Jogszabályfigyelő 2024 – 36. hét
Alábbi cikkünkben a 2024/85–86. számú Magyar Közlönyben és a Bírósági Határozatok (Kúriai Döntések) 2024/8. számában megjelent szakmai újdonságok közül válogattunk.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Alábbi cikkünkben, mivel a 2018/1–2. számú Magyar Közlönyökben közérdeklődésre számot tartó szakmai újdonság nem jelent meg, a januártól hatályos perjogi változásokkal foglalkozó tájékoztatók közül válogattunk.
E heti összeállításunkban hasznos információkat találhatnak a polgári és közigazgatási perekkel kapcsolatosan.
Tartalom:
Adóperekben használatos keresetlevél-nyomtatvány
Idén már nem lehet a perkapun keresztül dokumentumot küldeni
Perjogi változások dióhéjban
Adóperekben használatos keresetlevél-nyomtatvány
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (a továbbiakban: NAV) honlapján közzétett tájékoztató szerint 2018. január elsejétől változott az adóperekben használatos keresetlevél-nyomtatvány, ezen időponttól kezdve már csak a „NAVKPER2” elnevezésű űrlap használható.
A NAV felhívja figyelmet arra is, hogy egyéb közigazgatási perek esetében az OBH honlapján közzétett nyomtatványokat, szerencsejáték ügyekben pedig a Szerencsejáték Felügyelet honlapján elérhető űrlapot kell a perindítás során használni. Részletesen kitér a tájékoztató arra, hogy a közigazgatási perrendtartás hatálybalépésére tekintettel egyebek között az adóperekre elbírálására kizárólag nyolc közigazgatási és munkaügyi bíróság rendelkezik regionális, több megyére kiterjedő kizárólagos illetékességgel.
A tájékoztató itt érhető el.
Joganyag: –
Módosítja: –
Megjelent: www.nav.gov.hu
Hatályos: –
Megjegyzés: tájékoztató
Idén már nem lehet a perkapun keresztül dokumentumot küldeni
Ahogy arról a Jogszabályfigyelő 2017. évi 48. heti számában részletesebben is olvashattak, 2017. december 31-ével gyakorlatilag megszűnt a perkapu szolgáltatás. Ezen időpontot követően nem lehet már perkapu segítségével dokumentumot küldeni, a folyamatban lévő ügyekben pedig 2018. február 28-áig lehet a hivatalos elérhetőségnek tekintett perkapura beérkező üzenetekhez hozzáférni. A bíróságokkal való kapcsolattartás a fent jelzettek kivételével 2018. január elsejétől az Ügyfélkapun, Cégkapun keresztül valósul meg.
A Cégkapuról szóló részletes bírósági tájékoztató itt érhető el.
Jogszabályfigyelő 2017 – 48. hét.
Joganyag: –
Módosítja: –
Megjelent: http://birosag.hu/e-per-2018/e-kapcsolattartas-altalanos-tajekoztato
Hatályos: –
Megjegyzés: e-kapcsolattartási tájékoztató
[htmlbox Változásfigyeltetés]
Perjogi változások dióhéjban
Az Országos Bírósági Hivatal (a továbbiakban: OBH) által közzétett, „A legfontosabb változásokról közérthetően” címet viselő tájékoztató könnyen áttekinthető, ugyanakkor kellően részletes ábrák segítségével mutatja be és szemlélteti a polgári perrendtartással kapcsolatos alapvető újdonságokat, amely valamennyi jogkereső állampolgár számára vázlatos, és ahogy a cím is ígéri, közérthető tájékoztatást nyújt.
Akit a téma ennél kissé részletesebben is érdekel, annak, az ugyancsak az OBH honlapján elérhető Rendhagyó Törvényházi Szeminárium sorozatban megjelenő vázlatos ismertetőket, jogászok számára pedig a kiadó által megjelentett, a polgári perrendtartási kódexről szóló magyarázatokat ajánljuk.
Rendhagyó Törvényházi Szeminárium
A polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény magyarázata
Joganyag: –
Módosítja: –
Megjelent: http://birosag.hu/uj-eljarasi-kodexekrol-tudni-kell/uj-pp/legfontosabb-valtozasokrol-kozerthetoen
Hatályos: –
Megjegyzés: tájékoztató
Alábbi cikkünkben a 2024/85–86. számú Magyar Közlönyben és a Bírósági Határozatok (Kúriai Döntések) 2024/8. számában megjelent szakmai újdonságok közül válogattunk.
Sorozatunk hatodik részében Török Tamás írását ajánljuk figyelmükbe, amely a Polgári Jog Online szakfolyóirat 2016. évi 11. számában jelent meg.
A különböző generatív mesterséges intelligencia alkalmazások bevezetése a jogi munkavégzési folyamatok támogatásába jelentős változásokat hozhat a jogászok életében. Ennek a cikksorozatnak ezért az a célja, hogy bemutassa, milyen újításokat jelentenek a nyelvi modellekre épülő megoldások a korábbi módszerekhez képest, milyen feladatokban képesek támogatni a jogászi munkavégzést, milyen korlátai vannak jelenleg az elterjedésüknek, valamint milyen különböző jogi, etikai, társadalmi kihívásokat hoznak létre. Ez a cikksorozat első része, amelyben azt járom körül, hogy miben jelentenek újítást az olyan nyelvi modellekre épülő megoldások, mint a ChatGPT, a Gemini és a Claude a korábbi mesterséges intelligencia alkalmazásokhoz képest.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!