Segít a családon belüli erőszak elleni küzdelemben a Baker McKenzie


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nemzetközi jogösszehasonlító felületet indított a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda a családon belüli erőszak elleni küzdelemhez.

A Fighting Domestic Violence elnevezésű platform célja, hogy az egyes országokban érvényben lévő törvények felmérésével és összehasonlításával világítson rá a családon belül erőszakra vonatkozó jogi keretrendszer esetleges javításra szoruló pontjaira.

Global Rights for Women és az Every Woman Treaty koalíció támogatásával, a Google, a Merck, a 3M, a Cummins, a HP Inc., az Accenture és a Baker McKenzie összesen több mint 500 önkéntesének közreműködésével megvalósuló projekt jelenleg az EMEA-régió (Európa, Közel-Kelet és Afrika) 85 országát fedi le, köztük Magyarországot is.

A nemzetközi kezdeményezés feltárja a családon belüli erőszakkal kapcsolatos szabályozás és fellépés jogi hátterét, és országonként összesíti a releváns gyakorlati információkat. A platform létrehozásához az önkéntesek felkutatták az egyes államokban a családon belüli erőszakra vonatkozó jogszabályokat, majd értékelték a bűnüldözési gyakorlatot és a kapcsolódó szociális, áldozatvédelmi és biztonsági intézkedéseket. A kezdeményezés célja, hogy a meghatározott nemzetközi és regionális jogi normák összehasonlításával feltárják az egyes jogrendszerek a családon belüli erőszakra vonatkozó hiányosságait. Ezzel a nemzetközi szervezetek (ENSZ, Európai Bizottság), a nemzeti jogalkotó és jogalkalmazó szervek, valamint az áldozatsegítő civil szervezetek munkáját, jövőbeli intézkedéseit és kampányait támogatják.

A projekt következő fázisában a résztvevő önkéntesek együttműködnek a családon belüli erőszak témakörével foglalkozó szakemberekkel annak érdekében, hogy minél részletesebben megismerhessék az igényeiket. Mindezek alapján továbbfejleszthető a platform és a közzétett tartalmak a lehető leghatékonyabban támogathatják a szakembereket mindennapi munkájuk során.

A hazánkban idén 35 éve jelen lévő Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda már régóta foglalkozik a családon belüli erőszak kérdésével, valamint egyéb társadalmi problémákkal.Ehhez kapcsolódó munkája elismeréseként 2016-ban megkapta a társadalmi ügyek jogi vonatkozásaira fókuszáló nemzetközi szervezet, a PILnet magyarországi Év Pro Bono Ügyvédi Irodája díját.

„A Baker McKenzie-nél fontosnak tartjuk, hogy a magunk eszközeivel támogassuk a családon belüli erőszak áldozatait Magyarországon is – mondta Dr. Lendvai Zsófia, a Baker McKenzie ügyvédje. – Pro bono munkával jelenleg is segítjük a területen jelentős feladatot végző Hintalovon Gyermekjogi Alapítványt.


Kapcsolódó cikkek

2020. szeptember 16.

Családon belüli erőszak és a mediáció

A családon belüli erőszak esetében, bármely családtagra irányuljon is az erőszak, a szakemberek – elsősorban nőjogi aktivisták egy csoportja – szerint nem megengedhető a mediáció, legalábbis annak klasszikus formája, hiszen a felek nincsenek egyenrangú helyzetben, az áldozat és nemegyszer a szemtanúk is kiszolgáltatottak, félnek, fenyegetettségben élnek.
2020. december 22.

A koronavírus miatt nő a családon belüli erőszak

A szakemberek megvitatták a járványhelyzetben látványosan növekvő családon belüli erőszak jelenségének jogi képviseleti vonatkozásait is – derül ki a Baker McKenzie ügyvédi iroda közleményéből.