Világkonferencia Budapesten a szerzői jog jövőjéről


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A világ GDP-jének több mint 10 százalékát a szerzői jog termeli meg. Az ágazat jövőjéről pénteken Budapesten a Nemzetközi Szerzői Jogi Szimpóziumon cserél eszmét a világ tucatnyi országából érkező másfélszáz egyetemi kutató és gyakorlati szakember.

A konferencián megvizsgálják, miként tud a szerzői jog alkalmazkodni a változó gazdasági és technikai követelményekhez, szükség van-e arra, hogy tovább erősítsék a szerzők és egyéb jogosultak pozícióját a felhasználókkal szemben és mérlegelik azokat a javaslatokat is, amelyek újabb felhasználási módokat vonnának ki a szerzői monopóliumok köréből – közölték a szervezők csütörtökön.

Mint írták, a szimpózium arra tesz kísérletet, hogy objektív helyzetértékeléssel járuljon hozzá a közeljövő döntéseihez. „A tét dollármilliárdokban fejezhető ki”.

A Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) és a Magyar Szerzői Jogi Fórum Egyesület (MSZJF) most először szervez Magyarországon közös rendezvényt. A közlemény idézi Tomori Pált, az MSZJF elnökét, az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) igazgatóját, aki szerint a kiemelkedően fontos szakmai fórum megrendezéséhez a világszerte elismert magyar szerzői jogász, id. Ficsor Mihály 80. születésnapja ad aktualitást.

Ficsor Mihály a WIPO korábbi alelnöke, számos külföldi állami kitüntetés birtokosa, a Magyar Szerzői Jogi Fórum alapító elnöke, a Szerzői Jogi Szakértő Testület tiszteletbeli elnöke. Ő elnökölte a Szerzői Jogi Szerződés (WCT) és az Előadásokról és Hangfelvételekről szóló szerződést (WPPT) elfogadó diplomáciai konferenciát 1996-ban Genfben. E két dokumentum az alapja az internetes szerzői jogoknak mindenhol a világon, szabályait a világ legtöbb országa alkalmazza.

„Leggyakrabban az úgynevezett ernyő megoldás kapcsán említi Ficsor Mihályt a nemzetközi szakirodalom, amely az egymástól nagyon eltérő szerzői jogi hagyományokra épülő angolszász és kontinentális jogrendszerek számára is alkalmazható keretet teremtett az internetes felhasználások szabályozására. Ficsor Mihály elvitathatatlan érdemekkel rendelkezik a kiterjesztett hatályú közös jogkezelés megerősítése vonatkozásában is, amely a hazai közös jogkezelés alapját jelenti” – áll a kommünikében.

A rangos nemzetközi tudományos fórum az EJI támogatásával valósul meg. A konferencia részletes szakmai programja, előadói listája itt olvasható.


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

Az okosbörtön, ahol nem lesz szükség kulcsra

Milyen lesz az okosbörtön-technológia a büntetés-végrehajtás rendszerében? Erről tartott előadást a Ludovika Szabadegyetem legújabb eseményén Biczó László b.v. dandártábornok.

2024. március 27.

Új uniós Ajánlás a hamisítás elleni küzdelem hatékonyságának és a szellemi tulajdonhoz kapcsolódó jogok érvényesítésének megerősítésére

Az Európai Unió Bizottsága 2024. március 19-én ’hamisítás elleni uniós eszköztár’ (EU toolbox against counterfeiting) néven Ajánlást fogadott el az online és offline környezetben elkövetett hamisítások elleni küzdelem erősítése, valamint a szellemitulajdon-jogok hatékonyabb védelme céljából.

2024. március 27.

15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak Budapesten

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és az OECD közös budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központjának (ROK) idei első rendezvényén 15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak kedden, hogy megvitassák a mindennapi gyakorlatukban felmerülő közös kihívásokat – tájékoztatott szerdai közleményében a hivatal.