Öt év börtönbüntetést kapott Románia egyik leggazdagabb üzletembere


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A koronavírus miatt Olaszországban kezelt Ioan Niculaet pénzmosásra való felbujtás és adócsalás miatt ítélte el jogerősen a bukaresti ítélőtábla.

Első fokon enyhébb, 3 és fél év szabadságvesztéssel sújtotta a bukaresti törvényszék, amit a fellebbviteli bíróság súlyosbított. A vállalkozó az ügyvédje által közölt információk szerint jelenleg Olaszországban tartózkodik, ahol koronavírus-fertőzés miatt kezelik.

Niculaet 2015-ben már elítélték korrupció miatt, akkor 2 és fél év börtönbüntetést kapott törvénytelen kampányfinanszírozás miatt. A bíróság abban találta vétkesnek, hogy 1 millió euróval finanszírozta Mircea Geoana volt szociáldemokrata elnökjelölt 2009-es kampányát. Ezért cserébe az üzletember azt várta volna el, hogy kormányalakításkor ő dönthesse el, ki lesz a gazdasági miniszter. Niculae ugyanis érdekelt volt abban, hogy gyárai kedvezményes áron kapjanak földgázt az állami gázvállalattól.

A mostani aktában a bíróság azért marasztalta el, mert az általa alapított Interagro mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalatcsoport fiktív szerződéseket kötött bizonyos reklámanyagok legyártására, amit költségként tüntettek fel a könyvelésben úgy, hogy ez nem volt reális kiadás. Az ügyészek szerint így összesen 11,4 millió lejjel (838,9 millió forint) károsította meg a román államot azáltal, hogy kevesebb áfát és társasági adót fizetett a vállalkozása.

Niculae vagyonát 2013-ban 1,7 milliárd euróra becsülték, akkor ő volt Románia leggazdagabb üzletembere. Az első elítélése után jelentősen csökkent vagyona, amelyet most 500-700 millió euróra becsülnek. Niculae a sportban is vállalkozik, ő a tulajdonosa az Astra Ploiesti élvonalbeli labdarugó csapatnak, amely az elmúlt években rendszeresen szerepelt az Európa Ligában.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 8.

Vége a közösségi oldalak önkényének?

Az online platformok használata során – ideértve különösen a különböző közösségi és tartalommegosztó oldalakat – a felhasználók gyakran szembesülhettek azzal, hogy egy-egy bejegyzésük, hozzászólásuk, de akár a profiljuk is anélkül került korlátozásra vagy törlésre, hogy az érintett szolgáltató ezirányú döntését indokolta volna. A szolgáltatók – egységes jogi szabályrendszer hiányában – ilyen esetekben legfeljebb annyit tettek, hogy döntésük indokolásaként általános jelleggel hívták fel felhasználási feltételeik megsértését. Ez már Magyarországon is megváltozhat az Online Platform Vitarendező Tanács létrehozása következtében? De hogy mi is ez a lehetőség, azt dr. Hegedűs Eszter, a Jaczkovics Ügyvédi Iroda szakértője foglalta össze.