Etikai tanács alakult az állatkísérletek felügyeletére


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Kormány a tudományos célból felhasznált állatok védelmét és jólétét érintő kérdések megtárgyalása, valamint a terület széles körű társadalmi, tudományos és szakmai megalapozása érdekében Állatkísérleti Tudományos Etikai Tanácsot hoz létre.


A Tanács feladata az állatkísérleti engedélyek kérelmezésekor benyújtott projektek értékelése, tanácsot adása az állatvédelemért és állatjólétért felelős miniszternek az állatkísérletekre vonatkozó jogi szabályozás tekintetében, tanács adása  a felelős hatóságoknak és a munkahelyi állatjóléti bizottságoknak a kísérleti állatok beszerzésével, tenyésztésével, elhelyezésével, gondozásával és felhasználásával kapcsolatos kérdésekben. A tanács a fenti feladatokon kívül ajánlásokat, irányelveket dolgoz ki, elősegíti a legjobb gyakorlatok megosztását, nemzetközi kapcsolatokat épít, tapasztalatot cserél az Európai Unió országainak hasonló testületeivel.

A Tanács tizenhárom tagból áll, tagjait a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) elnöke kéri fel. A Tanács tagjainak megbízatása 5 évre szól.  A Tanács tagjának tagsága megszűnik, amennyiben lemond, a Tanács minősített többségének javaslatára a NÉBIH elnöke felmenti, vagy elhalálozik.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 17.

Szolgáltató közigazgatás – 2. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.

2024. április 15.

Jogszabályfigyelő 2024 – 15. hét

Alábbi cikkünkben, tekintettel arra, hogy a 2024/42-44. számú Magyar Közlönyben szakmai közérdeklődésre számot tartó újdonság nem jelent meg, az elfogadásra váró törvényjavaslatok közül válogattunk.