Újabb büntetőjogi salátatörvény készül


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A javaslat tucatnyi törvény módosítását célozza összesen mintegy 120 paragrafusban, célja a többi között az, hogy gyorsabb, hatékonyabb legyen a büntetőeljárás, de bevezeti például a szabálysértési eljárásban a mediációt, és bővíti a titkos adatgyűjtés lehetőségét.


A pénteken beterjesztett javaslat érinti a többi között a lakásmaffia áldozataira, a büntetőeljárás felfüggesztésére, megszüntetésére, a házi őrizetre, a titkos információszerzésre és a sportfogadási csalásra vonatkozó rendelkezéseket.

Az Országgyűlés honlapján olvasható javaslat általános indoklása szerint a büntetőjogi tárgyú törvények legutóbbi átfogó módosítása egy az új büntető törvénykönyv (Btk.) ez év július 1-jei hatálybalépéséhez kapcsolódó átmeneti rendelkezésekről és egyes törvények módosításáról szóló tavalyi törvény volt. A most beterjesztett újabb javaslat célja, hogy a büntetőeljárás kapcsán megoldást nyújtson a jogalkalmazásban felmerült értelmezési problémákra, illetve hozzáigazítsa a büntetőjogi tárgyú törvényeket a bekövetkezett jogszabályváltozásokhoz.

A büntetőeljárási törvény például úgy módosulna, hogy bizonyos feltételek mellett lakásmaffiás ügyben ideiglenes intézkedésként kérheti a sértett a korábban általa lakott ingatlan kiürítését, ha abban a feltételezett elkövetők laknak, vagy ők engedték át másnak ingyenes használatra.

A házi őrizet kapcsán a javaslat rögzíti a gyanúsítottra, vádlottra helyezhető nyomkövető eszköz használatát.

A javaslat szerint már egyes, viszonylag kis súlyú, legfeljebb három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető cselekményeknél is lehetőség nyílik titkos adatszerzésre.

A Btk.-ba bekerülne a kémkedés az Európai Unió intézményei ellen elnevezésű bűncselekmény. A javaslat szerint büntetendő, aki az Európai Unión kívüli harmadik állam részére az Európai Parlament, az Európai Bizottság vagy az Európai Unió Tanácsa ellen hírszerző tevékenységet folytat.

Sporteredmény tiltott befolyásolása elnevezésű bűncselekményt követ el az, aki olyan megállapodást köt, aminek következtében valamely sportszövetség versenyrendszerében szervezett sportrendezvény eredménye nem az adott sportág szabályzatának, a versenyszabályzatnak vagy a tiszta játék elveinek megfelelő módon alakul ki.

A szabálysértési törvénybe bekerülne az, hogy aki a felügyelete alatt álló kutyát természeti és védett természeti területen vagy vadászterületen – a vadászkutya és az úgynevezett triflakereső (szarvasgombakereső) kutya kivételével – póráz nélkül elengedi vagy kóborolni hagyja, szabálysértést követ el.

A javaslat bevezeti a szabálysértési eljárásban a mediációt, az elkövető és a sértett közti közvetítő, békéltető, megegyezést, jóvátételt célzó eljárást, mely a felek önkéntességén alapul.

A törvényjavaslat rendelkezéseinek túlnyomó többsége 2014. január 1-jén lépne életbe.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A magyar kartelljog fejlődéséről szervezett szakmai konferenciát a GVH

A kartelljog hazai fejlődését járta körül a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által életre hívott Magyar Compliance Akadémia (MCA) második rendezvénye. A szakmai esemény keretében a GVH szakértői és hazai jogi szakértők vitatták meg a kartelljog témakörét, kiemelten fókuszálva a jogterület fejlődésére – tájékoztott csütörtökön a versenyhatóság.