Munkaviszonyban létrehozott szellemi alkotások – mítosz és valóság


„A munkáltató minden, a munkavállaló által létrehozott szellemi alkotás jogát megszerzi, a jogszerzés ellenértékét a munkavállaló alapbére tartalmazza.” Sokak számára ismerős lehet ez a mondat. Rövid, nem vet fel további kérdéseket, mindenki ezt használja, eddig sem volt ebből jogvita és hasonló érvek sorakoztathatók fel mellette, de vajon tényleg jó ez így? A válasz az, hogy nem, de van megoldás.

A munkavállaló munkaköri feladatainak jelentősége a munkáltatói jogszerzés szempontjából

A szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (Szjt.), valamint a találmányok szabadalmi oltalmáról szóló 1995. évi XXXIII. törvény (Szt.) alapján mind szerzői jogi alkotások, mind szabadalmazható találmányok esetén a munkavállaló munkaviszonyból folyó kötelezettségei bírnak kiemelt jelentőséggel a munkáltató jogszerzése szempontjából. A munkáltatói jogszerzés körében ezért fontos a munkakörre vonatkozó munkaszerződéses rendelkezés, de még inkább az ahhoz kapcsolódó feladatokat meghatározó munkaköri leírás.

Tapasztalataink alapján a munkáltatók számos esetben elégtelen tartalmú munkaköri leírást adnak át a munkavállalók részére. A munkaköri feladatokról való pontos, írásbeli tájékoztatás elmulasztásának egyértelműen kézzelfogható és a munkáltató számára kellemetlen jogkövetkezménye lehet, ha a hiányos vagy hiányzó munkaköri leírás miatt a munkáltató nem szerzi meg a munkavállaló által létrehozott szellemi alkotással kapcsolatos jogokat.

A (munkáltatók számára) jó hír, hogy a bírói gyakorlatban kialakult több olyan szempont, ami a munkáltató segítségére lehet a szellemi alkotásokra vonatkozó jogok megszerzése során, még akkor is, ha a munkaköri leírás egyébként elégtelen. Egyrészt a Kúria Pfv.IV.20.998/2020/4. sorszámú eseti döntésében (valamint a Kúria Pfv.IV.20.723/2020/4. számú eseti döntésben) a Kúria lényegében úgy foglalt állást, hogy a szóbeli munkáltatói utasítás alapján megalkotott szoftvert is munkaviszony keretében létrehozott alkotásnak lehet tekinteni.[1] Szintén az írásbeli munkaköri leírás jelentőségét puhította fel már a korábbi Legfelsőbb Bíróság szabadalmi ügyben hozott EBH2003.948. számú elvi döntése,[2] valamint a Legfelsőbb Bíróság Pf.IV.22.739/1997. számú eseti döntése is.[3] Másrészt a fentieket egészíti ki a Kúria Pfv.IV.20.214/2016/7. számú eseti döntése, amelyben a bíróság lényegében azt az álláspontot foglalta el, hogy amennyiben a munkavállaló számára nem egyértelmű, hogy mi a munkaköri feladata, úgy a munkavállaló köteles azt tisztázni a munkáltatójával.[4]

Még jogvitás helyzetben is bizonyíthatja tehát a munkáltató, hogy az írásbeli munkaköri leírás hiánya ellenére az alkotás létrehozása a munkavállaló feladata volt, és így annak jogosultja a munkáltató. Az ilyen peres eljárásokban azonban kiemelt jelentősége van a perbeli bizonyítás eredményének. Ez pedig, tanú- és személyes meghallgatások esetén mindig egy bizonytalan kockázati tényező a munkáltató számára. Így tehát a hiánytalan írásbeli munkaköri leírás továbbra is a legegyszerűbb és legmegnyugtatóbb módja a munkáltatói jogszerzés garantálásának.

Munkavállalói díjazás klasszikus szerzői jogi alkotások, valamint szoftver és adatbázis esetében

A klasszikus szerzői jogi alkotások esetében az alapbért meghaladó „megfelelő díjazás” akkor illeti meg a munkavállalót, ha a munkáltató az alkotás felhasználására másnak engedélyt ad vagy a művel kapcsolatos vagyoni jogokat másra átruházza.

Az Szjt. arról rendelkezik, hogy az ilyen megfelelő díjazásról való munkavállalói joglemondást az Szjt. kizárhatja. Azonban még a joglemondást kizáró törvényi rendelkezés hiányában is csak kifejezett nyilatkozat útján tehet joglemondó nyilatkozatot a munkavállaló. Ehhez kapcsolódóan a munkaviszonyra irányadó jogszabályi rendelkezések – elsődlegesen a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 5. § (2) bekezdése, valamint az Mt. 31. § alapján alkalmazandó a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:8. § (3) bekezdése – szintén generálisan előírják, hogy jogról lemondani vagy abból engedni csak kifejezett nyilatkozat úján lehet és az ilyen nyilatkozatot nem lehet kiterjesztően értelmezni. A munkaszerződés-mintába belefoglalt generális munkavállalói joglemondás vagy az a rendelkezés, hogy a munkavállaló alapbére tartalmazza a szellemi alkotásokkal kapcsolatos minden ellenértéket tehát pontosan a fenti szabályok miatt nem alkalmas joghatás kiváltására a szerzői jogi alkotások esetében. A munkaszerződés megkötésekor ugyanis még értelemszerűen nem állhat fenn a munkavállaló megfelelő díjazásra vonatkozó követelése, mivel a szóban forgó alkotást a munkavállaló még meg sem alkotta és a megfelelő díjazásra való jogosultság egyetlen feltétele sem teljesülhet.

A klasszikus szerzői jogi alkotásokkal ellentétben szoftverek és adatbázisok, valamint reklámozásra céljára megrendelt művek esetében kedvezőbb a munkáltató helyzete. Ennek oka, hogy az Szjt. 58. § (4) bekezdése, 61. § (3) bekezdése kifejezetten arról rendelkezik, hogy szoftverek és adatbázisok esetén az Szjt. 30. § (3)–(4) bekezdését nem kell alkalmazni. Reklámozásra céljára megrendelt művek esetében az Szjt. 63. § (1) bekezdése alapján a vagyoni jogok átruházhatóak, igaz, ez azt is jelenti, hogy ezt érdemes külön írásbeli jognyilatkozatba foglalni. Szoftverek és adatbázisok esetén az Szjt. kizárja a felhasználási jog biztosítása vagy a vagyoni jog átruházása esetére vonatkozó megfelelő díjazást. Így például, amennyiben egy leányvállalat által foglalkoztatott munkavállaló a munkakörébe tartozó szoftvert kifejleszti, a szoftverre vonatkozó vagyoni jogokat a munkáltató az anyavállalatára átruházza (vagy részére felhasználási jogot biztosít), úgy ezért megfelelő díjazás eleve nem illeti meg a munkavállalót.

Munkavállalói díjazás szolgálati találmányok esetében

A klasszikus szerzői jogi alkotásokra vonatkozó szabályokkal ellentétben a szolgálati találmányok esetében főszabály szerint a találmány házon belüli hasznosításával vagy harmadik felek részére történő licenciába adásával vagy értékesítésével „kattan be” a munkáltató fizetési kötelezettsége és ennek megfelelően a munkavállaló találmányi díj iránti igénye. Magyarul, főszabály szerint a munkavállalót a találmányi díj igény abban az esetben illeti meg, amennyiben a szolgálati találmány bevételt termel. Ez alól azonban több kivétel is van. Egyrészt találmányi díj akkor is jár a munkavállalónak, ha a találmány hasznosítását a munkáltató előnyös piaci helyzet teremtése vagy fenntartása érdekében mellőzi. Másrészt pedig akkor is, ha a munkáltató a találmányt titokban tartja.

A találmányi díjra az Szt. értelmében a találmányi díjszerződés rendelkezéseit kell alkalmazni. A találmányi díjszerződést és az ahhoz kapcsolódó egyéb dokumentációt írásba kell foglalni. A találmányi díjszerződésben szabályozandó találmányi díj összegével kapcsolatban azonban az Szt. nem határoz meg részletes szabályokat. Az Szt. ebben a körben mindössze annyit rögzít, hogy a díjazás alapjául az ún. licenciaanalógia tekintendő. A licenciaanalógia azt jelenti, hogy a szolgálati és az alkalmazotti találmány ellenében fizetendő találmányi díjnak arányban kell állnia azzal a díjjal, amit a munkáltatónak a szabadalmi licenciaszerződés alapján a találmány hasznosítására adott engedély fejében fizetnie kellene. Ugyanakkor az Szt. 15. § (2) bekezdése eltérést enged a bevétellel/megtakarítással „arányos” díj alól: találmányi díjként fix összegű díjban vagy ún. kockázatmegosztásra irányuló találmányi díjban is megállapodhatnak a felek.

A találmányi díj meghatározásának tartalmi szempontjait, a díjat befolyásoló ún. „korrekciós tényezőket” tehát nem a jogszabályok, hanem sokkal inkább a szakmai és bírói gyakorlat határozza meg, elsősorban az Iparjogvédelmi Szakértő Testület ISZT-6/2012. számú véleménye, valamint újabban a Kúria Pfv. 20.915/2022/12. és Pfv.20.530/2023/2. számú eseti döntései. Az említett korrekciós tényezők az alábbiak szerint foglalhatók össze röviden.

a) A teljes éves nettó árbevétel. A nettó árbevétel tipikusan a bruttó árbevétel általános forgalmi adóval csökkentett összege, az így kapott összeg azonban további elemekkel is csökkenthető (például a találmányhoz és a találmány hasznosításához kapcsolódó költségekkel).

b) Az ún. fedési hányad. A már hivatkozott Kúria Pfv.20.915/2022/12. számú eseti döntés alapját képező ügyben a bíróság a fedési hányadot úgy definiálta, mint ami azt mutatja, hogy a találmány a teljes folyamatban alkalmazott egyéb megoldásokhoz képest milyen mértékben járul hozzá az értékteremtéshez. A fedési hányad a teljes nettó árbevételre vezetendő vissza, és alkalmas arra, hogy százalékosan határozza meg a találmánynak a hasznosítás során elért üzleti eredményből való részesedését.

c) Licenciadíj. A licenciadíj a gyakorlatban a licenciával érintett termékek nettó árbevételéből kerül levezetésre. A döntések tükrében a szolgálati találmány esetén alkalmazandó licenciadíj jelenleg 50 százalékban került maximalizálásra.

d) Feltálói közreműködés aránya. A feltalálói közreműködés lényegében a munkáltató és a munkavállaló közrehatásának mértékét arányosítja. A meghatározásánál több szempont is figyelembe veendő, a Kúria már hivatkozott Pfv. 20.915/2022/12. számú eseti döntése például a feladat kitűzésének és megoldásának módját, a munkavállaló feladatait és a munkáltatónál betöltött pozícióját vette figyelembe. A bírói gyakorlat – így többek között a Kúria fent már említett Pfv.20.530/2023/2. számú eseti döntése és az abban hivatkozott korábbi döntések[5] – külön támpont hiányában a feltalálói közreműködés kiindulópontjának az 50 százalékot fogadja el.

e) A találmány díj meghatározásának egyéb szempontjai. A találmányi díj meghatározását számos más tényező is befolyásolhatja, például a találmányt feltaláló munkavállalók száma, a feltaláló(k) és a „foglalkoztató” közötti munkavégzésre irányuló szerződéses jogviszony jellege.

A találmányi díjszerződések mellett a munkáltatónak célszerű egy IP[6] szabályzatot is készítenie, ami generálisan és átfogó jelleggel szabályozza a munkáltatónál fejlesztett szellemi alkotásokra vonatkozó egyes kérdéseket, ideértve az alkotás munkavállaló általi bejelentésére és a munkáltató által az alkotás elfogadására, valamint a munkáltatói jogszerzésre vonatkozó rendelkezéseket, a munkáltató működésén belül a szellemi alkotásokkal foglalkozó szervezetrendszer kialakítását.

További érv az IP szabályzat és általánosságban az IP tudatosság növelése mellett, hogy találmányok esetében a jogok munkavállalóról munkáltatóra való átszállása meghatározott „táncrendhez” kötött az Szt. 11. § alapján. Olyan tradicionális szektorokban, mint például a gyógyszeripar, általában van erőforrás és tapasztalat e „táncrendnek” való megfelelésre, ezzel szemben más szektorokban azonban ez kevésbé jellemző.


A cikk szerzői dr. Halász Bálint ügyvéd, a Bird & Bird budapesti irodájának társvezető partnere, az IP és a technológiai praxis vezetője, és dr. Laribi Karim ügyvéd, a Bird & Bird budapesti irodájában a munkajogi praxis vezetője.


[1] Ld. az ítélet [30] bekezdését: „[a]z adott esetben a felperes munkaszerződése nem tartalmazta a szoftver fejlesztésével kapcsolatos feladatot, azonban a másodfokú bíróság helytállóan állapította meg, hogy a munkaköri kötelezettség nem szűkíthető kizárólag a felperes beosztásának a megváltozásakor készült munkaköri leírásra és helyesen vonta a munkaköri feladatok körébe a felperesnek a projekt keretében végzett tevékenységét, kiterjesztve azt a céggel történő egyeztetésekre is. A munkavállaló ugyanis köteles a munkáltatónak, ezen belül a felettesének a munka végzésével kapcsolatos minden utasítását végrehajtani. A felettes a munka végzésével kapcsolatos utasításait, illetve elvárásait a munkavállaló tudomására hozhatja írásban, szóban, sőt ráutaló magatartással; kifejezett munkaköri leírástól függetlenül, az utasítás alapján végzett tevékenység a munkavállaló munkaköri kötelezettségébe tartozó tevékenységnek minősül. Az Szjt. alkalmazása körében akkor is szolgálati műnek minősül a szerzői mű, ha a munkaviszonyban álló szerzőt a felettese szóban utasította a szerzői mű kidolgozására.”

[2] „A munkaviszonyból folyó kötelezettség körébe tartozik a megoldás kidolgozása, ha az általában és konkrét vezetői feladat kiosztás eredményeként is a munkavállaló munkakörébe tartozott. A magasan kvalifikált műszaki szakember a munkaköri kötelezettségének tesz eleget akkor is, ha a feladatát az átlagosat meghaladó színvonalon teljesíti. Az ennek eredményeként kidolgozott műszaki megoldásra tett szabadalmi bejelentés alapját képező találmány szolgálati találmánynak minősül.”

[3] „A munkaköri kötelesség nem szűkíthető le kizárólag a munkaköri leírásra. Mindaz, amit a munkavállaló a felettesének írásbeli, szóbeli, vagy akár ráutaló magatartással tudomására hozott utasítása alapján végez, általában a munkaviszonyból folyó munkaköri kötelességnek minősül”.

[4] Ld. az ítélet [12] bekezdését: „eltérő írásbeli megállapodás hiányában a munkaköri kötelességként alkotott mű tekintetében a munkáltató javára szóló általános jogátszállási vélelem érvényesül. Ettől eltérő tartalmú írásbeli megállapodás a felek között nem jött létre, ilyenre maga a felperes sem hivatkozott. A közalkalmazotti jogviszonyból fakadó együttműködési kötelezettség alapján, ha a felperes számára nem lett volna egyértelmű, hogy a jogviszonyból folyó kötelessége mire terjed ki, kezdeményeznie kellett volna annak tisztázását.”

[5] Ld. BH1980. 205., BH1983. 397., BH1986. 184, és Pfv.IV.21.644/2014/12. döntéseket.

[6] Intellectual Property.


Kapcsolódó cikkek

2024. december 6.

Papírból PDF – az új ingatlan-nyilvántartás

A jelenlegi ingatlan-nyilvántartásunk egy 1997-es törvényen alapul, és jogosan vetődik fel bennünk a kérdés, hogy ez a több mint két évtizedes szabályozás releváns rendelkezéseket tartalmaz-e. Az ezzel kapcsolatban felmerülő igény, illetve a COVID által okozott válsághelyzet következtében a szükség is egyre jobban nőtt egy gyors, hatékony, egyszerű és legfontosabbak közt elektronikus rendszerre, hogy hivatalos ügyeinket tudjuk intézni. Az Ars Boni cikkpályázat keretében készült írásban ezt az új és modern, elektronikus világba lépő jogintézményt szabályozó és véglegesnek tűnő 2021.évi C. törvényt fogom összehasonlítani eredeti, kihirdetéskori szövegével, illetve a jelenleg hatályos – de nemsokára „régi”-nek aposztrofált – ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvénnyel.

2024. december 6.

Perújítás az alapügyben távollévő terhelttel szemben folytatott eljárás miatt

Ha a terhelt az elsőfokú bírósági eljárásban valamennyi tárgyaláson részt vett, érdemi vallomást tett és kizárólag az ügydöntő határozat kihirdetésekor nem jelent meg, a bizonyítás megismétlése nem válik szükségessé a terhelt távollétén alapuló perújítási eljárásban. A perújítás célja ebben az esetben a terhelt vallomástételi, észrevételezési és indítványozási jogának biztosítása és az ez alapján szükségessé váló bizonyítás lefolytatása – a Kúria eseti döntése.

2024. december 4.

Kamerás adatkezelés szálláshelyen

A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság egymillió forint adatvédelmi bírságot szabott ki egy szálláshellyel szemben az érintett ingatlanra felszerelt kamerarendszerrel összefüggő adatkezelés jogszerűségének vizsgálata során. A döntést az indokolta, hogy a szálláshely nem nyújtott a hazai és regionális előírások szerint könnyen hozzáférhető és átlátható tájékoztatást az általa működtetett kamerarendszer kapcsán megvalósuló adatkezelésről.