Az ország első törvénykezési helyét nyitották meg Balatonfüreden


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2022. január 1. napjával megkezdte működését a Balatonfüredi Törvénykezési Hely. Az új intézmény létesítésének célja az ügyfelek bírósági ügyintézésének megkönnyítése.

Az új bírósági szervezeti forma bevezetéséről az Országgyűlés 2019-ben döntött a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény módosításával. A törvénykezési hely nem önálló bíróságként működik, hanem a Veszprémi Járásbíróság szervezeti egységeként, ahol az ügyfelek mindazokhoz a szolgáltatásokhoz hozzájuthatnak, amelyekhez a járásbíróság székhelyén is. Így lehetőség nyílik többek között a papír alapú beadványok személyes benyújtására, az iratbetekintésre, valamint az ügyfélsegítő szolgáltatás igénybevételére. A törvénykezési helyen polgári ügyekben, szabálysértési ügyekben, magánvádas büntető ügyekben tárgyalást is tartanak, valamint nemperes eljárásokban személyes meghallgatásokra kerül sor. A törvénykezési helyen intézendő ügyeket a Veszprémi Járásbíróság ügyelosztási rendje tartalmazza.

törvénykezési hely

A törvénykezési hely ideiglenesen a Balatonfüred, Arácsi út 2. szám alatti épületben kapott helyet. Az ideiglenes épület tárgyi feltételeinek kialakítását (biztonságtechnikai- és informatikai eszközök, bútorozás, eszközbeszerzés) az Országos Bírósági Hivatal által biztosított forrásból a Veszprémi Törvényszék bonyolította le.

A törvénykezési hely végleges, Kossuth Lajos utcai épületének kivitelezési munkálatai már megkezdődtek, azok befejezésére várhatóan 2022 szeptember hónapban kerül sor. A Balatonfüredi Törvénykezési Hely elhelyezését célzó beruházást a Kormány 2021 decemberében nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá minősítette.

A Balatonfüredi Törvénykezési Hely elérhetőségei ide kattintva tekinthetők meg.

(birosag.hu)




Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 4.

Nyelvi modellek és AI alkalmazások a jogi munkában I. rész

A különböző generatív mesterséges intelligencia alkalmazások bevezetése a jogi munkavégzési folyamatok támogatásába jelentős változásokat hozhat a jogászok életében. Ennek a cikksorozatnak ezért az a célja, hogy bemutassa, milyen újításokat jelentenek a nyelvi modellekre épülő megoldások a korábbi módszerekhez képest, milyen feladatokban képesek támogatni a jogászi munkavégzést, milyen korlátai vannak jelenleg az elterjedésüknek, valamint milyen különböző jogi, etikai, társadalmi kihívásokat hoznak létre. Ez a cikksorozat első része, amelyben azt járom körül, hogy miben jelentenek újítást az olyan nyelvi modellekre épülő megoldások, mint a ChatGPT, a Gemini és a Claude a korábbi mesterséges intelligencia alkalmazásokhoz képest.