Változások a polgári eljárásokban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jelentős mértékben módosította a polgári eljárások szabályait a 2021. január 1. napján hatályba lépett, a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény módosításáról szóló 2020. évi CXIX. törvény, amelyet a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

A bíróságok és más jogalkalmazók jelzései alapján készült törvénymódosítás célja a polgári peres eljárások egyszerűsítése, a bírósághoz fordulás megkönnyítése.

A jogi képviselő nélkül eljáró felek vonatkozásában a legfontosabb változás, hogy 2021. január 1. napjától részükre nem kötelező, hogy a keresetlevelet, a keresetet tartalmazó iratot, a viszontkereset-levelet, a beszámítást tartalmazó iratot, valamint az írásbeli ellenkérelmet kizárólag az erre rendszeresített nyomtatványon nyújtsák be. Az erre rendszeresített nyomtatványok továbbra is a fél rendelkezésére állnak, azok használata azonban nem kötelező.

Egyszerűsödnek a keresetlevél, valamint az írásbeli ellenkérelem benyújtásának feltételei is. Példaként említhető, hogy a keresetlevél érdemi részét érintően, a határozott kérelemhez elegendő, ha a felperes megjelöli azt, hogy milyen döntést kér a bíróságtól. Emellett a módosítás a jogi képviselővel eljáró fél vonatkozásában is kötelezővé teszi hiányos keresetlevél esetén a hiánypótlásra történő felhívást.

A módosítás alapján a felek, ha azt indokoltnak tartják, kezdeményezhetik a perfelvételi tárgyalás mellőzését, erről azonban továbbra is a bíróság jogosult dönteni.


A családjogi pereket érintő fontos változás, hogy ha a keresetlevél perfelvételre alkalmas, a bíróság a keresetlevél alperes részére történő kézbesítésével egyidejűleg kitűzi a perfelvételi tárgyalás határnapját. A jogi képviselő nélkül eljáró fél ellenkérelmét szóban is előterjesztheti a perfelvételi tárgyaláson.

A házassági perekben – a keresetlevélben – az életközösség fennállásának időtartamát annak kezdő és befejező időpontjának megjelölésével kell feltüntetni a továbbiakban. A felperesnek az egyező akaratnyilvánítással történő házasság felbontása iránti keresetlevelében mindenképp nyilatkoznia kell a törvényben meghatározott járulékos kérdésekben, lehetőség szerint pedig csatolni kell valamennyi járulékos kérdésre vonatkozó, a felek közös álláspontját tartalmazó megállapodást is.

A módosítás egy új pertípust is bevezet, kapcsolattartási perek elnevezéssel. A kapcsolattartás megváltoztatása iránti perekben 2021. január 1. napját követően, a bíróság által szabályozott kapcsolattartások megváltoztatásakor, a gyámhatóság helyett minden esetben a bíróság jár el. Amennyiben azonban a bíróság 2021. január 1. napját megelőzően szabályozta a kapcsolattartást, a módosítást megelőző hatásköri szabályok szerint kell eljárni.

Ugyancsak jelentős változás, hogy az elektronikus úton történő kézbesítés szabályai 2021. január 1. napjától nem vonatkoznak a tárgyaláson kézbesíthető irat, illetve határozat kézbesítésére, azaz azok papír alapon is kézbesíthetők.

(birosag.hu)




Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.