A következő uniós költségvetési keretről júliusban állapodtak meg a 27 ország vezetői. A zárónyilatkozat azonban kétértelműen fogalmazott a jogállamisági fék ügyében. Az Európai Tanács vezetője, Charles Michel szerint azonban mindenképpen lesz jogállamisági mechanizmus a következő költségvetésben. A belga politikus erről Brüsszelben beszélt az Euronewsnak adott interjúban.
“Van kapcsolat az uniós költségvetés, a helyreállítási alap pénzei és a jogállamiság között. Most az Európai Parlamenttel és a tagállamokkal együtt dolgozzuk majd ki azt, hogy ezt a döntést hogyan alkalmazzuk a gyakorlatban. Ez nem lesz könnyű, több értelmezés is van jelenleg. De biztos vagyok abban, hogy megoldást találunk majd” – mondta Charles Michel a Brüsszeli Gazdasági Fórumon.
Az uniós csúcs zárónyilatkozata azt tartalmazza, hogy fontos megvédeni az unió pénzügyi érdekeit. Ezek megszegésekor “az Európai Bizottság javasol majd intézkedéseket az Európai Tanács számára minősített többségi eljárással. Az Európai Tanács sürgősséggel visszatér az ügyre.”
Erre a bekezdésre utalva a magyar kormány álláspontja az, hogy a jogállamiság ügye le lett választva a költségvetésről. Hiszen ezt a passzust leginkább költségvetési visszaélésekre lehet alkalmazni, vagyis a jelenlegi formájában a demokrácia hiányára, például a sajtószabadság helyzetére nem adható büntetés. Viszont a zárónyilatkozat általánosságban megemlíti a jogállamiság fontosságát is, ezért széles teret ad az értelmezésnek.
Egymásnak feszül az Európai Parlament és az Országgyűlés
Az Európai Parlament viszont ragaszkodik ahhoz, hogy a jogállamisági gondok esetén a kifizetéseket megtagadhassa az unió. Az ügy nem csak Magyarország, illetve Lengyelország esetében fontos, többen Bulgária esetében is alkalmaznák ezt a passzust, ahol tüntetők hónapok óta követelik a kormány lemondását korrupció gyanúja miatt.
“Kell lennie kapcsolatnak az európai költségvetéshez való hozzáférés és a jogállamisági normák és a korrupció elleni harc teljes körű alkalmazása között. Ezekkel gond van Bulgáriában is” – mondta Juan Fernando Lopez Aguilar, az Európai Parlament LIBE-bizottságának szocialista vezetője.
A Politico című brüsszeli lap nemrég arról írt, hogy a magyar Országgyűlés az egész uniós helyreállítási csomag elfogadását blokkolhatja, amíg a magyar kormány számára megfelelő jogállamisági alku nem születik. Az uniós mentőalapról szóló megállapodást ugyanis mind a 27 uniós tag törvényhozásának ratifikálnia kell.
Kapcsolódó cikkek:
Munkamegállapodást kötött a Legfőbb Ügyészség és az Európai Ügyészség
2021. április 9.
A nyomozások és vádemelések hatékonyságáért munkamegállapodásban rögzítette a Legfőbb Ügyészség és az Európai Ügyészség (EPPO) az együttműködés és az információcsere kereteit.
Az Eichmann-per hatvanadik évfordulójára emlékeznek Izraelben
2021. április 9.
Az Adolf Eichmann náci német háborús bűnös ellen Jeruzsálemben megtartott per hatvanadik évfordulójára emlékeznek Izraelben - jelentette a helyi sajtó pénteken.
Több mint 500 millió ember adatait szerezték meg a Facebooktól
2021. április 9.

Több mint félmilliárd Facebook felhasználó, személyes adatai kerültek nyilvánosan hozzáférhetővé az interneten, amely felhívta a figyelmet arra, hogy a közösségi médiacég nem védi tökéletesen a hatalmas információs adatbázisát.
A vakcinaútlevéllel kapcsolatos adatkezelés
2021. április 9.

Az Európai Adatvédelmi Testület (EDPB) és az európai adatvédelmi biztos (EDPS) közös véleményt fogadott el a digitális zöld tanúsítványra (vakcinaútlevél) vonatkozó javaslatokról.
Két férje volt egyszerre, eljárás indult ellene
2021. április 9.
Kettős házasság miatt indult eljárás egy magyar nő ellen, aki 2015-ben Írországban, majd három év múlva Magyarországon is férjhez ment.