Szakma

2016. augusztus 24.

A szerződésszegés és a jogvesztés

A szerződés megerősítéséül szolgáló jogvesztés kikötése esetén a szerződésszegés objektív ténye mellett is csak akkor következik be a kedvezmény (jog) elvesztése, ha a kötelezett szubjektív okból felelős a szerződésszegésért. A szerződésszegő fél a jogvesztés elkerülése érdekében bizonyíthatja, hogy úgy járt el a szerződésszerű teljesítés érdekében, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható – a Szegedi Ítélőtábla eseti döntése.

2016. augusztus 22.

Zeneművek online szerzői joga

Az alábbiakban a szerzői és kapcsolódó jogok közös kezeléséről szóló törvény zeneművek online felhasználásának közös jogkezelő szervezetek által történő engedélyezésére vonatkozó szabályokat ismertetjük.

2016. augusztus 22.

Jogszabályfigyelő 33. hét

Az alábbi cikkünkben a 115-119. számú Magyar Közlönyök legfontosabb újdonságait foglaljuk össze.

2016. augusztus 18.

Vagyonrendezési eljárás lefolytatása a cég törlését követően

A vagyonrendezési eljárás olyan vagyontárgyra rendelhető el, amely a cég törlését követően került elő. Nem rendelhető el olyan kamatkövetelésre, amelyről a bíróság az adós gazdálkodó szervezet elleni felszámolási eljárást befejező végzésében határozott.

2016. augusztus 17.

Riói olimpia, avagy „kollektív bűnösség” – interjú egy sportjogásszal

Milyen forgatókönyvek léteznek az intézményesített doppingolás szankcionálására? Van-e arra nézve bármilyen szokás vagy megállapodás, hogy kinek a hatásköre azt eldönteni, hogy érvényesül-e a „kollektív bűnösség” elve vagy „csak” a doppingolót zárják ki? – Dr. Gerő Tamás sportjogásszal a riói olimpia kapcsán az intézményesített doppingolásról beszélgetünk.

2016. augusztus 16.

A társasház nem szabhat ki pénzbírságot az SzMSz megsértése esetén

A társasházakról szóló törvény nem zárja ki, hogy a tulajdonostársak a lakóépület külön tulajdonban lévő lakásának használati vagy hasznosítási módját korlátozó rendelkezést foglaljanak az SzMSz-be, arra azonban a jogszabályok nem jogosítják fel őket, hogy pénzbírságot szabhassanak ki a korlátozó rendelkezéseket megsértő tulajdonostárssal szemben – a Kúria eseti döntése.

2016. augusztus 11.

Követelés kényszertörlési eljárásban

A kényszertörlési eljárásban a hitelezők az eljárás megindításáról szóló jogerős bírósági végzés közzétételétől számított hatvan nap alatt jelenthetik be az igényeiket. Ez a határidő azonban nem jogvesztő, ezért az elkésetten bejelentett követeléseket sem hagyhatja figyelmen kívül a bíróság.