Sikerrel vette a Kúria az új eljárási akadályokat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Elsődleges feladata a bíróságoknak, így a Kúriának is a közbizalom megteremtése, a szakértelem biztosítása és a gyors ítélkezés előmozdítása – mondta dr. Darák Péter az Országgyűlés Igazságügyi bizottságának ülésén, 2019. november 6-án.

A szakbizottság a Kúria elnökének a Kúria jogegység biztosítása és az önkormányzati normakontroll körében elvégzett 2018. évi tevékenységéről elkészített országgyűlési beszámolóját vitatta meg.

Képviselői kérdésre a legfőbb bírói fórum vezetője kifejtette, a valódi alkotmányjogi panasz intézményének bevezetésének egyik hatása, hogy a bírósági döntésekben az alkotmányos szempontokat fokozottabban veszik figyelembe. Ugyanakkor a gyakorlat azt mutatja, hogy az Alkotmánybíróság nem fölérendelt intézménye a rendes bíróságoknak, a joggyakorlat kialakítása továbbra is a rendes bíróságok feladata.

Szintén képviselői, az új törvénykönyvek és perrendtartási kódexek bevezetésével kapcsolatos kérdésekre válaszolva Darák Péter rámutatott, hogy a joggyakorlat-elemzések lezártát és a szakmai fórumok munkájának befejezését követően lesz világos, hogy a szabályok alkalmazása közben felmerült kérdések jogértelmezéssel vagy jogalkotással válaszolhatók meg.  Mindazonáltal a Kúria elnöke szerint például az új Ptk. vizsgálata azt mutatja, hogy a joggyakorlatban felmerült problémák jelentős része jogértelmezés útján orvosolható.

A bizottság 11 igen, 0 nem és 0 tartózkodás mellett egyhangúlag támogatta a beszámoló elfogadását.

A dokumentum elérhető az Országgyűlés honlapján.

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.