Csak bíróságon orvosolható a jogtalan késedelmi kamat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Csoportos beszedési megbízás esetén a szolgáltató késedelmi kamatot vethet ki akkor is, ha az ügyfél önhibáján kívül esik késedelmbe. Ha az ügyfél a szolgáltató eljárását kifogásolja, kizárólag bíróságon szerezhet érvényt igazának, mivel nincs olyan hatóság, amely érdekében eljárhat, ha a szolgáltató jogszabályt nem sért, csak saját üzletszabályzatát nem tartja be.


Az alapvető jogok biztosának eljárása egy olyan ügy alapján indult, amiben a panaszos az sérelmezte, hogy szolgáltatója – technikai hiba folytán – nem vonta le a csoportos beszedési megbízással kiegyenlíteni kívánt gázszámla ellenértéket, viszont a következő csoportos beszedési megbízás érvényesítésekor késedelmi kamatot számított fel.

A panaszos kifogásával a fogyasztóvédelmi hatósághoz fordult. A hatóság hatáskör hiányára hivatkozva érdemi vizsgálat nélkül utasította el a panaszos kifogását.

A fogyasztóvédelmi hatóság fogyasztóvédelmi tárgyú jogszabályi rendelkezés megsértése esetén kötelezheti a szolgáltatót az üzletszabályzatában foglaltak betartására, azonban olyan esetben, amikor jogszabálysértés nem történik, a szolgáltató „csupán” saját üzletszabályzatát nem tartja be, jogsértést nem állapíthat meg, tehát nem járhat el hatóságként. „Nincs tehát olyan jogi szabályozás, mely az üzletszabályzatban foglalt rendelkezések megsértése esetére közigazgatási hatóságot jelölne ki eljáró hatóságként.” – állapította meg az alapvető jogok biztosának vizsgálata.

Mivel sok szolgáltató szorgalmazza a számlák beszedési megbízással történő kiegyenlítését, a probléma fogyasztók széles körét érinti. A szolgáltatónak felróható okból történő késedelmes számlaérték befizetésének jogi szabályozása hiányos, ez sérti a jogbiztonságot, a tisztességes eljáráshoz való jogot, csorbítja a fogyasztóvédelmi hatóság hatáskörét. 

Szabó Máté ombudsman a nemzetgazdasági miniszterhez fordult, hogy tekintse át és vizsgálja felül a fogyasztóvédelmi hatósági hatáskörökre vonatkozó szabályokat úgy, hogy a közszolgáltatást igénybe vevő, csoportos beszedési megbízással teljesítő fogyasztók közigazgatási eljárásban orvosolhassák az indokolatlan késedelmi kamatkövetelésekkel szembeni kifogásaikat.

(forrás: ajbh.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Elindult az E-ING képzés a Magyar Ügyvédi Kamarában

Az ügyvédség szempontjából a 2024-es év talán legnagyobb kihívása az új ingatlan-nyilvántartási eljárás bevezetésére való felkészülés. Az E-ING képzés előkészítését a MÜK koordinálja azzal a céllal, hogy az új eljárásra vonatkozó elméleti és gyakorlati ismeretekkel segítse a kollégák felkészülését – derül ki a Magyar Ügyvédi Kamara Oktatási és Akkreditációs Bizottsága tájékoztatójából.

2024. április 19.

A közös tulajdonban álló jármű tulajdonosai csak közösen dönthetnek a jármű üzembentartójáról

A közös tulajdonban álló jármű tulajdonosai csakis közösen dönthetnek arról, hogy ki a jármű üzembentartója, személye ugyanis csak a tulajdonostársak egybehangzó nyilatkozata alapján állapítható meg. Ha az üzembentartó személye megállapítható, akkor e minőség megváltoztatásához, megszüntetéséhez úgyszintén a tulajdonostársak egyetértése szükséges – a Kúria eseti döntése.

2024. április 17.

Szolgáltató közigazgatás – 2. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.