Nem bányászhatnak az őslakosok földjén


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A chilei bíróság az őslakosoknak adott igazat, így a világ egyik legnagyobb bányavállalata nem áshatja fel a földjeiket a lítium kitermelése érdekében, amellyel vízkészleteik is megmenekülhetnek.

A chilei környezetvédelmi bíróság csütörtökön az őslakosok javára döntött az SQM bányavállalattal szemben, amely a második legnagyobb lítiumkitermelő a világon. A cég a bánya bővítését tervezte, de az őslakosok szerint Chile északi, sivatagos, része nem bírta volna el a termelési szint növekedésével járó környezeti következményeket.

A bíróság arra összpontosított, hogy az északon található sivatagos terület környezete jelenleg kiemelten veszélyeztetett, valamint az SQM sem tudta bemutatni azt a tanulmányt, amely igazolja, hogy bányászatuk nem befolyásolja a terület vízellátását. A bíróság döntését óvintézkedésként kezelik, amely megváltoztatható, ha a bányavállalat bizonyítja, hogy a tevékenysége nem ártalmas a környezetre.

Az őslakosok nagy győzelemként könyvelhetik el a döntést, mert vízellátásukat a lítium-bányászat folyamatos bővülése veszélyezteti.

(www.jurist.org)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

Az okosbörtön, ahol nem lesz szükség kulcsra

Milyen lesz az okosbörtön-technológia a büntetés-végrehajtás rendszerében? Erről tartott előadást a Ludovika Szabadegyetem legújabb eseményén Biczó László b.v. dandártábornok.

2024. március 27.

Új uniós Ajánlás a hamisítás elleni küzdelem hatékonyságának és a szellemi tulajdonhoz kapcsolódó jogok érvényesítésének megerősítésére

Az Európai Unió Bizottsága 2024. március 19-én ’hamisítás elleni uniós eszköztár’ (EU toolbox against counterfeiting) néven Ajánlást fogadott el az online és offline környezetben elkövetett hamisítások elleni küzdelem erősítése, valamint a szellemitulajdon-jogok hatékonyabb védelme céljából.

2024. március 27.

15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak Budapesten

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és az OECD közös budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központjának (ROK) idei első rendezvényén 15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak kedden, hogy megvitassák a mindennapi gyakorlatukban felmerülő közös kihívásokat – tájékoztatott szerdai közleményében a hivatal.