Bármely EU országban vizsgálhatják a hatóságok a Facebook adatkezelési ügyeit, annak ellenére is, hogy a közösségi oldal európai székhelye Írországban van. Ezt az Európai Törvényszék főtanácsnoki indítványa mondta ki, amely általában megegyezik a később ítélettel.
Az adatvédelmi ügyeket a jövőben is elsősorban Írországban kell majd lefolytatni, de az európai GDPR-irányelvek értelmében az ottani hatóságoknak szorosan együtt kell működniük már uniós országokkal.
A bírósági eljárás azután indult, hogy Belgiumban megpróbálták megakadályozni az óriáscég jogosulatlan adatgyűjtését a felhasználók internetezési szokásairól. A brüsszeli hatóságok szerint ez olyan embereket is érintett, akiknek nem is volt regisztrációjuk az oldalon.
A Facebook kitart amellett, hogy csak Írországban legyen felelősségre vonható az adatvédelmi hatóságoknál. A cég európai székhelye ugyanis Dublinban van. A Facebook korábban az írországi székhelyét kihasználva optimalizálta az adózását, emiatt is indult uniós vizsgálat.
Kapcsolódó cikkek:
A bírák szólásszabadsága korlátozható
2021. február 25.

Az EJEB elé került ügyben a Bukaresti Fellebbviteli Bíróság bírája az akkori román főbíróval szemben kritikus véleménycikket publikált. Ebben a rendszerváltás előtt betöltött pozíciójára utalva Ügyész Elvtársnak nevezte a Semmítőszék elnökét, aki részt vett “a szocialista rendszer ellenségeinek kigyomlálásában”.
A digitális társadalom olvasatai – XIV.
2021. február 25.

Alábbi cikksorozatában a szerző a digitális társadalom különböző aspektusait tárja elénk, igyekezve lényegre törően bemutatni szerkezetének fontosabb csomópontjait, és összegezni a tudásrendszerek, az internet, a mesterséges intelligencia, a hálózati társadalmak fontosabb, a jogalakulás szempontjából releváns mozgásait. Ezúttal az EU-szabályozás újabb elemeit veszi górcső alá.
Fizetni fog a Facebook az ausztrál hírekért
2021. február 24.

Facebook a következő napokban helyreállítja a híroldalakat Ausztráliában, miután a kormánnyal megállapodott abban, hogy módosítják azt a törvényjavaslatot, amely arra kényszeríti a közösségi oldalt és a Google-t, hogy fizessen a hírtartalmak megjelenítéséért.
A hír, mint vagyoni érték
2021. február 24.

A Microsoft az európai kiadó szervezetekkel összefogva szólította fel az EU-t, hogy kötelezze a nagy techcégeket a híroldalakkal való tárgyalásra.
Ausztrália nem hátrál meg
2021. február 22.

A Facebook elérhetetlenné tette az ausztrálok számára a hazai és külföldi média oldalait, és blokkolta a közösségi oldal felhasználói számára a hírtartalmak megosztását.