Több mint sportjog
A legendás professzorra emlékeztek a VI. Sárközy Tamás Sportjogi Konferencián.
Aki személyesen ismerte dr. Sárközy Tamást, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (TF) tanszékalapító egykori rektori tanácsadóját, a Magyar Jogász Egylet és a Magyar Jégkorong Szövetség elnökét, az egyben kétségtelenül az egyik legnagyobb sportjogásznak tartotta. Nekem is volt szerencsém találkozni, beszélgetni vele és megállapítani, hogy a tenni akarásán túl a sportjog területén, a Magyar Jogász Egylet egykori vezetőjeként az oktatás is nagy jelentőséggel bírt számára. Amint hallottuk tőle: „Addig akarok tanítani, amíg tele vannak az előadótermek.” 2020-ig meg is teltek a tantermek az óráin, szerették a hallgatók a tárgyait, a kurzusait és a Professzor Urat, aki remekül megtalálta a hangot ifjú tanítványaival. Most ismét a TF-en zajlottak jogi előadások, hiszen több mint 150 fő emlékezett meg a kiváló szakemberről a VI. Sárközy Tamás Sportjogi konferencián.
Az ünnepélyes szakmai találkozót immár hatodik alkalommal, 2024. november 8-án a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem mellett, a Károli Gáspár Református Egyetem, a Magyar Jogász Egylet és a Magyar Jégkorong Szövetség társszervezésében rendezték meg az Alkotás utcai intézmény nagy előadótermében. Az esemény lehetőséget adott az eszmecserére a sportjog iránt elkötelezett jogászok, hallgatók és egyéb érdeklődők körében.
Dr. habil. Cserny Ákos oktatási rektorhelyettes nyitóbeszédében hangsúlyozta, fontos megemlékezni évről-évre a 2020-ban elhunyt dr. Sárközy Tamásról, aki nemcsak a hazai jogtudomány megkerülhetetlen, rendkívül szerteágazó tudású alakja volt, hanem a sportjog és az első, sportjogot oktató magyar egyetemi tanszék alapítója is.
Dr. Sárközy Szabolcs, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa, ügyvéd a család részéről volt jelen és emlékezett az édesapjára. A konferencián megjelent Dallos Gyula miniszteri biztos és Fábián László, a MOB főtitkára is.
Sárfalvi Péter, a Károli Gáspár Református Egyetem sportigazgatója, korábbi világ- és Európa-bajnok magyar öttusázó beszédében hangsúlyozta, a konferencia napja mindig piros betűs ünnep a társszervező Károli Gáspár Református Egyetem életében. Dr. Szabó Tünde korábbi sportért felelős államtitkár, kormánybiztos, országgyűlési képviselő szerint a konferencia létjogosultsága megkérdőjelezhetetlen, főként annak tükrében, hogy nemcsak a magyar sport, hanem a sportjog is egyre erősebb Magyarországon.
Dr. Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara volt elnöke, a Magyar Jogász Egylet társelnöke a plenáris ülés levezető elnökeként beszédében kiemelte a kiváló sportjogász munkásságát, a közös munkaéveket és a barátságukat.
A szakmai program idén is gazdag volt, az előadók tíz, jogot oktató és a sportjog iránt elkötelezett magyar egyetemről érkeztek: a TF-ről, a Károli Gáspár Református Egyetemről, az ELTE-ről, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemről, az ELTE Savaria Egyetemi Központjából, a Pécsi, a Debreceni és a Szegedi Tudományegyetemről, az Óbudai Egyetemről, valamint a Corvinus Egyetemről. A prezentációk kapcsán élénk diskurzusok alakultak ki a szünetekben a sportjog aktuális és legfontosabb kérdéseiről.
A délutáni program két szekcióban valósult meg: sportjogi-sporttudományi és jégkorong-sporttudományi szempontokat elemeztek és vitattak meg az előadók.
Id. Kovács Csaba, a Magyar Jégkorong Szövetség szakmai alelnöke is tisztelgett a professzor emléke előtt, aki 10 éven keresztül, 1988 és 1998 között állt a hazai szövetség élén, maradandót alkotva nemcsak a jégkorongsport, hanem a sportjog területén is. A szövetség fontosnak tartotta, hogy a konferencián a hazai jégkorongsport tudományos alapú megközelítéséről is beszéljenek. A Magyar Jégkorong Szövetség a konferenciával párhuzamosan immár hagyománnyá vált Sárközy Tamás Jégkorong-emléktornát szervezett, ahol a felnőtt férfiválogatott a második helyen zárt az olaszok mögött, a sorozatban harmadszorra megnyerve a tornát a budapesti Tüskecsarnokban.
Dr. Szekeres Diána egyetemi docens, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Sportjogi Tanszékének vezetője volt a konferencia háziasszonya és a sportjogi-sporttudományi szekció levezetője, dr. Ocskó Eszter adjunktussal közösen. A testnevelés és a sportjog történeti fejlődését pedig dr. Sipos-Onyestyák Nikoletta boncolgatta társszerzőivel, dr. Szikora Katalinnal és dr. Szekeres Diánával.
Érdekes előadást tartott prof. dr. Görög Márta a mesterséges intelligencia sportelemzésben való alkalmazásával összefüggő egyes jogi kérdésekről, majd dr. Neszmélyi Emil az amatőrsport-szerződések kötelező jellegének megszüntetéséről. Dr. Fejes Gábor A versenyjog és a sport friss találkozási pontjai, avagy pillanatkép a mérkőzés állásáról című előadása is figyelemfelkeltő volt. A konferencián szó esett a sportolókat ért balesetek miatt megítélt sérelemdíjak formálódó gyakorlatáról, az esélyegyenlőség alapelveiről és kihívásairól a sportban, különös tekintettel a nemek közötti egyenlőségre. Emellett elgondolkodtató prezentációk hangzottak el a robotok jelenlétéről a sportban, a sport alaptörvényi vonatkozásáról, a sportteljesítmények fokozásáról, a játékvezetés politikai gazdaságtanáról, az európai sportmodell újraszabályozásának egyes kérdéseiről, az edző sportsérülésekért való felelősségéről. A munkáltatói egészségsértések objektív felelősségének érvényesüléséről és korlátairól is szó volt a sportjog vonatkozásában.
Jégkorong-sportszakmai előadásokban bővelkedett a prof. dr. habil. Géczi Gábor, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Intézetének igazgatója által vezetett szekció, egyben az ő zárszavával fejeződött be az ünnepi konferencia, melyet a szervezők jövőre, immár a VII. alkalommal is szeretnének megrendezni.