Székely László: nem kell félni az új Ptk-tól


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ne féljenek az új polgári törvénykönyvtől (Ptk.), jelentős része már ismert – mondta Székely László, az új Ptk. kodifikációját koordináló volt kormányzati megbízott egy jogászoknak szóló szakmai rendezvényen Budapesten. Orosz Árpád kúriai bíró pedig az öröklési jog új elemeiből – egyebek mellett – a túlélő házastárs jogi helyzetének megváltozását emelte ki.


Az új kódex 70-75 százaléka nem újdonság: vagy a jelenlegi törvényből, vagy a bírói gyakorlatban megszilárdult tartós megoldásokból, az általános jogelvekből jól ismert – mondta Székely László. De a régit sem kell kidobni még sokáig, hiszen az új Ptk.-nak nincs visszaható hatálya, így például ingatlanokkal vagy örökléssel kapcsolatos jogügyletekben még akár évtizedek múlva is szükség lehet a jelenleg még hatályos szabályokra – hívta fel a figyelmet a jogász, akit nemrégiben az alapvető jogok biztosává választott a parlament.

Az új Ptk. március 15-én lép hatályba, 1596 szakaszból (paragrafusból) áll, ami csaknem kétszerese a jelenleginek, mivel tartalmazza a családi jogot és a gazdasági társaságok jogát is.

Székely László a személyiségi jogi részeket ismertetve elmondta: általános szabály, hogy mindenkinek joga van személyiségét szabadon érvényesíteni mások jogai és a törvény keretei között, továbbá mindenki köteles tiszteletben tartani az emberi méltósághoz fűződő személységi jogokat.

A szakember kifejtette: a közszereplők szűkebb személyiségi jogi védelmének eredete arra a fél évszázaddal ezelőtti amerikai legfelsőbb bírósági döntésre nyúlik vissza, amely rögzítette a sajtó tévedésének jogát a közéleti vitákban, azzal a kikötéssel, hogy ez nem lehet szándékos vagy súlyosan gondatlan. A nyugati jogterületen mára általánosan elterjedt jogelv alapja, hogy a sajtó öncenzúrájához vezethet, ha a közéleti vitákban a sajtó szakmai szabályainak enyhe gondatlanságból fakadó megsértése miatti pontatlanságokat súlyosan szankcionálják.

A rendszerváltás után a magyar Alkotmánybíróság (Ab) is rögzítette, hogy a közéleti szereplőknek többet kell tűrniük a nyilvános vitákban. Az új Ptk. kodifikációja során megfogalmazódott szabályozást a parlamentben egy módosító indítvány átírta, a megszavazott kódex ezen részét pedig Szabó Máté ombudsman az Ab előtt támadta meg – mondta el Székely László, aki megjegyezte: abban reménykedik, hogy még a március 15-ei hatálybalépése előtt dönt az Ab.

A szakember elmondta: a sajtó-helyreigazítás szabályainak kikerülése a kódexből jelentősen „tehermentesítette” a törvény előkészítését, a lelkiismereti szabadság pedig azért nincs nevesítve a kódexben, mert sok évtizede nem akadt egyetlen olyan per sem, amelyet ennek sérelme miatt indítottak volna.

A lelkiismereti szabadsághoz való jogot az alaptörvényben kell rögzíteni, ott is van, és ennyi elegendő. Az úgynevezett üvegzseb-szabályok is kikerültek a Ptk.-ból, ennek azonban nem az a célja, hogy a közhatalom, a közpénzek átláthatóságát korlátozzák, hanem az, hogy másik jogszabályban, az információszabadságról szóló törvényben rögzítsék ezt – fűzte hozzá.

A személyiségi jogi jogsértések szankciói közül új a jogsértéssel elért vagyoni hátrány átengedése, aminek például akkor lehet helye, ha egy bulvárlap jogsértő közléssel növeli bevételeit. Megszűnik a közérdekű bírság, amit alig alkalmaztak a bíróságok, a nem vagyoni kártérítés helyett pedig márciustól sérelemdíj lesz, amelynek megítéléséhez már elegendő a jogsértést tényét bizonyítani. Az így okozott hátrány bizonyítása a sérelemdíj mértékét befolyásolhatja.

A gyűlöletbeszédnek a rendszerváltás óta már az ötödik szabályozási kísérlete az, ami az új Ptk.-ban szerepel. Emiatt szintén az Ab-hoz fordult az ombudsman – ismertette Székely László.

Orosz Árpád kúriai tanácsvezető bíró elmondta: az öröklési jogban jelentős változásokat hoz az új Ptk. A törvényes – végintézkedés nélküli – öröklés terén alapvetően más például a túlélő házastárs jogi helyzete, aki jövő márciustól az életvitelszerűen használt ingatlan használati jogán túl lényegében egy gyerekrésznyit örököl majd. Ha nincs gyermek, a túlélő házastárs az örökség felét, az elhunyt szülei pedig negyed-negyedét örökölhetik.

A szakember arra figyelmeztetett, hogy az új szabályok nagy számban hozhatnak létre közös tulajdont nemcsak ingatlan, hanem gépjárművek vagy cégek esetén is. Mindezek miatt növekedhet a közös tulajdon megszüntetése iránti perek száma, és több végrendelet születhet majd.

A végrendeleti öröklésről Orosz Árpád elmondta: új jogintézmény a közös végrendelet, amelyre a házastársaknak lesz lehetőségük az életközösség fennállása alatt. A végrendeleteket öt éven belül lehet megtámadni. Az öröklési szerződésnél újdonság, hogy jövő márciustól nem kötelező feltétel a tartás, elegendő, ha csupán személyes gondoskodás, gondozás szerepel a megállapodásban. A köteles örökrészből kitagadható az, aki végrehajtandó szabadságvesztését tölti, és az, aki durva hálátlanságot mutat az örökhagyó iránt.

A kúriai bíró arra is felhívta a figyelmet: a szóbeli végrendeletnél nagy jelentőségük van a bírói gyakorlatban a tanúknak. Ha ugyanis nincsenek tisztában azzal, hogy milyen minőségükben és pontosan mit tanúsítanak, a bíróság hiába érzékeli az ügy egyéb adataiból, hogy mi lehetett az elhunyt valós végakarata, a bizonytalan lábakon álló szóbeli végintézkedést nem veheti figyelembe.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.