TASZ: a bíróság újjáélesztette az információszabadságot


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint a Fővárosi Törvényszék újjáélesztette az információszabadságot, amikor arra kötelezte a Vidékfejlesztési Minisztériumot, hogy számoljon el az adófizetők által parlagfű-mentesítésre felajánlott, több mint egymilliárd forintról – tájékoztatott szerdán a jogvédő szervezet.


A Tasz értékelése szerint ügy jelentőségét az mutatja, hogy a bíróság vizsgálta, jogosan hivatkozott-e a minisztérium az információszabadság törvénybe iktatott új megtagadási indokra.

A TASZ emlékeztetett arra, hogy 2009-ben 177 ezer ember ajánlotta fel adója egy százalékát parlagfű-mentesítésre, így 1,1 milliárd forint gyűlt össze erre a célra az államkasszában. Ugyanakkor a kormány a pénz kétharmadát átcsoportosította és a többi között tanyafejlesztésre költötte.

Ezért a „ParlagfűpollenNO társaság” a TASZ segítségével 2013. április végén közérdekű adatigényléssel fordult a tárcához. Azt szerették volna elérni, hogy az állam számoljon el a pénzzel – írták.

Az eljárásban a TASZ megítélése szerint egyértelművé vált, hogy az ügyet az információszabadság törvény módosítása fogja eldönteni, amelynek módosításai az adatigénylés pillanatában még nem léptek hatályba.

A TASZ által súlyosan alapjogsértőnek minősített módosítások egyik központi kérdése a társaság szerint ugyanis az, hogy az adatkezelő immár arra hivatkozva megtagadhatja egy adatigénylés teljesítését, hogy azt „átfogónak, tételesnek vagy számlaszintűnek” minősíti.

Mindez pedig a közérdekű adatok megszerzéséhez és terjesztéséhez fűződő alapjog súlyos korlátozódását okozza a TASZ véleménye szerint.

A TASZ közleménye szerint a törvényszék is hangsúlyozta, hogy a minisztérium nem válaszolt az adatigénylésre, hanem megvárta a módosítások hatályba lépését, majd az átfogó adatigénylések megtagadhatóságára hivatkozott.

Az első fokon eljáró Fővárosi Törvényszék kedden kimondta, hogy az adatkezelő ennek az ügynek az esetében is mérlegelhet, a törvény alapján úgy, hogy ilyen esetben a megtagadás alapját szűken kell értelmezni. A TASZ úgy vélte, hogy az érintettek száma és az összeg nagysága, vagyis a közérdek indokolja a nyilvános adatkezelést.

„Az ügy jó példa arra, hogy még egy alaptörvény-ellenes jogszabály törvénybe iktatása esetén is megfelelő jogértelmezéssel el lehetett jutni oda, hogy a közérdekű adatok nyilvánossága érvényesülhessen” – fogalmaz közleményében a szervezet.

Ugyanakkor a TASZ továbbra is elkötelezetten kíván harcolni az információszabadságot szűkítő szabályok ellen és amennyiben másodfokon esetleg az elsőfokúval ellentétes döntés születik, az Alkotmánybírósághoz fordulnak – közölte a jogvédő szervezet.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A magyar kartelljog fejlődéséről szervezett szakmai konferenciát a GVH

A kartelljog hazai fejlődését járta körül a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által életre hívott Magyar Compliance Akadémia (MCA) második rendezvénye. A szakmai esemény keretében a GVH szakértői és hazai jogi szakértők vitatták meg a kartelljog témakörét, kiemelten fókuszálva a jogterület fejlődésére – tájékoztott csütörtökön a versenyhatóság.