Adatbáziskészítő szolgáltatás segíti a helyi jogszabályokkal való munkát


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Azoknál az önkormányzatoknál, intézményeknél és nagyvállalatoknál, ahol nagy mennyiségű saját rendeletek illetve egyéb joganyagok keletkeznek, jelentősen megkönnyítheti a napi munkafolyamatokat egy saját adatbázis-készítő használata. Sopron városa az elsők között volt, ahol az önkormányzat munkatársai alkalmazták a ComLex Kiadó Jogtár adatbázis-készítő szolgáltatását. A város aljegyzőjével, Sárvári Szabolccsal beszélgettünk.


Hány helyi rendelet születik évente Sopronban?

Ezt nehéz megmondani, a jogalkotási igénytől függ. Éves szinten megközelítőleg 10 alaprendelet és 30-35 módosító rendelet születik. 2013-ban eddig (most vagyunk a fordulóban) pontosan 30 rendeletet alkottunk. 2012-ben 48-at. 2011-ben 57-et. 2010-ben 33-at.

Hogyan zajlik a rendeletalkotás folyamata és hogyan kapcsolódik ehhez a CompLex Kiadó szolgáltatása?

Az önkormányzat – közgyűlésén – mint jogalkotó szerv a központi jogszabályok által nem szabályozott helyi ügyekben, vagy jogszabályi felhatalmazás alapján rendeletet alkot. Ezeket a rendeleteket mi egy közös tárhelyen elérhetővé tesszük a CompLex Kiadó számára, ahol elkészítik az aktualizált Sopron adatbázist (a joganyagon formai szerkesztéseket végezhetnek).

A feldolgozást követően a közös tárhelyről átvéve, mint saját adatbázis megjelenik a rendszerben a hatályos joganyagunk. Rá tudunk keresni a saját adatbázisunkra és a kapcsolódó egyéb joganyagokra a CompLex rendszerén keresztül. Ugyanúgy tudunk keresni a soproni joganyagban, mint az egyéb magyar joganyagban. Hasznos, hogy kereshető a szöveg, szakasz, kifejezés is.

Mennyire könnyíti meg a munkafolyamatokat a szolgáltatás használata?

Nagymértékben megkönnyíti a munkánkat, hiszen nem papír alapon kell keresni a saját önkormányzati adatbázisunkban az egyes jogszabályi rendelkezések után.

Nemcsak a központi, hanem a helyi jogszabályok is speciális kötelezettségeket írnak elő, ezeknek a nyomon követése, napi alkalmazása lényegesen könnyebbé válik. Ilyenek lehetnek például adás-vételi szerződés esetében előírt speciális helyi szabályok, önkormányzati tulajdonú ingatlanok hasznosítása, vagy a szociális ellátások helyi rendszere.

Ezen kívül, biztosabbá teszi a munkát azáltal, hogy mindig az aktuális, hatályos rendeleteket adja ki a rendszer egy-egy keresés során, illetve az épp szükséges időállapotra is rá tudunk keresni. Napi rendszerességgel használjuk a szolgáltatást.

Nem sűrűn, de előfordul, hogy elírás, hiba van a szövegben, ilyenkor a szerkesztés funkcióval hozzányúlhatunk a szöveghez, azaz a végleges joganyagban biztosan nincs szerkesztési hiba.

Heti szinten legalább 2 órával, de akár többel is lerövidíti a munkafolyamatokat a rendszer használata. Egy korábbi munkahelyemen, ahol az önkormányzati joganyaggal papír alapon dolgoztunk, heti 1-2 óra többletmunkát biztosan igényelt a helyi jogszabályokkal való munka. 

A hivatalban 200-an dolgoznak, 100-110 munkatársam biztosan használja a szolgáltatást.

Volt már arra precedens, hogy a rendszer szűrt ki egy érvénytelen rendeletet?

A CompLex rendszere úgy működik, hogy a hatályos adatbázist dobja föl, illetve az időgép funkcióban rá lehet keresni, hogy adott időpontban milyen normaszöveg volt hatályban. Éppen ezért látjuk, hogy a keresett rendelet hatályos-e. Papír alapon ezt nem látom feltétlenül, csak a hatályba lépést, illetve a módosításokat.

Összességében tehát, a jelenlegi rendszerben érvénytelen rendelet nem lehet, a hatálytalan rendeletet a rendszer a fentiek szerint jelzi.

Az önök joganyagai elérhető az interneten, vagy csak a hivatal dolgozói látják?

Jogszabály szerint az önkormányzat, ha rendelkezik honlappal, köteles a rendeleteit közzé tenni ezen a felületen. A hivatalunknak van honlapja, tehát önkormányzati rendeleteink, határozataink elérhetők mindenki számára.

Ez a CompLex rendszerén keresztül történik?

Igen. A honlapunkról egy közvetlen link segítségével elérhető a CompLex Web Önkormányzati Rendelettárban valamennyi rendeletünk bárki számára.

Bővebb információ a szolgáltatásról

(A CompLex Kiadó az Ügyvédvilág.hu kiadója – a szerk.)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

A kriptoeszközök szabályozásának jelenlegi helyzete Magyarországon

A 2024. évi VII. törvény és a MiCA A magyar jogi szabályozás alapja a 2024. évi VII. törvény a kriptoeszközök piacáról, amely részletesen szabályozza az egyes kriptoeszközök kibocsátását és a hozzájuk kapcsolódó egyes szolgáltatásokat. Ezen túlmenően, az Európai Unióban a kriptoeszközökre vonatkozó szabályozást a MiCA Rendelet (Markets in Crypto Assets; az EURÓPAI PARLAMENT ÉS A […]