsga, ilyen értelemben a pályázóknak a joganyagból felkészülniük nem feltétlenül kell, sokkal inkább arra vagyunk kíváncsiak, hogy az eddig megszerzett jogi tudásukat meghatározott szituációkban egyáltalán képesek-e, illetve hogyan képesek alkalmazni.

A 2016. II. félévi eredmények alapján azt tapasztaltuk, hogy amikor a pályázók képesek voltak elvonatkoztatni az ún. „vizsgadrukktól” és a feladatok megoldása során kreatívak voltak, saját véleményt alkottak, nagyon szép eredmények születtek. Csak csekély számban fordult elő, hogy a pályázó vizsgája sikertelen volt. A szerzett pontszámok alapján is nagyon kedvezőek az eredmények, nagyon felkészült, jó diplomákkal és széles körű nyelvismerettel, külföldi tapasztalatokkal rendelkező jelöltek közül válogathattak a kinevezők.

 (birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.