Útkeresés a bizonytalanságban: szabályozási homokozók a vállalati mindennapokban
A cikksorozat második része gyakorlati módon és a szabályozási homokozók példáján keresztül arra keresi a választ, mit jelenthetnek ezek a vállalati mindennapokban.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Milyen segítséget nyújt az ügyvédjelölteknek az Ügyvédjelölti Tagozat? Milyen kihívások elé nézhetnek az ügyvédjelöltek? Többek közt ezekről a témákról is beszélgettünk dr.Virágh Előd ügyvédjelölttel, a BÜK Ügyvédjelölti Tagozat 2015-ben megválasztott elnökével.
A Budapesti Ügyvédi Kamara mellett működő idén 10 éves múlttal rendelkező Ügyvédjelölti Tagozat milyen segítséget, lehetőséget nyújt az 1.600 létszámú ügyvédjelölteknek?
Az Ügyvédjelölti Tagozatra, mint a lehetőségek tárházára tekintek. Ezt a szemléletet igyekszem kommunikálni és megvalósítani elnökségem ideje alatt. Úgy gondolom határozott irányvonalak mentén érdemes építkezni és munkálkodni. A Kamarai vezetés elé terjesztett éves programterv ezt az irányvonalat képviseli, menet közben pedig igyekszem figyelni a változókra, hozzám eljutó igényekre és ennek megfelelően igyekszem szervezni a Jelölti Tagozat programjait is. Ilyen igény volt a lassan közeledő kötelező elektronikus eljárásokra való felkészülés. Mindenki erről beszél, mindenkit foglalkoztat, reális igénynek tűnt, hogy mielőbb kezdjük el a felkészülést. Egyértelmű volt, hogy meg kell szervezni egy tájékoztató jellegű oktatást, hiszen a gyakorlati munkavégzés az elektronikus eljárásban vélhetően 100%-ban jelölti feladat lesz az ügyvédi irodáknál. Ezért véleményem szerint feltétlenül szükséges a kellő felkészültség ahhoz, hogy a munkánkat megfelelően tudjuk elvégezni. A felkészülés jegyében szervezett előadás be is váltotta a hozzá fűzött reményeinket, hiszen közel 300 ügyvédjelölt kolléga vett részt dr. Homoki Péter ügyvéd úr kiváló előadásán. Rendkívül jó visszajelzéseket kaptunk, ezért feltétlenül folytatjuk. Nyakunkon a 2016. június 1-i határidő.
A szakmai programokon túl természetesen közösségépítő és szabadidős lehetőségeket is biztosítunk a jelöltek számára. Januárban tortával és pezsgővel ünnepeltük fennállásunk 10. évfordulóját, amelyen az ÜJT alapító elnöke dr. Gulyás Gergely az országgyűlés törvényalkotásért felelős elnöke, valamint dr. Bánáti János a MÜK Elnöke is részt vett. Április 17-én az ÜJT csapat együtt futotta le a midicittát a városvédő futáson, április 30-án pedig Réti László elnök úrral együtt megyünk szemetet szedni, a Te szedd! akció keretében.
dr. Gulyás Gergely alapító elnök az ÜJT születésnapján azt mondta, hogy ÜJT legnagyobb feladata és egyben lehetősége azoknak a közös platformoknak a felépítése és megtalálása, ahol a fiatal jogászok találkoznak, megismerik egymást, amely alapja lehet annak a reményteli jó munkakapcsolatnak, amely hosszú távon nem csak az ügyvédek, de ezen keresztül az ügyfelek érdekeit is szolgálja.
Ezeket az intelmeket én nagyon komolyan veszem, ennek megfelelően igyekszünk minél több módon bevonni a jelölteket a kamarai életbe. Véleményem szerint talán ebben rejlik a legnagyobb lehetőség amit az ügyvédjelölteknek ajánlhatunk. Egységes budapesti ügyvédség, ez egy kiváló cél.
Ügyvédi Tagozat elnökeként hogyan látod, milyen új kihívások, szerepek elé nézhetnek az ügyvédjelöltek?
Én úgy látom, elég nagy időket él jogi környezetünk. Szignifikáns törvények léptek, és fognak hatályba lépni, amelyeket meg kellett és meg kell tanulnunk alkalmazni. Már nem csak a digitális világ küszöbén állunk, júliustól be is kell lépnünk azon. Napjaink nem adnak lehetőséget arra, hogy nyugodtan megtanuljunk úszni az új dolgok tengerében. Bele kell ugrani a vízbe, és úszni kell, különben lemaradsz. Ehhez az úszáshoz szeretnénk minél több kollégának karúszót nyújtani. És ha már a kihívásoknál tartunk, azt gondolom minden jelölt legnagyobb kihívása a szakvizsga. Úgy vélem sokan üdvözöltük a hírt, amely szerint a Kormányzat új szakvizsgareformot készít elő, valamint az ügyvédség általános jellegű kötelező képzésén is dolgoznak. Ebben a kérdésben is szeretnénk minél tisztábban látni, így az ÜJT párbeszédet kezdeményezett az Igazságügy Minisztériummal, amely készségesen fogadta megkeresésünket. A közeljövőben így erről is bővebb tájékoztatást fogunk kapni a leghitelesebb forrásból.
A korábbi ÜT vezetőihez képest, személyedben voltak reformújítások a rendszerben?
Annyiban feltétlenül, hogy az ÜJT elnökségének munkáját Kabineti szintekre osztottuk fel, így tematikusan minden feladatkörnek van egy felelőse, aki szervezi és végrehajtja a feladatokat.
Simon Bálint, Csenterics András, Kiss Lilla, Kuli Petra, Cserba Tamás, Bernáth Lajos Elnökségi tagok pedig szinte minden feladatból kiveszik a részüket.
Miket vár el az ügyvédjelölt a jelölti oktatástól?
Erre egyértelmű válasz tudok adni: gyakorlatias megközelítést. Az egyetemen megszerzett elméleti tudás gyakorlati felhasználása nem egyszerű feladat a kezdő ügyvédjelöltek számára. Ebben nagyon fontos szerepe van az ügyvédjelölti oktatásnak. Az itt elsajátított ismereteket jó esetben azonnal kamatoztathatjuk. Azt gondolom, hogy a Budapesti Kamara óriási erőfeszítéseket tesz, hogy minden igényt kielégítsen, ám természetesen ez egy lehetetlen vállalás, hiszen egy polgári joggal foglalkozó irodából érkező ügyvédjelöltet nem feltétlenül érdekel a büntetőjogi előadás és fordítva. Ennek ellenére természetesen senki felkészüléséből nem hiányozhatnak alapvető jogági ismeretek, hiszen mindannyian ugyan arra a szakvizsgára kell majd bejelentkezzünk. Ezért a kamarai oktatás folyamatos fejlesztést, és korszerűsítést igényel. El kell mondanom, az oktatást a kamarai vezetés prioritásként kezeli, idén az Ügyvédjelölti tagozat lehetőséget kapott arra, hogy a jelölti oktatással kapcsolatos észrevételeinket, javaslatainkat megtehessük. Ennek kidolgozására külön bizottságot hoztunk létre, amely jelenleg is dolgozik ezen az ajánláson. Tervünk, hogy a végleges ajánlást egy nyílt elnökségi ülésen vitafórum keretében minden érdeklődő kolléga véleményét kikérve tárgyaljuk meg, és ezt a kialakult tapasztalati alapra épített anyagot egybegyúrva kérjünk konzultációt a kamara illetékeseitől.
Hogyan látod, a jelöltek inkább nemzetközi ügyvédi irodák felé orientálódnak vagy az egyéni ügyvédi irodákat keresik?
Erre sajnos nem állnak rendelkezésemre adatok, ám folyamatban van egy felmérés előkészítése, amely erre remélhetőleg választ ad. Így erről egy következő alkalommal szívesen beszámolok.
Megterhelőnek érzed az ügyvédjelölti munkát? Gondolok itt azokra, akik reggeltől-estig dolgoznak, kockáztatva a párkapcsolati életüket is.
Álságos dolog lenne az ellenkezőjét állítani. Ez egy nehéz szakma, de egyben nagyszerű is. Azt gondolom, hogy aki kitart ezen szakma mellett, az egy kicsit szerelmessé válik a munkájába. Nagy akarat és kitartás eredménye, mire valaki önálló ügyvédé válik. Vannak hullámvölgyek természetesen, de aki tudja, hogy milyen érzés hálás köszönetet, vagy dicséretet kapni az ügyfelektől, esetleg elismerő szavakat a principálistól, az tudja azt is, hogy milyen magasra repítenek a pozitív visszajelzések, hiszen ezek erőt és lendületet adnak a folytatásra. Nem szeretnék mellébeszélni, van árnyoldala is annak, ha valaki jelöltségre adja a fejét, biztosan van olyan is, akinek akár a párkapcsolata is ráment a munkára. Az a véleményem, hogy meg kell valahogy találni az arany középutat, és azon határozottan lépkedni. Ez a szakma eredmény- és teljesítménycentrikus, jó time managemanttel akár egy fél tizenegyes mozielőadásra is oda lehet érni. 🙂
Viccet félre téve, azt gondolom, hogy mindenkinek a jól felfogott érdeke, és önmagával szembeni tisztelete, hogy kivívja azt az egészséges munkarendet, amelybe belefér a munka és a magánélet is.
Mivel nem értesz egyet az ügyvédjelölti tevékenységben?
A szamárlétrát végig kell járni, amiből általában nem marad ki a kávéfőzés és borítékcímezés sem. Én azt gondolom, hogy ezek a feladatok is hozzájárulnak a szakmai fejlődésünkhöz, csak figyelni kell rá, hogy a mérleg erre eső felében mindig sokkal kevesebb a szakmai oldalában pedig mindig sokkal több legyen. Úgy vélem, hogy a szakvizsgáig minden létező tapasztalatot érdemes megszerezni ami a szakmával jár, és ehhez hozzátartozik a postai tértivevény helyes kitöltésének, vagy a fénymásológép hatékony használatának elsajátítása is. Mint az Ügyvédjelölti Tagozat Elnöke nem rejthetem véka alá, hogy igen csak elszomorító az ügyvédjelöltek bérezése. Nem áll rendelkezésemre reprezentatív felmérés eredménye, de ügyvédjelölti berkekben köztudomású, hogy az átlagos jelölti bérezés Budapesten nem éri el a KSH 2015. évi felmérése szerinti magyar átlag nettó 155 ezer forintot, vidéken meg pláne.
Tisztelet azon irodáknak akik kivételt képeznek ez alól. Ha ehhez hozzávesszük, hogy hol tartanak napjaink budapesti albérlet árai, akkor viszonylag egyszerű következtetéssel eljuthatunk arra a megállapításra, hogy nem túl rózsás a helyzete a random budapesti ügyvédjelöltnek. Mindenki pénzből, bérből él, ezért érezhetően magas a jelöltek fluktuációja, sokan kényszerűségből továbbállnak a közszférába, multik, cégek világába. Sajnos nem tudok beszámolni olyan romantikus történetről, amelyben egy jobb fizetéssel kecsegtető, nem jelölti pozícióra, valaki szakmai elhivatottságból mondott volna nemet, és dafke a jelölti pályán maradt.
Mi az ami a legfontosabb elsajátítani az ügyvédjelölti iskolában, mely nélkül alkalmatlanná teszi a jelöltet a későbbiekben az ügyvédi hivatás önálló, szakszerű gyakorlására?
Az ügyvédjelölti iskola legnagyobb előnyét abban látom, hogy olyan ismeretanyag elsajátítására ad lehetőséget, – amivel ha valaki rendesen eljár, és ott odafigyel -, akkor törvényszerűen előforduló hibáktól óvhatja meg magát. Klasszikus alapokra építkezik a tananyag, amely többé-kevésbé mindenki gyakorlati munkájában felbukkan. Ezért ezeket az alapokat érdemes jól felépíteni, mivel a gyakorlatban ennek komoly szerepe van.
Várhatóak a jövőben szakmai konferenciák, ösztöndíjak, külföldi csereprogramok?
Természetesen. Mint ahogy azt korábban is jeleztem már a közeljövőben is több szakmai és kevésbé szakmai rendezvény is szervezés alatt áll. Feltétlenül szeretnénk folytatni az e-eljárások előadás sorozatunkat. Jövő héten pedig borkóstolóval egybekötött szakmai estét tartunk, amelynek a témája az új kodifikációs eljárás alatt álló Polgári Perrendtartás. Az Igazságügyi Minisztérium segítségével rövidesen górcső alá vesszük a szakvizsga reformot, és a kötelező jogászképzés tervét is. Dr. Vida Miklós kollégám, a külügyekért felelős kabinetünk vezetője folyamatosan építi a kapcsolatokat a külföldi társszervezetekkel, valamint a Szász Pál ösztöndíj lebonyolításában is részt veszünk, amely, hátáron túli fiatal magyar jogászok, anyaországbéli tapasztalatszerzését segíti elő. Egyelőre többet nem szeretnék elárulni a további terveinkből, mindenkit arra kérek kövesse az Ügyvédjelölti Tagozat facebook oldalát, és természetesen likeolja. 🙂
A BÜK tájékoztató honlapján kívül a közösségi oldalakon is szoktatok egyeztetni, véleményeket, információkat cserélni az ügyvédjelöltekkel?
Generációnk legerősebb kommunikációs csatornája a Facebook, ezért az ÜJT is a Facebookon kommunikál a legerőteljesebben. Egyértelműen így érjük el a legtöbb ügyvédjelölt kollégát. Ide írnak legtöbben, itt kapnak leggyorsabban választ, a kommentek, lájkok segítségével számunkra is könnyebben mérhető, hogy mire van igény. Természetesen van hírlevelünk, és az említett BÜK honlapon is jelen vagyunk.
Hogyan képzeled el a jövődet, mik a terveid?
A rövidebb távú tervem természetesen a sikeres szakvizsga, a hosszú távú terveim között pedig rengeteg dolog szerepel, ezzel nem terhelném a sorokat, viszont kifejezetten örömmel és lelkesedéssel tölt el az ÜJT vezetése, ezért remélem majd a szakvizsga után is kivehetem a részem a kamarai munkából. Nagyszerű közösség a miénk, szeretnék a tagja maradni.
Tudatosan választottad a jogi pályát?
Túlzás lenne ezt állítani. Humán beállítottságú, de racionális típus vagyok, ezért többek javaslatára választottam a jogi pályát. Aztán ahogy mondják evés közben jön meg az étvágy. Mára moziban ülve is hajlamos vagyok azon kapni magam, hogy azon töprengek, vajon Superman vagy Batman ellen, mégis hogyan lehetne kártérítési pert indítani. Bárkitől szívesen veszem a szakmai segítséget. 🙂
Szabadidődet mivel töltöd?
Nagyon szeretem a filmeket, ennek megfelelően igyekszem minél többször eljutni a moziba, ha éjfél előtt végzem a munkával. 🙂 Viccet félretéve, azt gondolom ez az egyik legnagyobb szenvedélyem. Meg a Fradi és a futball minden mennyiségben. Természetesen én is szeretek a barátaimmal lenni, olvasni, sportolni stb. A tavalyi évben több extrém sportot is kipróbáltam, ezt idén is szeretném folytatni.
dr. Virágh Előd |
---|
2012-ben a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán diplomázott. Gyakornoki éveit a Mátészalkai Városi Ügyészségen, Németországban a Schulle Ügyvédi Irodábsn és az Aaleni Városi Bíróságon töltötte, majd 213-tól a budapesti székhelyű dr. Kléber István egyéni ügyvéd ügyvédi irodájában folytatta. Széleskörű szakmai tapasztalatot gyűjtött főként a polgári és büntető ügyek bírósági képviselete terén. 2014. óta dr. Mayer M. Balázs Ügyvédi Iroda ügyvédjelöltje. Szakterülete itt inkább az polgári jog területére fokuszálódott. 2008-2011 között a SZTE Egyetemi Hallgatói Önkormányzat Külügyi Bizottsági tagság keretében külföldi csereprogramok szervezése és koordinálása, kapcsolattartás a külföldi intézményekkel volt a feladatköre. 2015. óta a Budapest Ügyvédi Kamara Ügyvédjelölti Tagozatának elnöki tisztségét tölti be. Angolul és németül beszél. |
A cikksorozat második része gyakorlati módon és a szabályozási homokozók példáján keresztül arra keresi a választ, mit jelenthetnek ezek a vállalati mindennapokban.
A Jövő Jogásza Podcast Különkiadásában a jogász társadalom életében meghatározó szerepet betöltő jogászoktól, vezetőktől kapunk betekintést abba, hogyan viszonyulnak a jogi munka digitalizációjához. Dr. Megyeri Andrea és Dr. Ungváry Botond ezúttal Dr. Herczegh Zsolttal, a Budapesti Ügyvédi Kamara Jogtanácsosi Tagozat elnökével elnökével beszélget.
A kutatók hosszú ideje nem értenek egyet abban, hogy mi minősül nyílt forráskódú mesterséges intelligenciának. Egy befolyásos csoport most felajánlott egy választ.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!