Bíróságok: jön az eljárási időtartam-kalkulátor


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bírósági ügyintézés egyszerűsítése, átláthatóbbá és hatékonyabbá tétele a célja azoknak az elsősorban informatikai fejlesztéseknek, melyeket európai uniós pályázaton nyert összegből, majdnem 600 millió forintból valósít meg az OBH. Ezt a célt szolgálja többek között a várhatóan jövő évtől használható eljárási időtartam-kalkulátor és az elektronikus panaszügyintézés megvalósítása.


Hatszázmillió forintos informatikai fejlesztéseket hajt végre európai uniós forrásból (EKOP 2.1.22) az Országos Bírósági Hivatal (OBH), melyeknek két fő pillére lesz: az eljárási időtartam-kalkulátor és az elektronikus panaszügyintézés megvalósítása. Az OBH elnökhelyettese, Gyarmathy Judit az Ügyvédvilág.hu-nak elmondta: az eljárási időtartam-kalkulátor a peres feleknek segít a tervezésben, illetve a döntésben, hogy ha ügyük elbírálására több bíróság is illetékes – ezt az eljárásjog vagylagos illetékességnek nevezi –, melyik előtt indítsák meg az eljárást. A kalkulátor a polgári, gazdasági, közigazgatási és munkaügyi perek esetében használható, ezek esetében ugyanis több bíróság is illetékes lehet: a program az adott bíróságok utolsó egy évének befejezési adatai alapján megbecsüli, hogy hol mennyi ideig tart majd az eljárás. Például gyermektartási díj megállapítását lehet kérni az alperes vagy a gyermek lakhelye szerint illetékes bíróságon, kártérítési ügyben dönthet a károkozás helye vagy az alperes lakhelye szerint illetékes testület, de egy házassági bontóperben is lehet választani az alperes vagy az utolsó közös lakhely szerint illetékes bíróság között.
A becsült időtartamok természetesen változhatnak, lehetnek rövidebbek, de hosszabbak is (például ha a tanúk nem jelennek meg a tárgyaláson), de mégiscsak jelzésértékűek a felek számára, akik így az adatok alapján dönthetnek például úgy is, hogy a peres eljárás helyett a minden bizonnyal rövidebb ideig tartó mediációt választják. A kalkulátor a bíróságok központi honlapján (www.birosag.hu) lesz elérhető, várhatóan az idén befejeződő fejlesztések után, 2015-től.

A fejlesztések másik fontos eleme annak a lehetőségnek a megteremtése, hogy az igazgatási jellegű panaszokat és közérdekű bejelentéseket elektronikus úton is be lehessen nyújtani. Ide tartozik minden olyan ügy, amely nem egy konkrét perhez kapcsolódik, amely nem tartozik más eljárás hatálya alá. Ebbe a körbe sorolható például a kezelőiroda működésével, a bíróság épületébe való belépés körülményeivel kapcsolatos panasz. Az ilyen és hasonló panaszokat, kérelmeket szintén a bíróságok központi honlapján található elektronikus űrlapon lehet majd benyújtani az ügyfélkapun keresztül otthonról, kényelmesen, a nap 24 órájában, postaköltség nélkül, majd a papíralapú választ a bíróság postán fogja kiküldeni (ezt hívják 3. szintű online ügyintézésnek). A lehetőséggel – várhatóan szintén 2015-től – a teljes projekt befejezése után lehet majd élni. Az elektronikus panaszügyintézés célja az ügymenet egyszerűsítése, átláthatóbbá, gyorsabbá tétele, valamint a bíróságok adminisztrációs terheinek csökkentése.

Az ÚJ Jogtár bemutatja: Ügyvédreggeli 2014.         Készüljünk együtt a Ptk. jelentős változásaira!

2014. 03. 07.:  Az érvénytelenség az Új Ptk.-ban – Dr. Darázs Lénárd

2014. 03. 28.:  A hibás teljesítés megváltozott szabályai és új intézményei – Dr. Lévayné Dr. Fazekas Judit

2014. 04. 04.:  A kontraktuális kárfelelősség szabályai az új ptk.-ban – Dr. Lábady Tamás

2014. 04. 25.:  Engedményezés, tartozásátvállalás, jogátruházás, szerződés átruházás – Dr. Gárdos Péter

2014. 05. 30.:  Kft. változások és az új Ptk – Dr. Kisfaludi András

2014. 06. 27.:  Új cégjogi szabályok – Dr. Hámori Andrea

2014. 09. 12.:  Újdonságok a polgári perjog területén – Dr. Sántha Ágnes

2014. 10. 03.:  Vállalkozási szerződések – Dr. Barta Judit

2014. 11. 07.:   Vezető tisztségviselők felelőssége az új Ptk.-ban – Dr. Gárdos Péter

2014. 12. 05.:   Adásvételi szerződések – Dr. Kisfaludi András

Az egyes előadásokra külön-külön is jelentkezhet!

Helyszín: Hilton Budapest Westend, 1062 Budapest Váci út 1-3.

Bővebb információk és a teljes előadássorozatra jelentkezés itt

 


Kapcsolódó cikkek

2024. március 26.

Versengő zálogjogok: kié az elsőbbség?

Az üzleti életben gyakori, hogy szerződő felek az egymással szembeni kötelezettségeik biztosítására biztosítékokat alapítanak. Előfordulhat, hogy egy ilyen jellegű biztosíték szerződéssel, a felek megállapodása alapján jön létre, azonban léteznek olyan esetek is, amikor törvény alapít valamilyen biztosítékot.