Súlyos problémák a gyermekpszichiátriai kezeléseknél


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Súlyos, az alapjogokat érintő problémák sora merül fel a kötelező és önkéntes gyermekpszichiátriai kezelésekkel kapcsolatban – közölte az alapvető jogok biztosa szerdán Szegeden.


Székely László a helyetteseivel Csongrád megyében tett kétnapos munkalátogatásának tapasztalatait összegző sajtótájékoztatón elmondta, a tervek szerint a témában még az idén minden érintett – az Igazságügyi Minisztérium, az egészségügyi államtitkárság és az orvostársadalom képviselőinek – bevonásával szakmai konferenciát szerveznek.

A hivatal Kúriával közösen munkacsoportot hozott létre, amely áttekinti az országos gyakorlatot, és javaslatot tesz a kötelező gyógykezelésre vonatkozó nem peres eljárás szabályainak módosítására – tudatta Székely László.

Az alapjogi biztos kifejtette, munkatársaival a megyeszékhelyeken tett látogatásai során azokat a helyszíneket keresik fel, ahol leginkább sérülhetnek az alapvető jogok, az emberi jogok. Azokban a városokban, amelyekben működik büntetés-végrehajtási intézet, oda is ellátogatnak, hogy tájékozódjanak a fogvatartottak és az ott dolgozók helyzetéről.

A Szegedi Fegyház és Börtön az, ahol a tényleges életfogytiglanra ítélt fogvatartottak is élnek egy speciális részlegben – közölte az ombudsman. Úgy fogalmazott, összességében igen jó benyomásai voltak arról, miként lehet ezt a nagyon súlyos büntetést a lehetőségekhez képest humánusan végrehajtani.

[htmlbox Jogászvilág_hírlevél]

 

Szalayné Sándor Erzsébet, a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét ellátó biztoshelyettes közölte, a hivatal igyekszik feltérképezni a nemzetiségi pedagógusokkal kapcsolatos hiányosságokat és javaslatokat tenni a megoldásokra. Ennek keretében megbeszélést folytat a Szegedi Tudományegyetem érintett oktatóival.

Kitért arra, az érintettekkel folytatott egyeztetése során problémaként merült föl, hogy a kis lélekszámú nemzetiségi önkormányzatok magas adminisztratív terhei elveszik az érdemi időt a közösségek életének szervezésétől, a feladatalapú támogatásokkal kapcsolatos döntések, az elnyert összegek utalásának csúszása pedig működési gondokat okoz.

Szalayné Sándor Erzsébet azt mondta, mindenkinek joga, hogy a személyi dokumentumaiban a nevét az anyanyelvének szabályai szerint írják le. A nemzetiségi nyelvhasználat a magyartól eltérő betűkészletet alkalmazó kisebbségek esetében problémát okoz.

Bándi Gyula, a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó biztoshelyettes a természet- és örökségvédelem területén dolgozó szakemberekkel folytatott megbeszéléseit összegezve a kiszámíthatóság fontosságát hangsúlyozta a jogalkotás és a költségvetési finanszírozás területén. Példaként az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkot is említette, amelyre szerinte a kormányzatnak sokkal nagyobb figyelmet kellene fordítania.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 11.

Lazít a kormány a lakás-takarékpénztári megtakarítások szabályozásán

Egy éjszaka megjelent jogszabálytervezet értelmében módosítanának több, a pénzügyi közvetítőrendszert érintő törvényt. A jórészt technikai jellegű módosítások mellett a lakástakarékpénztárakról szóló 1996. évi CXIII. törvény három lényeges ponton változna – írja a Portfolio.

2024. szeptember 11.

Korlátozta az önkormányzatok szerződési szabadságát a kormány

Az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktus, humanitárius katasztrófa miatti veszélyhelyzet idejére rendeletben írta felül a kormány az önkormányzatok szerződési szabadságát – figyelt fel a Magyar Közlönyben megjelent döntésre a 24.hu.

2024. szeptember 11.

Tavasztól már csak belépési engedéllyel utazhatunk Nagy-Britanniába

Jövő tavasztól elektronikus belépési engedélyt kell kiváltaniuk azoknak a beutazóknak, köztük az európai uniós állampolgároknak, akik jelenleg vízum nélkül utazhatnak Nagy-Britanniába – közölte kedden a brit belügyminisztérium. A kötelem nem vonatkozik a letelepedési engedéllyel Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárokra.