Úttörő tranzakció szanálási eljárásban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A DLA Piper Horváth és Társai Ügyvédi Iroda a 2016-os Wolters Kluwer Jogászdíj pályázaton két pályaművel is indult „Az év ingatlanjogi jogásza/csapata”, illetve a 2016-os év „M&A jogásza/csapata” címért. Utóbbi kategóriában el is nyerték a legjobb ügyvédi irodának járó díjat. A bemutatott ügyben a DLA Piper a szanálási hatóságként működő Magyar Nemzeti Bank tanácsadójaként járt el az MKB szanálási eljárás keretében megvalósított reorganizációja, továbbá többfordulós, nemzetközi versenyértékesítés során történt eladása kapcsán. A tranzakciós munkában részt vettek: dr. Molnár Gábor, Dr. Nemescsói András, dr. Kimmel Jenő, dr. Hollós Gábor, Dr. Kőhegyi Dávid.


A tranzakció európai szinten is precedens értékű volt, hiszen ebben az ügyben került sor először bankmentésre és sikeres értékesítésre a bankszanálásról szóló uniós irányelv alapján. Mitől vált úttörő jellegűvé az ügy?

A jogalkalmazási gyakorlat teljes hiánya különösen nagy szakmai kihívást jelentett. A túl általános szövegezésű irányelv alkalmazása során az ügyvédi irodának számtalan alapvető fontosságú kérdésben kellett állást foglalnia. 

A DLA Piper budapesti irodája az MKB Bank Zrt. reorganizációjába először az MKB Bank Zrt. tanácsadójaként kapcsolódott be az egyik meghatározó leányvállalat értékesítése során. Ezen értékesítésre is már a bank szanálása alatt került sor, a tranzakció a bank tőkehelyzetének rendezését, a portfóliótisztást célozta. Az ügyben szanálási hatóságként eljáró Magyar Nemzeti Bank ezen megbízás után kérte fel az irodát, hogy az MNB tanácsadójaként a teljes szanálási folyamat spektrumában nyújtson jogi tanácsadást a hatóság részére.

A megbízás főbb területeihez tartozott többek között az MKB Bank nem teljesítő és piacon nem értékesíthető, bruttó 214 milliárd forint értékű hitelportfoliójának a Szanálási Alap részére történő átruházásához kötődő szanálási jogi kérdésekkel kapcsolatos tanácsadás.  Az MKB Bank nemteljesítő portfóliójának az átruházásban szerepet játszó állami támogatásnak, illetve az ehhez kapcsolódó szerkezetátalakítási tervnek Európai Bizottság általi engedélyezésével kapcsolatban is támogatta az MNB-t jogi tanácsaival a DLA Piper.  Az MKB Banknak a reorganizációját követő értékesítése során szintén a budapesti iroda látta el az eladói oldal jogi képviseletét. A sikeres eladásra többfordulós, nemzetközi versenyértékesítés keretében került sor, amely során pénzügyi tanácsadóként a JP Morgan, jogi tanácsadóként pedig a DLA Piper járt el.

A szanálási rezsimmel kapcsolatos tapasztalataikat megosztották más hazai vagy külföldi irodákkal?

A DLA Piper budapesti irodájának munkatársai az európai uniós szanálási rezsimmel kapcsolatos általános tapasztalataikról más európai uniós szanálási hatóság tisztviselői, illetve a DLA Piper külföldi kollégái számára is tartottak prezentációt.  

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 15.

Felszámolná a nemek közötti bérszakadékot az EU

A bérek átláthatóságáról szóló európai uniós irányelv hamarosan részletes jelentésre kötelezi a közép- és nagyvállalatokat a női és a férfi dolgozóik fizetéséről. Az Európai Bizottság döntése értelmében a kikért adatok alapján akár bírósági pert is indíthatnak majd a hátrányosan érintett alkalmazottak – hívja fel a figyelmet az EY. A tanácsadócég kollégái arra ösztönzik a társaságokat, hogy minél hamarabb világítsák át a szervezetüket, és szükség esetén tegyék meg a bérszakadék megszüntetéséhez vezető lépéséket.

2024. április 10.

Randstad: a karrierépítési lehetőségnél fontosabb a munka és a magánélet egyensúlya a munkahelyválasztásnál

A Randstad 34 ország 27 000 munkavállalóját kérdezte meg arról, hogy mi a fontos számukra a munka világában és mit várnak el munkáltatójuktól. A legfrissebb Workmonitor felmérésből kiderül, hogy a munkavállalói elvárások hogyan írják át a munkaerő-menedzsment ABC-jét: hogyan kell átgondolniuk a cégeknek a munkaerő-menedzsment stratégiájukat annak érdekében, hogy a legkiválóbb tehetségeket magukhoz vonzzák és meg is tudják tartani őket.

2024. április 10.

Due diligence az ESG támogatására

A vállalati fenntarthatóságról szóló irányelv tervezete várhatóan még áprilisban az Európai Parlament elé kerülhet. Az úgynevezett due diligence-folyamat elsőként csak az 1000 főt meghaladó alkalmazottal és 450 millió euró feletti árbevétellel rendelkező cégekre fog vonatkozni.