Háborús bűnöket vizsgáló különleges törvényszék létrehozását javasolja az Európai Parlament


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nemzetközi törvényszék létrehozását javasolják európai parlamenti képviselők az ukrajnai háborúban elkövetett háborús bűncselekmények kivizsgálására. Az Európai Parlament (EP) állásfoglalást fogadott el erről, melyben az EP-képviselők felszólítják az uniós intézmények vezetőit, hogy tegyenek meg mindent az orosz és fehérorosz vezetők felelősségre vonásáért emberiesség elleni bűncselekmények, népirtás és az ukrajnai agresszió során elkövetett egyéb bűncselekmények miatt.

Az Európai Parlament brüsszeli plenáris ülésén elfogadott állásfoglalás értelmében az Ukrajna elleni agresszió során elkövetett bűntettek miatt az orosz politikai vezetőket, katonai parancsnokokat, valamint szövetségeseiket a létrehozandó különleges törvényszék bírái elé kell állítani . Az állásfoglalásban az is szerepel, hogy a vizsgálatoknak és az azokat követő büntetőeljárásoknak az orosz fegyveres erők háborús bűnökben részt vett teljes személyzetére és a kormányalkalmazottakra is ki kell terjednie.

A javaslatban kiemelik: az elkövetett kegyetlenkedések – a települések válogatás nélküli bombázása, az erőszakos kitelepítések, a tiltott lőszerek használata, a konfliktusövezetekből az előzetesen elfogadott humanitárius folyosókon keresztül menekülni próbáló polgári lakosság elleni támadások, a civilek kivégzése, a szexuális erőszak és az emberek lakóhelyük elhagyására kényszerítése – súlyosan sértik a nemzetközi humanitárius jogot. Az atrocitások mindegyike háborús bűncselekménynek minősülhet, azonban miattuk mostanáig nem indult büntetőeljárás.

A javaslat kiemeli, hogy az említett ügyek elbírálására a Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC) nincs hatásköre, ezért van szükség a nemzetközi törvényszék felállítására. A javaslattevő képviselők kérik továbbá, hogy az uniós intézmények a lehető leghamarabb biztosítsanak minden szükséges emberi és költségvetési erőforrást a törvényszék létrehozásához.

(hu.euronews.com)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 23.

A hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárások versenyre gyakorolt káros hatásai és kivételes körülmények közötti alkalmazhatósága 

A Közbeszerzési Hatóság Elnöke a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás kapcsán hangsúlyozza, hogy az ajánlatkérőknek a közbeszerzési eljárás előkészítése során, az eljárásfajta kiválasztásakor törekedniük kell a gazdasági versenyt támogató beszerzési megoldások és eljárásfajták alkalmazására. Az ajánlatkérők formális indokok alapján nem alkalmazhatnak hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást.  

2024. április 22.

A több fél által adott ügyvédi megbízás néhány szabályozási és ügyvédetikai kihívása

A megbízó személye a merevebb, a kontinentális Európában hagyományosnak tekinthető ügyvédetikai megközelítés szerint kétoldalú jogügyletek esetén megbízotti szemszögből vagylagos, mivel az egymással szerződő felek érdekei – még ha mindketten egy érvényes és teljesített jogügyletben érdekeltek is – jellemzően nem vágnak teljes egészében egybe egymáséival, így ügyvédi tevékenység nyújtása egyazon ügylet során mindkét fél javára problematikus.