Szerződésátruházásról, kijelölési ügyekről és sérelemdíjról is egyeztettek a Kúrián


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2018. október 5-én, a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) joggyakorlatát figyelő jogegységi csoportok harmadik tematikus konferenciáját rendezték meg a Kúrián, a Majláth teremben.

Kihívást jelentő jogterületekről tanácskoztak a polgár jogi bírák, szakemberek, kutatók és egyetemi oktatók a Kúrián.

A szerződésátruházással kapcsolatban dr. Leszkoven László, a a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar Polgárjogi Tanszékének vezetője előadásában felelevenített a vitát, mely szerint vitatott, hogy a jogintézmény módosítást vagy a jogviszony teljes megújítását, novációt eredményezett-e, tekintettel arra, hogy a nováció tisztázatlan, kodifikálatlan jogi fogalom. Leszkoven László arra a következtetésre jutott előadása végén, hogy a szerződésátruházás nem szünteti meg a jogviszonyt, hanem a szerződési pozícióban csupán jogutódlás történik.

Dr. Bartal Géza a mezőgazdasági földhaszonbérleti szerződésekkel kapcsolatos kijelölési ügyekben a jogalkalmazás során felmerült jogértelmezési problémáról számolt be előadásában. A jogbizonytalanságot már a Kúria is észlete, amikor egyik tanácsa az Alkotmánybírósághoz fordult a jogszabály alkotmányossági kontrollját kérve. A témát érintő ügyekben több eljárást is felfüggesztettek a bíróságok.

A sérelemdíj új jogintézményéről és a személyiségi jogsértés bizonyításával kapcsolatos kérdésekről hallgathatták meg dr. Görög Mártát, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának egyetemi tanárát. Az intézetvezető rámutatott a személyiségi jogvédelem eszközei és a sérelemdíj közötti összefüggésekre, valamint ismertette a jogintézmény nemzetközi történetét.

Dr. Kiss Gabriella, a Szegedi Ítélőtábla tanácselnöke előadásában arról adott számot, hogy továbbra is tömegével indítanak polgári pereket a fogvatartottak, annak ellenére, hogy a büntetés-végrehajtási törvény módosításával egy új jogintézmény jött létre. Ezenkívül a tanácselnök asszony az elítéltek vagy egyéb jogcímen fogvatartottak alapvető jogait sértő elhelyezési körülmények miatti és más jogcímen érvényesített kártalanítási és sérelemdíj iránti igények elbírálása során felmerülő anyagi és eljárási jogi problémákat ismertette.

Az új Ptk. gyakorlatát figyelemmel kísérő jogegységi csoportok létrehozásáról még 2015-ben döntött a Kúria elnöke. Dr. Darák Péter egyik célja az volt, hogy az új kódex alkalmazása során felmerült jogalkalmazási kérdéseket kötetlen szakmai fórum keretében vitassák meg. Az új Ptk. könyveihez igazodóan kialakított grémiumok munkája elsősorban az e célra kialakított online felületen folyik. Eddig két tematikus tanácskozást tartottak a csoporttagok. Tavaly februárban az ország különböző területén működő, különböző szintű bíróságairól hét kolléga adott az általa gondozott jogterületen felmerült kérdésekről tájékoztatót.

Tavaly novemberben a gondnokság alá helyezési perek jogalkalmazói tapasztalatokról, illetve az ingatlan-nyilvántartással kapcsolatos kérdésekről hallgathattak előadásokat a résztvevők.

(lb.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.