Nem büntet a rendőrség a sárga német rendszámért


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A jövőben nem bírságolják az ideiglenes német rendszámmal Magyarországra hozott gépjárművek vezetőit. Az országos rendőrfőkapitány egyetért az alapvető jogok biztosának álláspontjával, amely a Kúria közigazgatási elvi határozata alapján jogszerűtlennek tartja az öt napig érvényes ideiglenes német rendszámmal Magyarországon közlekedők rendőri bírságolását, a forgalmi engedély és a rendszám elvételét.

Egy panaszos 2018-ban Németországban vásárolt egy kisbuszt a magyar cége részére. A gépjármű hazaszállításához a német hatóságoktól beszerzett egy ideiglenes rendszámot (német nevén: Kurzzeitkennzeichen). Az ilyen, sárga ideiglenes rendszámot viselő járművét Tatabánya térségében megállították a rendőrök, elvették a forgalmi engedélyét és a rendszámot, ezen kívül 15.000 Ft helyszíni bírságot is kiszabtak.

Az alapvető jogok biztosa megkereste a rendőrség vezetését, amely válaszában arra hivatkozott, hogy a jármű forgalmi engedélye nem felelt meg a Bécsi Közúti Közlekedési Egyezmény előírásaiban foglaltaknak. Ezen felül a rendőrség álláspontja szerint az 5 napra érvényes németországi ideiglenes rendszámot csak a Német Szövetségi Köztársaság területén lehet jogszerűen használni, annak magyarországi használata szabálysértést valósít meg.

Az ombudsman vizsgálata során megállapította, hogy a rendőrség nem vette figyelembe, hogy a nagy számban előforduló hasonló esetekre nézve a Kúria már 2017-ben elvi határozatként tette közzé azt a felülvizsgálati eljárás során született jogerős döntését, amely a németországi ideiglenes rendszám hazai felhasználhatóságával kapcsolatosan született. Az elvi határozat lényege, hogy „a Németországban kiállított ideiglenes forgalmi engedély érvénytelenségének megállapítása és a gépjármű hatósági jelzésének a helyszíni ellenőrzéskor történő azonnali elvétele, a gépjármű továbbközlekedésének megakadályozása nem tekinthető jogszerű intézkedésnek, így az emiatt tett panasz elutasítása sem jogszerű.”

A Kúria általános érvényű jogi álláspontjának a legfontosabb elemei, hogy a rendőrség hasonló esetekben nem hivatkozhat a Bécsi Egyezményre, illetve hogy a hatályos jogi szabályozás Magyarországon is lehetővé teszi az 5 napra érvényes ideiglenes német rendszám használatát.

Mindezek alapján a biztos megállapította, hogy jogszabálysértő jogértelmezésen alapul, sérti a tisztességes eljáráshoz való jogot és a jogállamiságból fakadó jogbiztonság követelményét az a gyakorlat, amelyet a rendőrség – a hivatkozott jogerős kúriai ítélet meghozatalát és elvi határozatként történő közzétételét követően is – nyilvánvaló módon a bírósági értelmezéssel teljesen ellentétesen alkalmaz.

Az alapjogi biztos felkérte az Országos Rendőr-főkapitányság vezetőjét, gondoskodjon arról, hogy a jövőben a vizsgált ügyhöz hasonló esetekben a rendőri szervek tartsák szem előtt a Kúria jogértelmezését. Az országos rendőrfőkapitány válaszában biztosította az ombudsmant, felhívja az állomány tagjainak figyelmét arra, hogy a jövőben a Kúria elvi határozatának megfelelő jogértelmezés alapján járjanak el.

(ajbh.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 16.

Rómában újabb korlátozásokat vezetnek be a tömegturizmussal szemben

Rómában szárnyal az idegenforgalom, de a tömegturizmus a város több pontján is tarthatatlan helyzetet teremt, amivel szemben újabb korlátozásokra vezetnek be – nyilatkozta Alessandro Onorato, a főpolgármesteri hivatal idegenforgalmi tanácsosa a sajtónak hétfőn.

2024. szeptember 16.

Senyei György: Az igazságszolgáltatás helyzete hiperakut

Jelentősen csökkent az elhúzódó ügyek száma, a magyar igazságszolgáltatás pedig az európai élmezőnyben van – állítja Senyei György, az Országos Bírósági Hivatal elnöke, annak ellenére is, hogy – más területekkel ellentétben – már harmadik éve nem kaptak fizetésemelést a bírók és a bírósági dolgozók. A 24.hu interjúja az OBH elnökével.

2024. szeptember 16.

A pórul járt légi utasok békéltető testületi eljárást is választhatják

Többórás, esetleg többnapos késés, problémás utasfelvétel, elveszett poggyász – az ilyen kellemetlenségekért akár több százezer forintos kártérítés is járhat. Miközben az Európai Unióban jogszabályok védik az utasok jogait, a légitársaságok nem restek kibújni a felelősség alól. Ha nem sikerül megegyezni, akkor a követelés érvényesítésének egyik hatékony módja, hogy a vitás ügy ingyenes, gyors és szakszerű rendezése céljából az utas a Budapesti Békéltető Testülethez fordul.