Tízezer diák ismerkedett már a bíróságokkal
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Bővítené a Nyitott Bíróság elnevezésű programját az OBH, mivel a tapasztalatok kedvezőek: az épp egy éve indult rendhagyó tanórákon eddig tízezer diák vett részt, s ismerkedett a törvényszékek munkájával. A nyitás egyik célja, hogy a tizenévesek közelebbről is bepillanthassanak a bíróságok világába és megértsék: minden tettüknek következménye van, különösen, hogy nemrég módosult a büntethetőség alsó korhatára 14-ről 12 évre. Mostanáig több mint 400 előadás és bírósági látogatás valósult meg.
A Kúria épülete. Új megvilágításban a diákcsínyek másik oldala: elrettentés vagy tanítás?
2012 a gyermekközpontú igazságszolgáltatás éve volt, ez adta az apropót az Országos Bírósági Hivatalnak (OBH), hogy átgondoljuk, hogyan is népszerűsíthetnénk a kiskorúak körében a bíróság szolgáltatás-jellegét – mondja Borbás Virág, az OBH munkatársa, beosztott bíró. Hozzátette, kézenfekvőnek tűnt, hogy azokat a fiatalokat szólítsák meg, akik elég érettek már ahhoz, hogy értsék is ezt a komoly témát. Így esett a választás a középiskolásokra, akik igencsak érdeklődőnek bizonyultak.
A program tavaly ősszel, november 11-én a budapesti Lauder Javne iskolában kezdődött. Horváth Cecília történelemtanár, aki az iskolában a program koordinátora, felidézte: intézményüket az OBH kereste meg az ötlettel, mi lenne, ha a diákok kicsit közelebbről megismerkedhetnének a jog világával. Nagyon jónak tartották a kezdeményezést és azonnal rábólintottak. A 17-18 éves növendékeik közül sokan készülnek jogi pályára, így sejtették, hogy nagy lesz az érdeklődés, arra azonban nem számítottak, hogy sokkal többen jelentkeznek, mint ahányan a negyven-egynéhány fős terembe befértek. Akik bejutottak, Darák Péter, a Kúria elnökének előadása után egy „igazi” tárgyalásba csöppentek bele: a kitalált eset egy mobiltelefon eltulajdonítása volt az öltözőből, a diákok játszották a kapott instrukciók alapján az ügyvédet, az ügyészt, a bírót, és persze volt vádlott és tanú is.
Justitia – „Diákrandevú” a jog és a bíróságok világával
A programra az iskolák, a bírák is önkéntesen jelentkeznek, általában a törvényszékek koordinálásával szervezik meg az eseményeket az iskolák igényei alapján. Gyakran az érdekesebb, szebb bírósági épületekben tartanak bejárásokat, vagy a gyerekek részvételével perszimulációkat. Van, ahol osztályfőnöki órák keretében beszélnek a szakemberek a diákokat érintő jogi témákról, például arról, hogy egy kiskorúnak milyen szerepe lehet egy perben, majd a gyerekek bevonásával eljátszanak egy jogesetet. A legtöbb iskola abban is partner, hogy diákjai beülhessenek egy igazi tárgyalásra. Borbás Virág szerint itt nem a nagy port felvert ügyekre várják a tanulókat, sokkal inkább olyan tárgyalásokra, amelyekben akár ők is érintettek lehetnek: kábítószer-fogyasztás, garázdaság, lopás. Ilyenkor a bírák el is magyarázzák a fiataloknak, mit láttak, mi miért történt. További lehetőség, hogy büntetés-végrehajtási intézményekbe szerveznek látogatásokat: az OBH munkatársai azt remélik, a bűnelkövetés következményeivel való szembesülésnek, a börtönkörülmények látványának visszatartó ereje lehet.
Hasonlóan vélekednek erről a pedagógusok is. Horváth Cecília azt mondja, tervbe vették a folytatást is, egy büntetés-végrehajtási intézet meglátogatását, amit végül saját szervezésben tettek meg. A céljuk az volt, hogy a diákok megértsék, minden tettüknek van következménye. Szerették volna tudatosítani, gondolják meg, mit tesznek akár csak viccből is, és ne járhassanak úgy, mint pár éve néhány érettségi előtt álló diák, akik „poénból” ráfogtak az utcán valakire egy fegyvert, majd az ügyük bíróságra került. Szeretnék folytatni a programot, bár erről egyelőre nem tudtak egyeztetni a bírósági hivatallal.
A program sikeressége mindenképpen a folytatás mellett szól: tavaly november és idén július között nagyjából 400 alkalommal tartottak valamilyen eseményt, amelyeken több mint tízezer diák vett részt. Az OBH sok tanintézetben már többször szervezett órákat, látogatást, és bár a részvétel intenzitása iskolánként változik, ám olyan iskoláról nem tudnak a hivatal munkatársai, amelyik ne lett volna elégedett, és ezért kilépett volna a programból. A bíróságok leterheltsége mellett is fontosnak tartják az ott dolgozók országszerte, hogy időt és energiát szánjanak a programra; a hivatal ezért annak bővítését tervezi. A többi között (összhangban azzal, hogy nemrég módosult a büntethetőség alsó korhatára 12 évre) már 12 éves kortól lehetne csatlakozni, a perszimulációkat pedig a drámapedagógia bevonásával tennék hatásosabbá, még élvezetesebbé a tanulók számára, s a programba bevonnák a mediáció megismertetését is.
A Nyitott Bíróság programról bővebb információt itt talál.