Szétbüntetné a fizetett kommentelést az amerikai versenyfelügyelet
A hatóság októbertől büntetéseket osztogatna a mesterséges intelligenciával gyártott véleményekkel vagy szoftverrobotokkal operáló kereskedőknek is.
Az online kereskedelemben egyre több kereskedő próbálja kihasználni a ChatGPT és más MI-alapú szolgáltatások lehetőségeit, hogy gyorsan és automatizált módon generáljon hamis felhasználói értékeléseket az általa kínált termékekről, vásárlásra ösztönözve a fogyasztókat. Ez a gyakorlat már abban a formában is tisztességtelen volt, amikor a fizetett kommentelők, a saját munkatársak vagy a netes influenszerek gyártották a megtévesztő tartalmat, de a mesterséges intelligeciával generált kampányok új szintre emelték a félrevezetést.
A hamis értékelések közlése és közvetítése természetesen szabálytalan dolog, eddig még úgy sem sikerült hatékonyan fellépni vele szemben, hogy az Amazon például több mint 10 ezer Facebook-csoport adminisztrátorait perelte be két évvel ezelőtt ilyen típusú ügyeik miatt – olvasható a CNBC oldalán. A lap beszámolója szerint az amerikai versenyfelügyelet (Szövetségi Kereskedelmi Bizottság, FTC) ezen a helyzeten próbált változtatni, amikor augusztus közepén egyhangú szavazással tiltólistáratette ezt a fajta reklámozást.
Megtisztítanák a szennyezett piacot
A mesterséges intelligenciával gyártott vélemények és más félrevezető gyakorlatok (mondjuk a pénzért vásárolt követők) október közepétől már az FTC részéről is konkrét szankciókat és pénzbírságot vonhatnak maguk után, felülvizsgálva a kereskedelmi platformok sikertelen önszabályozását. Mivel a büntetéseket minden szabálysértésért külön-külön szabnák ki, könnyű elképzelni, hogy a százezernyi felhasználói véleményt listázó e-kereskedelmi oldalak pillanatok alatt összeszedhetnek egy komolyabb bírságot a manipulált értékelésekkel.
A CNBC riportja a hatóság elnökét, Lina Khant is idézi, aki szerint a hamis vélemények nemcsak az emberek idejét és pénzét pazarolják, hanem a piactereket is beszennyezik, eltérítve az üzleteket a tisztességes versenytől. Teljes körű tilalmat vezetnek be tehát a gépek által írt értékelésekre, de azt is megtiltják a vállalatoknak, hogy fizessenek az értékelésekért vagy a felhasználóként viselkedő szoftverrobotok bevetéséért. A cikkből kiderül, hogy a nagy online kereskedők némelyike (például a Yelp) már pozitívan nyilatkozott az új szabályozásról.
Forrás: bitport.hu