Oroszország nem ismeri el az ICC joghatóságát


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Oroszország nem ratifikálta az ICC-t létrehozó egyezményt és nem írta alá a szervezet alapító okiratát sem, ezért nem ismeri el a szervezet joghatóságát az orosz katonák által elkövetett háborús bűncselekmények kivizsgálására.

Oroszország közölte, hogy nem ismeri el a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) joghatóságát, miután a hírek szerint a bíróság várhatóan kiadja első elfogatóparancsát orosz személyek ellen az ukrajnai háború miatt.

„Nem ismerjük el ezt a bíróságot;

nem ismerjük el a joghatóságát” – fogalmazott Vlagyimir Putyin szóvivője, Dmitrij Peszkov kedd reggel Moszkvában újságíróknak.

A New York Times és a Reuters hírügynökség hétfőn arról számolt be, hogy az ICC ügyésze hivatalosan megindít két háborús bűnügyet, és elfogatóparancsot ad ki több olyan orosz katona ellen, akiket ukrán gyerekek tömeges elrablásával és az ukrán civil célpontok elleni támadással gyanúsítanak.

Siker esetén ez lenne az első alkalom, hogy az ICC elfogatóparancsot ad ki Ukrajna inváziójával kapcsolatban.

A közelgő elfogatóparancsokról szóló hírek alig több mint egy évvel azután érkeznek, hogy Karim Khan ügyész vizsgálatot indított a lehetséges háborús bűnök, emberiesség elleni bűncselekmények és népirtás miatt Ukrajnában.

Khan az elmúlt 12 hónapban három alkalommal járt az országban, és felkereste az állítólagos háborús bűnök helyszíneit.

Oroszország tagadja, hogy szándékosan ártott volna civileknek, de az orosz védelmi minisztérium beismerte, hogy Ukrajna energiainfrastruktúráját vette célba.

Oroszország 2000-ben írta alá az ICC-t létrehozó római statútumot, de soha nem ratifikálta a taggá válásról szóló megállapodást.

Formálisan visszavonta az ICC alapító okiratának aláírását 2016-ban, egy nappal azután, hogy a bíróság közzétett egy jelentést, amely a Krím orosz annektálását megszállásnak minősítette.

Az ukrajnai orosz invázió 2022 februári kezdete óta a Kreml megszakította kapcsolatait több prominens nemzetközi szervezettel, elmélyítve az ország nyugattól való elszigeteltségét.

Tavaly márciusban Oroszországot kizárták az Európa Tanácsból, a kontinens vezető emberi jogi felügyeletéből az Ukrajna elleni támadás miatt. Moszkva 2024 után is kivonul a Nemzetközi Űrállomásról, és azzal fenyegetőzött, hogy kilép a Kereskedelmi Világszervezetből és az Egészségügyi Világszervezetből.

(theguardian.com)


Kapcsolódó cikkek