Trócsányi: ma is az eszmék közötti összhangot kell keresni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ezer évvel ezelőtt István király Európáról, hazáról, hagyományról és jövőről döntött, kereste közöttük a szintézist, az összhangot. Ma ugyanezt kell tenni, amikor Európa és országainak jövőjéről van szó – mondta az igazságügyi miniszter csütörtökön, a tárca augusztus 20. alkalmából rendezett kitüntetésátadó ünnepségén.

Trócsányi László a Budapesti Ügyvédi Kamara dísztermében tartott rendezvényen arról beszélt: ma is az eszmék, nézetek pluralizmusa, együttélése, vitája, ütközése a legfontosabb. Megannyi kép és elképzelés forog Európa és országai jövőjéről, ezek közül választani, netán újat megfogalmazni, ez nemzedékünk feladata – jelentette ki.

A miniszter kifejtette: ezer évvel ezelőtt István király kijelölte hazánk helyét Európa földrajzi és szellemi térképén. Több mint ezer év távlatából helyesen tette, de – hívta fel a figyelmet a miniszter – nem láthatott minden következményt előre.

„Mi sem látunk mindent tisztán: kiderült, az európai népek nem állnak készen, hogy feladják nemzeti létüket, kultúrájukat, intézményeiket egy föderalisztikus államért. De igaz az is, hogy szükség van közös intézményekre, hatáskörökre, jogharmonizációra, az unió jobb, észszerű fejlesztésére egy olyan világban, ahol Európa szerepe zsugorodik, de a nemzetállamok külön-külön nem állnak helyt. Ebben a helyzetben kell megtalálni a két gondolat szintézisét” – mondta Trócsányi László.

A miniszter kifejtette: a megoldás a két gondolat összhangja, a közösségi vívmányokra épülő európai vízióé és a nemzeti nagyságot hangsúlyozóé. Azt mondta, mindkettő szellemi örökségére szükség van, a nagyobb felelősségre és az az eszmék közötti párbeszédre Európa és országainak ügyeinek vitelében.

A miniszter a kitüntetetteknek arról is beszélt, hogy a gazdag hagyományokkal rendelkező, de élő, fejlődő magyar jog nemzeti kincs, Európa szellemi produktuma, és aki ehhez hozzájárul, megérdemli az elismerést és köszönetet.

Trócsányi László az ünnepségen a Magyar Érdemrend középkeresztje, a Magyar Érdemrend tisztikeresztje, a Magyar Érdemrend lovagkeresztje, a Magyar Arany Érdemkereszt, a Magyar Ezüst Érdemkereszt, a Magyar Bronz Érdemkereszt kitüntetéseket, Deák Ferenc-díjat és miniszteri elismerő okleveleket adott át.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 16.

Senyei György: Az igazságszolgáltatás helyzete hiperakut

Jelentősen csökkent az elhúzódó ügyek száma, a magyar igazságszolgáltatás pedig az európai élmezőnyben van – állítja Senyei György, az Országos Bírósági Hivatal elnöke, annak ellenére is, hogy – más területekkel ellentétben – már harmadik éve nem kaptak fizetésemelést a bírók és a bírósági dolgozók. A 24.hu interjúja az OBH elnökével.

2024. szeptember 16.

A pórul járt légi utasok békéltető testületi eljárást is választhatják

Többórás, esetleg többnapos késés, problémás utasfelvétel, elveszett poggyász – az ilyen kellemetlenségekért akár több százezer forintos kártérítés is járhat. Miközben az Európai Unióban jogszabályok védik az utasok jogait, a légitársaságok nem restek kibújni a felelősség alól. Ha nem sikerül megegyezni, akkor a követelés érvényesítésének egyik hatékony módja, hogy a vitás ügy ingyenes, gyors és szakszerű rendezése céljából az utas a Budapesti Békéltető Testülethez fordul.

2024. szeptember 16.

Hamarosan újabb zöld törvénynek kell megfelelni az EU-ban, és ez jó

Tavaly lépett hatályba és idén december 30-tól kell betartani az unió erdőpusztulással kapcsolatos rendeletét. Csoki, kávé és miegymás hamarosan csak fenntartható gazdálkodásból jöhet. Dr. Szalay Rita, a PwC igazgatója, ESG-szakértő segít megismerni az EUDR-t.