Negyedik alkalommal rendezte meg a BÜK a Jogtanácsos Konferenciát


Negyedik alkalommal rendezte meg Budapesti Ügyvédi Kamara Jogtanácsosi Tagozata a Jogtanácsosi Konferenciát, ahol szakmai előadások és beszélgetések mellett átadták Magyar Ügyvédi Kamara Országos Kamarai Jogtanácsosi Tagozatának (OKJT) a kamarai jogtanácsosként, jogi előadóként dolgozó pályakezdők részére meghirdetett országos prezentációs verseny „Pályakezdő jogász” díjait is.

A konferenciát dr. Gyalog Balázs, a Budapesti Ügyvédi Kamara főtitkára nyitotta meg. Beszédében megfogalmazta az esemény célját, mely a jogtanácsosi és ügyvédi hivatások integrációjának elősegítése.  

Az idei konferencia több újdonsággal várta a vidékről és Pest megyéből érkezőket. A Kamara székházának felújítása miatt egy igazán különleges helyszín, a MOL Campus high-tech irodaház adott otthont a rendezvénynek, emellett három panelbeszélgetéssel is készültek a szervezők.  

A délelőtti szekciót dr. Csere Bálint, az Országos Jogtanácsosi Tagozat elnöke nyitotta meg. Előadásában az OKJI aktualitásairól számolt be. Kiemelte az integráció hatására kialakulóban levő kiváló emberi szakmai- és kapcsolatrendszert és részletesen ismertette a testület működési feladatait, mely a minimumfeltételek biztosítását, az integráció elősegítését, a folyamatos operatív működés magas szintű biztosítását, az operatív jogszabályvéleményezést, a digitalizációt, valamint a szakmai munkát jelenti.  

Az első panelbeszélgetés “Az érdekeltek szerepe a közigazgatási eljárásokban” címet kapta. Résztvevők voltak: dr. Baranyi Bertold ügyvéd (Baranyi-Timár Ügyvédi Iroda), dr. Barabás Gergely (Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság). A beszélgetést moderálta: dr. Vannay-Skody Virág jogtanácsos (Pest Vármegyei Kormányhivatal, Perképviseleti Osztály).  Kiemelték, hogy a jelenleg hatályos szabályozás nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Ennek oka többek között, hogy kinyilatkoztatás hiányában az érdekelt automatikusan az alperesi oldalra kerül, valamint a megfelelő jogorvoslat hiánya.  

A második panel a “Magánszféra aktuális kihívásai” címet viselte. dr. Seres Tamás jogi és compliance vezető (Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft.), dr. Gonda Gáspár general counsel (Magyar RTL Televízió Zrt.) és dr. Toma Vanda vezető jogtanácsos (CIB Bank Zrt.) beszélgettek a szakma kihívásairól.  „A jogtanácsos egyszerre jogász és menedzser” – ez volt a diskurzus indító gondolata. Fontos, hogy megjelent egy olyan kockázatértékelő szerepkör, melyre minden kezdő és már hivatását régóta gyakorló jogásznak fel kell készülnie. Azonban ez a gyakorlatban összeütközést eredményez a klasszikus jogi problémák és az üzleti szemlélet között. A résztvevők mindegyike kiemelte a kezdő jogászok számára elsajátítandó tudásként továbbá a stabil szakmai idegennyelvi ismereteket és egy átfogó dogmatikai tudás meglétét.  

Szintén a délelőtti szekcóban került sor a „Pályakezdő Jogász” 2024 prezentációs versenyre, melynek célja, hogy lehetőséget adjon a kamarai nyilvántartásba vett jogi előadóként, kamarai jogtanácsosként dolgozó pályakezdők részére kiemelkedő szakmai teljesítményük nyilvános bemutatására a szakmai közönség és szakmai zsűri előtt. Rendkívül érdekes pályaművekkel készültek a versenyzők. Szó volt a jogtanácsosok helyzetéről Kelet-Közép Európában (dr. Zentai Péter Kristóf), a kamarai jogtanácsosi szerepkörökről (dr. Fekete Esztella), egy jogtanácsos mindennapjairól (dr. Kozák Bettina), arról, hogy miképp segítheti a ChatGPT a közigazgatásban dolgozó jogtanácsosok munkáját (dr. Németh-Fátrai Lilla Róza), valamint a gazdasági társaságok kihívásairól és a folyamatalapú szabályozásban rejlő lehetőségekről (dr. Mészáros Tamás), továbbá a napelemekkel kapcsolatos szabályozási sajátosságokról és problémákról (dr. Illyés Gábor).  

A zsűri nehéz helyzetben volt, melyet azzal fejeztek ki, hogy minden induló részesült a verseny adta szakmai elismerésben és pénzjutalomban. Az eredményekhez gratulálunk!  

A délutáni szekciót dr. Réczei Géza, a BÜK Oktatási Bizottságának elnöke nyitotta meg előadásával. Az AI Act gyakorlati alkalmazásának kérdéseiről és a jogalkotási folyamat kihívásairól dr. Orbán Miklós, gunnercooke LLP, Chief Technology Officer; az OPL Ügyvédi Iroda alapítója tartott eelőadást. 

A LegalTech és a digitális robbanással összefüggő compliance kérdéseket, problémaköröket dr. Firniksz Judit (Wolters Kluwer Hungary Kft.) mutatta be.  

A konferencia harmadik panelbeszélgetése a „Jövőbiztos jogi osztály” címet kapta. Panel résztvevők voltak: dr. Ferencz Iván (Raiffeisen Bank Zrt.), dr. Szabados János (E.On Hungária Zrt.), dr. Stefanov Kinga vezető jogtanácsos (Alfa Vienna Biztosító Zrt.). A beszélgetést moderálta dr. Megyeri Andrea (Wolters Kluwer Hungary Kft.)  

Zárásképp a digitális állampolgárság és e-aláírás szerepe a vállalati digitalizációban címmel tartott előadást dr. Fehér Zsófia jogtanácsos, compliance officer (Microsec Zrt.) és Horváth Balázs kereskedelmi vezető (FlintSign).

A délutáni szekcióról hamarosan részletes beszámolóval jelentkezünk.  

 




Kapcsolódó cikkek