OBH: új tárgyalási protokoll lép életbe Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) koronavírus-fertőzés miatt kiadott új tárgyalási protokollja szerint a tárgyalások megtartásáról egyedi döntést kell hozni, és a tárgyalás elején a bírónak tájékozódnia kell annak érdekében, hogy ne legyen jelen potenciálisan fertőzött – áll az Országos Bírósági Hivatal (OBH) közleményében.

Az OBH protokollja szerint a kitűzött tárgyalások megtartásáról minden esetben a bíróság hoz egyedi döntést, attól függően, hogy megoldható-e az adott tárgyalóteremben a résztvevők elhelyezése egymástól két méter távolságra. A tárgyalás megtartása szempontjából döntő jelentősége van annak is, hogy a megelőző 14 napban az ügyben érintett személy járt-e fertőzéssel érintett területen.

A tárgyalások kezdetén a bíró szóban tájékozódik és tájékoztatást ad annak érdekében, hogy ne legyen jelen potenciálisan fertőzött ember. A bíróság félbeszakítja a tárgyalást, ha felmerül a lehetősége, hogy a tárgyalóteremben fertőzött személy tartózkodik, majd az érintettet elkülönített helyiségbe irányítja és azonnal értesíti az illetékes hatóságot. A tárgyalóteremben tartózkodók adatait és elérhetőségeit a bíróság ilyen esetekben regisztrálja és eljuttatja az illetékes szervhez.

A fertőzöttség gyanújának megállapítására a Nemzeti Népegészségügyi Központ eljárásrendje az irányadó az OBH számára is.

Az OBH azt is közölte, hogy lehetőség szerint távmeghallgatással kell megtartani a bírósági tárgyalásokat.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 22.

Módosult az ESG törvény

A magyar ESG törvény egyik fő célja, hogy olyan egyablakos beszámolói rendszert alakítson ki, ahol a magyar cégeknek nem „kismillió”, hanem csak egy kérdőívet kelljen kitölteniük az ügyfélkapun keresztül, amit aztán mindenhol, mindenkivel el tudnak fogadtatni.

2024. április 22.

Hatályba lép az interoperábilis Európáról szóló jogszabály

„Az Interoperábilis Európáról szóló jogszabály, amely áprilisban hatályba lépett, megkönnyíti a határokon átnyúló adatcserét és felgyorsítja a közszféra digitális átalakulását. A jogszabály elengedhetetlen az EU digitális évtizede célkitűzéseinek eléréséhez, például ahhoz, hogy 2030-ra a kulcsfontosságú közszolgáltatások 100%-a online elérhető legyen. Az interoperabilitás a működő digitális egységes piac központi eleme, és hozzájárul a közpolitikák digitális jellemzőinek hatékonyabb végrehajtásához, az igazságszolgáltatástól az egészségügyig és a közlekedésig.