Német legfelsőbb bíróság: nem büntethető, aki nyitva hagyja a wifijét


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nem lehet gondatlanság miatt vádat emelni azok ellen, akik nem védik jelszóval a wifi-hálkózatukat, ha azon keresztül valaki jogsértő tartalmakat tölt fel a világhálóra – döntött csütörtökön a német legfelsőbb bíróság Karlsruhében.

A döntés mérföldkő lehet a németországi internetpenetráció szempontjából, sok helyen ugyanis pont amiatt nincs nyilvánosan, jelszó nélkül használható vezeték nélküli hálózat, mert a törvény ezt eddig büntette.

A bíróság szerint az új távközlési szabályozás így is összhangban marad az uniós joggal, mert azok a cégek, melyeket szerzői jogaik megsértése miatt kár ér, még mindig kérhetik a szolgáltatókat, hogy bizonyos tartalmakat tegyenek elérhetetlenné. Ezzel szerzői jogaik megfelelő védelemben részesülnek – állapította meg a karlsruhei testület.

A német legfelsőbb bíróság most először foglalt állást a kérdésben, és jogértelmezési döntésében arra a megállapításra jutott, hogy a vonatkozó törvény kifogásolt pontjai az európai uniós jog szellemével sincsenek összhangban.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.