A jogászok is részt vesznek a blockchain fejlesztésében


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A legnagyobb cégek, mint a Microsoft vagy a JP Morgan Enterprise Ethereum Alliance (EEA) elnevezéssel indítottak útjára egy szövetséget, amelynek célja a nyílt forráskódú Ethereum blockchain segítségével fejleszteni és támogatni a vállalkozásokat. A jogi szektor képviselői azonban eddig nem vettek részt a technológiával kapcsolatos együttműködésben. Mára már az EEA is létrehozta saját jogi munkacsoportját, amelyhez az EEA tagjai mellett tíz nagy amerikai ügyvédi iroda és három egyetem jogi fakultása csatlakozott.


A blockchain egy elosztott adatbázis, amelyet folyamatosan növekvő adatok tárolására használnak. Minden blokk tartalmazza a tranzakciók listáját és benne tárolt programok által végzett műveletek eredményeit, valamint időbélyeget és linket, amely az előző blokkhoz kapcsolja az adott blokkot. Ezekből a blokkokból épül fel a blokklánc.

[multibox]

A munkacsoport célkitűzéseit három területre koncentrálnak:

Az első egy olyan technológia gyakorlati megvalósítása, amely alkalmas lehet az elektronikus, úgynevezett okos-szerződések létrehozására. 

A második terület az EEA-n belül működő más csoportok kezdeményezésének és fejlesztési ötleteinek támogatása.

A harmadik pedig a technológia fejlődését érintő politikai szabályozásban való aktív részvétel.

Jeff Ward, a Duke Center on Law & Technology igazgatója szerint, a jogi egyetemek részvételével a diákok nemcsak megérthetik a technológia működését, hanem aktívan közreműködhetnek a fejlesztésében is, illetve a diploma megszerzését követően versenyképes tudás birtokában elhelyezkedhetnek a blockchainnel is foglalkozó jogi irodáknál.

Az elmúlt években a jog területén működő vállalkozások folyamatosan adaptálták a blockchaint, kutató együttműködéseket hoztak létre és sokan már a bitcoint is elfogadják fizetőeszközként. (A bitcoin szintén a blockchain technológia elvén működik -szerk.). Sőt a jogi egyetemek elkezdték kutatni a blockchain alapú kereskedelem elterjedésének jogi következményeit is.

Elsősorban ezek adtak okot a munkacsoport létrehozására, illetve a jogi irodákat egyre több blockchainnel kapcsolatos üggyel keresték meg a megbízók, így a jogászoknak is lépniük kellett. Az a megoldás született, hogy az összes, a technológiával kapcsolatban érkező kérdést a munkacsoport elé viszik, ahol meg tudják osztani ötleteiket egymással, ki tudják alakítani a technológia alkalmazásának gyakorlati feltételeit és fel tudják használni a saját, illetve az EEA tapasztalatát a blockchain fejlesztésére, amely egyben segíthet megválaszolni az ügyfelek felmerülő kérdéseit is.

Egyesek szerint az ügyvédeknek aktívabban részt kellene venniük a blockchaint szabályozó politikusok tájékoztatásában és a szabályozás kidolgozásában, mert ez kihatással van az ügyfeleiket és őket is érintő kriptovaluta piacokra, amelyek blockchain alapon működnek. Az Értékpapír- és Tőzsdebizottság (SEC) például nemrégiben kijelentette, hogy bizonyos bitcoin-kereskedelemmel foglalkozó csoportokat a szövetségi értékpapír-törvények szerint kellene szabályozni.

A törvényhozók jelenleg vizsgálják a lehetőségeket, amelyekkel az új technológiát a meglévő szabályozási keretek közé illeszthetnék, illetve annak lehetőségét sem vetik el, hogy a szabályozást a blockchainnek megfelelően módosítsák.

(legaltechnews.com)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A törvényességi felügyeleti eljárás és a kényszertörlés viszonya

A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) szabályozza a törvényességi eljárást, illetve az ahhoz bizonyos értelemben szorosan kapcsolódó kényszertörlési eljárást. A törvényességi felügyeleti eljárás célja, hogy a cégnyilvántartás közhitelességének biztosítása érdekében a cégbíróság intézkedéseivel a cég törvényes működését kikényszerítse.

2024. március 25.

Az EU vizsgálatot indított az Apple, a Google és a Meta ellen

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított az Apple, a Google és a Meta ellen, hogy megfeleltek-e a digitális piacokról szóló szabályozásnak (DMA) – jelentette be Margrethe Vestager digitális korra felkészült Európáért felelős uniós biztos hétfőn.

2024. március 25.

Duna House: a tavalyinál 7 százalékkal költöttek többet ingatlanvásárlásra az év elején

Országos átlagban a tavalyinál 7 százalékkal többet, csaknem 43 millió forintot fordítottak otthonteremtésre a vásárlók 2024 elején. Az átlagos négyzetméterárak alapján azonban 30 millió forint is elegendő lehet a vizsgált vármegyeszékhelyeken, akár ház, akár lakás legyen is az ingatlancél – közölte a Duna House ingatlanforgalmazó értékesítési adatai alapján hétfőn.