Döntött az EuB a magyar devizaadósokról


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A devizahitel-adósok helyzetének rendezése céljából elfogadott magyar jogszabályoknak biztosítaniuk kell, hogy a fogyasztói devizahitel-szerződésekbe foglalt tisztességtelen feltételek miatt ne szenvedjen hátrányt az adós – közölte döntését az Európai Unió Bírósága csütörtökön.


A luxembourgi központú uniós törvényszék arra emlékeztetett, hogy a Kúria  fogyasztói devizahitel-szerződésekre vonatkozó határozatának megszületését követően az Országgyűlés törvényben rendezte az ilyen szerződésekben foglalt, egyoldalú kamatemelésre, költségemelésre, díjemelésre, valamint az árfolyamrésre vonatkozó tisztességtelen szerződési feltételek semmisségéből adódó elszámolási kérdéseket. Mint írták, a szabályok azonban akadályt jelenthetnek azon fogyasztók számára, akik további jogi eljárásokat kívánnak folytatni a kérdéses hitelszerződésekkel kapcsolatban, egyebek mellett az árfolyamkockázat a hitelintézetek által az adósokra történő áthárításának állítólagos tisztességtelensége miatt.

A Fővárosi Törvényszék azt kérdezte az Európai Unió Bíróságától, hogy a kérdéses követelmények összhangban vannak-e az uniós fogyasztóvédelmi szabályokkal.

[htmlbox eu_jog_alkalmazasa]

 

Az uniós bíróság szerint a magyar jogszabályoknak biztosítaniuk kell azt, hogy a devizahitel-szerződésekbe foglalt feltételek tisztességtelenségének megállapítása automatikusan lehetővé tegye, hogy visszaálljon azon helyzet, amelyben a fogyasztó a tisztességtelen feltételek hiányában lett volna.

A nemzeti bíróság feladata pedig annak megvizsgálása, hogy a szóban forgó magyar jogszabályok biztosítják-e ezen követelmény tiszteletben tartását. Amennyiben arra a következtetésre jut, hogy ez biztosított, úgy azok az uniós bíróság álláspontja szerint nem ellentétesek az uniós fogyasztóvédelmi rendelkezésekkel.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Csökkenő kkv terhek, szigorítások a közreműködők tevékenységében – Módosult az ESG törvény

Négy hónappal az új ESG törvény elfogadását követően jelent meg a törvény első módosítása, amely számos ponton átalakítja, illetve kiegészíti az ESG adatszolgáltatásra, a nyilvántartásokra és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságát (SZTFH) megillető hatósági jogkörökre vonatkozó rendelkezéseket. A módosításról Györfi-Tóth Péter, partner, a DLA Piper Hungary ESG szakterületének vezetője és Dránovits Dóra, a DLA Piper Hungary szenior ügyvédje készítettek összefoglalót.