Uniós biztos: a gyermekeknek joguk van arra, hogy részt vegyenek a demokratikus életben


A gyermekeknek joguk van arra, hogy részt vegyenek a demokratikus életben, erre szükség is van ahhoz, hogy demokráciáink erősebbek legyenek – jelentette ki Helena Dalli, az egyenlőségért felelős európai uniós biztos csütörtökön Strasbourgban.

A gyermekjogokról szóló ENSZ-egyezmény elfogadásának 35. évfordulója alkalmából rendezett európai parlamenti vitán Dalli hangsúlyozta: az EU gyermekrészvételi platformja állandó teret biztosít a gyermekek véleményének az uniós döntéshozatalban. „Minden szinten elősegíti a demokratikus elkötelezettséget. Képessé teszi a gyermekeket arra, hogy aktív szerepet vállaljanak jövőjük alakításában” – jelentette ki.

A gyermekek elszenvedői az éghajlatváltozás, a fegyveres konfliktusok, a háborúk és a válságok következményeinek, e kihívásokra válaszul átfogó jogi politikát és támogatási keretet alakított ki az EU. A gyermekszegénység leküzdése érdekében erősítik az úgynevezett európai gyermekgaranciát, amely biztosítja a kulcsfontosságú szolgáltatásokhoz való hozzáférést, mint például a kora gyermekkori nevelés, az oktatás, az egészséges étkezés, az egészségügyi ellátás, a megfelelő táplálkozás és a lakhatás – taglalta.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az egyik legnagyobb kihívás a gyermekek mentális egészségének védelme, különösen az online térben. „Az Európai Bizottság fellép a kiberbántalmazás és a gyermekek szexuális zaklatása ellen”– tette hozzá. A biztos szerint az EU migrációs paktuma biztosítja a menedékkérők, köztük a kísérő nélküli kiskorúak védelmét, de a gyámsági rendszerek megerősítése szükséges a gyermekvédelmi normák teljesítéséhez.

Mint mondta, a gyermekkereskedelem és a családon belüli erőszak elleni jogszabályokat is megerősítette az EU, továbbá az ukrán menekült gyermekek védelmét is biztosította. „A gyermekmunkával szembeni zéró tolerancia politikáját is fenntartjuk, és a környezeti veszélyekkel szemben is védjük őket” – fűzte hozzá.

Vicsek Annamária, a Fidesz EP-képviselője felszólalásában kiemelte: az ENSZ gyermekjogi egyezményének jelentőségét nem lehet elvitatni, de a gyermekek jogait nem elegendő deklaratív módon elismerni, azok megvalósulásáért és védelméért hatékonyan fel kell lépni.  „A gyermekvédelem talán azon kevés témák egyike, amelyben politikai hovatartozástól függetlenül egyet tudunk érteni. Mivel a gyermek védelme nem lehet politikai viták tárgya és politikai ideológiák kérdése sem” – szögezte le. Felhívta a figyelmet arra, hogy a gyermekjogok érvényesítésének nélkülözhetetlen előfeltétele a béke, mivel a világban zajló fegyveres konfliktusok, az azok okozta gazdasági és egyéb nehézségek legnagyobb vesztesei minden esetben a gyermekek. „Magyarország hisz a békében, hiszen csak békében tudja megvalósítani az elmúlt évtizedben kidolgozott és alkalmazott hatékony gyermekvédelmi stratégiáját. A magyar gyermekvédelem a családok otthonteremtését támogató programokkal, a babaváró hitellel és az Európában egyedülálló családi adórendszerrel teremti meg a gyermekek testi és lelki fejlődése szempontjából megfelelő feltételeket” – mutatott rá.

A képviselő szerint a magyar kormány konkrét eredményeket ért el e területen, és a legtöbb trend tekintetében pozitív és tartós fordulatot lehet tapasztalni. „A családtámogató programok Magyarországon bővültek az elmúlt időszakban, annak ellenére, hogy Európát a háborús helyzet és a szankciók miatt súlyos gazdasági válság sújtja, és az Európai Bizottság politikai zsarolásának következményében a Magyarországnak járó pénzügyi alapok blokkolásra kerültek” – hívta fel a figyelmet Vicsek Annamária. „Becslések szerint 10 év alatt 120 ezer olyan gyerek született, akiket egyébként nem vállaltak volna a szüleik. És 41 százalékkal csökkent az abortuszok száma. Ingyenes tankönyveket és étkezést biztosítunk, hogy a szülők anyagi helyzete ne hátráltassa a gyerekeknek a tanulását. Stabilitást, kiszámíthatóságot akarunk biztosítani a családoknak” – húzta alá. Hozzátette, hogy Magyarország Európa legszigorúbb gyermekvédelmi és pedofilellenes törvényét fogadta el. „A szülők mellett állunk. A pedofil bűncselekmények nem évülnek el. A szülők döntsenek arról, hogy a szexualitással foglalkozó tartalmakkal mikor és hogyan találkoznak a gyerekeik, míg a digitális eszközök terjedése miatt ez egyre nehezebb és egyre fontosabb kérdés” – mondta.

László András, a Fidesz EP-képviselője felszólalásában kiemelte: kétszer annyi fiatal házasodott össze Magyarországon, mint 2010-ben, amikor a magyar kormány hivatalba lépett. „A magyar állam védi a gyerekek születési nemének megfelelő önazonossághoz való jogát. Vagyis megvédjük őket a transzgender ideológia borzalmaitól. Ezért azonban nem elismerést kaptunk, hanem pert indított ellenünk az Európai Bizottság. Nem fogjuk hagyni magunkat. Meg fogjuk védeni a magyar családokat és a gyerekeket” – zárta beszédét László András.

Dávid Dóra, a Tisza párt EP-képviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy „a magyarok szerint a közösségi média veszélyesebb a gyerekekre, mint a tömegközlekedés, a 6 és 14 éves közötti gyerekek egyharmada mégis rendszeresen használja„. Véleménye szerint a gyermekjogi egyezményben foglaltaknak az interneten is érvényesülniük kell. Erre válasz lehet a Child Rights by Design kezdeményezés, amelynek lényege, hogy a digitális környezet megtervezése során a gyermekek érdeke legyen az elsődleges szempont – mutatott rá. „Ezért biztatjuk például a gyermekek figyelméért versenyző alkalmazások és videójátékok tervezőit, továbbá az internetes influenszereket, akik a gyermekek testképét vagy a vásárlásai preferenciáit határozzák meg, hogy szánjanak időt az egyezmény megismerésére. A gyermekek jogainak tiszteletben tartása nem csak jogi kötelezettség, hanem közös, morális felelősségünk is” – húzta alá a képviselő.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2021. augusztus 31.

A Gyermekjogi Egyezmény

A Wolters Kluwer Hungary gondozásában megjelenő, Bereczki Ildikó által írt Gyermeki jogok a szülői felelősségről szóló nemzetközi magánjogi szabályozás perspektívájából című kiadvány gyermekjogi, nemzetközi, valamint európai uniós jogi szempontból is egyaránt rendkívül időszerű. A gyermeki jogok kibontakozását mutatja be és a szülői felelősségről szóló nemzetközi családjogi szabályozásba, illetve ezen keresztül a joggyakorlatba való beintegrálódását járja körül tudományos igénnyel, ugyanakkor gyakorlati megközelítésben – a hazai jogirodalomban hiánypótló jelleggel – átfogó képet nyújtva e komplex témakörről. Az alábbiakban a kiadványnak „A Gyermekjogi Egyezmény” cím alatti magyarázatát olvashatják.
2020. december 21.

A GDPR segítheti a gyermekbántalmazókat?

A GDPR ellentmondásos szabályozása miatt jogszabályban tilthatják meg, hogy a gyermekbántalmazásról készült képeket a nagy techcégek mesterséges intelligencia alapú adatfeldolgozó rendszerei észleljék.