Teának álcázta az afrikai drogot


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Vádat emelt a Fővárosi Főügyészség egy szomáliai férfi ellen, aki teának álcázva csempészett be kábítószert, katlevelet Magyarországra.

A főügyészség kedden közölte, hogy a vádirat szerint a 43 éves férfi – aki osztrák állampolgársággal is rendelkezett – 2016 márciusától 2017 februárjáig – ismeretlenül maradt bűntársaival együttműködve – rendszeresen, jelentős mennyiségben rendelt meg és hozatott be postai küldeményként Magyarországra katlevélszállítmányokat, főként Etiópiából és Angolából.

A vádlott magyarországi postahivatalokban vette át a csomagokat, amelyek légi úton érkeztek az országba, és azokon többször a tea, természetes tea felirat szerepelt.

A férfi szerzett egy hamis finn útlevelet is, amellyel újabb szállítmányokat akart átvenni, de időközben a rendőrség azonosította és elfogta; utolsó csomagjait a Nemzeti Adó- és Vámhivatal foglalta le a budapesti Liszt Ferenc-repülőtéren.

A Fővárosi Főügyészség a férfi ellen jelentős mennyiségre elkövetett kábítószer-kereskedelem bűntette és közokirat-hamisítás előkészületének vétsége miatt emelt vádat, letöltendő fegyházbüntetés kiszabását és kiutasítást indítványozva.

A rendőrség 2016 áprilisában közölte, hogy csaknem egy tonna kat nevű kábítószert foglalt le egy hét alatt a Liszt Ferenc-repülőtéren. Akkor három nyomozást indítottak az ügyben. Hozzátették, hogy a lefoglalt növényi törmelékből a szakértők kábítószernek minősülő katinon és katin hatóanyagot mutattak ki. (Ezek az Afrika magashegységeiben honos katcserje vagy -fa amfetaminszerű hatást okozó vegyületei.)

A Zsaru Magazin erről szóló, a rendőrségi honlapon közzétett akkori írása szerint a nagyon keserű, hatását csak hosszú rágás után kifejtő katot Európában jobbára csak északkelet-afrikai bevándorlók használják. Dániában, Németországban, Spanyolországban, Olaszországban, Svédországban, az Egyesült Királyságban és Norvégiában a szomáliai és jemeni közösségekben különösen népszerű ez az anyag. A cikk szerint Ausztriában előzőleg elfogtak három szomáliai férfit, aki kattal kereskedett. Nagy tételben csomagolták és porciózták a kábítószert, feltehetően Svédországba és Dániába küldték volna tovább. A csomagolóhelyükön lefoglalt négymázsányi kat Magyarországról került Bécsbe. Az elfogott szomáliai férfiak egyike az iratai szerint Budapesten lakott. Az osztrák nyomozók adatai szerint a szervezett bűnbanda által értékesített drog – teának álcázva – Etiópiából és Kenyából érkezett légi úton Magyarországra, és magyar rendszámú furgonokkal szállították Bécsbe – írta a lap.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 22.

Módosult az ESG törvény

A magyar ESG törvény egyik fő célja, hogy olyan egyablakos beszámolói rendszert alakítson ki, ahol a magyar cégeknek nem „kismillió”, hanem csak egy kérdőívet kelljen kitölteniük az ügyfélkapun keresztül, amit aztán mindenhol, mindenkivel el tudnak fogadtatni.

2024. április 22.

Hatályba lép az interoperábilis Európáról szóló jogszabály

„Az Interoperábilis Európáról szóló jogszabály, amely áprilisban hatályba lépett, megkönnyíti a határokon átnyúló adatcserét és felgyorsítja a közszféra digitális átalakulását. A jogszabály elengedhetetlen az EU digitális évtizede célkitűzéseinek eléréséhez, például ahhoz, hogy 2030-ra a kulcsfontosságú közszolgáltatások 100%-a online elérhető legyen. Az interoperabilitás a működő digitális egységes piac központi eleme, és hozzájárul a közpolitikák digitális jellemzőinek hatékonyabb végrehajtásához, az igazságszolgáltatástól az egészségügyig és a közlekedésig.